Wiwat, Wiwat Już Idziemy, Kolędnicy Wędrownicy
W zapiskach i artykułach nieocenionego kronikarza i animatora kultury Jana Koczwary, wieloletniego dyrektora MOKiS w Myślenicach, odnajdujemy zapis o pierwszym w dziejach regionu „Powiatowym Przeglądzie Zwyczajów i Obyczajów Zimowych”, który odbył się w 1971 roku, ponad pół wieku temu. Do Dobczyc i Myślenic przybyło wówczas 21 zespołów z tradycyjną kolędą i noworocznymi powinszowaniami. Zaprezentowane zostały Herody, Trzej Królowie, diabły, anioły, Furgoły, Maścibrzuchy, żydzi i wiele innych postaci z ludowej tradycji bożonarodzeniowej. W Tokarni Pierwszy Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych odbył się 18 stycznia 1976 roku. W przeglądzie udział wzięło 5 grup w tym trzy z Krzczonowa i dwie z Tokarni.
Wykorzystując czas i jeszcze żywą, choć zmieniającą się i zanikającą na naszych terenach tradycję kolędniczą, postanowiliśmy po przerwie powrócić do prezentacji grup kolędniczych z terenu gminy Tokarnia. Ostatni taki przegląd odbył się na naszej scenie w 2018 roku. Tym razem nie była to forma konkursu z jury, lecz występy bez rywalizacji o miejsca. Na nasze zgłoszenie odpowiedziało pięć okolicznych grup, w tym członkowie Młodzieżowego Zespołu Kliszczacy z Tokarni, którzy corocznie kontynuują tradycje kolędnicze biorąc udział w przeglądach powiatowych i ogólnopolskich, oraz grupy dzieci i młodzieży z Tokarni, Skomielnej Czarnej i Bogdanówki, które czynnie kolędują wędrując po wsiach od domu do domu. Tegorocznemu przeglądowi nadaliśmy tytuł „Wiwat Wiwat Już Idziemy” czerpiąc słowa z przyśpiewki, jaką kolędnicy kończą wizytę u gospodarza oraz podkreślając kończący się sezon kolędowania.
Scenografia, która powstała na scenie Kliszczackiego Centrum Kultury nawiązuje do wnętrza tradycyjnej chaty wiejskiej. Wykorzystuje regionalne rekwizyty i elementy kolędnicze, gwiazdy, turonie. To wszystko połączone ze współczesną techniką oświetleniową i dźwiękową stanowiło tło dla występujących grup. Jako pierwszy zaprezentował się Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Kliszczacy z występem „Pasterze w Polu”. Tego samego dnia, kilka godzin wcześniej zespół wystąpił na Ogólnopolskim Przeglądzie Kolędniczym „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu. Następnie kolędowała Kapela Pod Nóżkę, prezentując kolędy we współczesnych aranżacjach wzbogacone o sekcję rytmiczną. Po nich na scenie wystąpiła Grupa Kolędnicza z Bogdanówki, siedmioosobowy skład dziecięcy z guzikówką i skrzypcami oraz piękną gwiazdą. Potem scenę przejął Młodzieżowy Zespół Kliszczacy z obrzędem kolędniczym „Pasterze w polu”, który od dwóch sezonów jest prezentowany na oficjalnych przeglądach w kraju. 10-osobowy skład przedstawił scenę z udziałem Anioła, Starego Bartosa, pasterza Banka i jego pomocników wyrwanych z nocnego snu i zaproszonych przez Anioła do złożenia hołdu i darów nowonarodzonemu dzieciątku. Tym razem zespołowi na scenie towarzyszył skład kobiecy. Na zakończenie na cenie wystąpiła Grupa Kolędnicza Tokarzanie, która w dalszym ciągu podtrzymuje zwyczaj chodzenia z kolędą po domach. Występy kolędnicze podgrzały atmosferę, publiczność wypełniła salę po brzegi, a zaplecze KCK było pełne utalentowanej młodzieży.
W trakcie przeglądu kolędniczego była okazja na podsumowanie etapu gminnego XXI Konkursu Szopek Tradycyjnych i Krakowskich i rozdanie dyplomów i nagród. W tym roku na konkurs gminny napłynęły 24 prace. Wybrane prace reprezentowały gminę Tokarnia w finale konkursu, który odbył się w Sieprawiu, zdobywając wysokie miejsca i wyróżnienia. Wszystkim uczestnikom konkursu oraz grupom kolędniczym składamy serdeczne gratulacje i podziękowania za udział w konkursie i przeglądzie. Dziękuję pracownikom KCK za organizację i obsługę wydarzenia.
Tegoroczny przegląd odbył się przy pełnej sali w towarzystwie wielu zaproszonych gości m. in. wójta gminy Tokarnia Marka Kluski, radnego powiatu Edwarda Zadory, przedstawicieli rady gminy, jednostek samorządowych. Tak duże zainteresowanie uczestników i publiczności daje nadzieję na przyszłość, a nam jako organizatorom dowód na to, że warto kontynuować konkursy i przeglądy związane ze zwyczajami i obrzędami zimowymi.
Wiwat, wiwat już idziemy, za kolędę dziękujemy!
Bartłomiej Dyrcz