Współczesny patriotyzm to praca i otwartość na drugiego człowieka

Współczesny patriotyzm to praca i otwartość na drugiego człowieka

Współczesny patriotyzm to przede wszystkim codzienna, zwyczajna i rzetelna praca z ludźmi i między nimi, to otwartość na drugiego człowieka, pamięć o naszej historii. Właśnie takie wartości starałam się reprezentować swoją osobą przez całe życie

- mówi Teresa Chłosta, pielęgniarka, wieloletni pedagog w Liceum Medycznym, dyrektor i twórca OREW w Myślenicach, laureatka nagrody „Amicus Hominum” za działalność filantropijną na rzecz społeczności, laureatka „Primus in agendo” - pierwszy w działaniu.

Pani Tereso, Myślenice to dla mnie...

Myślenice to część mojego życia. Nie pochodzę stąd, ale spędziłam tutaj 45 lat, więc można powiedzieć, że jestem prawie myśleniczanką.

Zgadza się Pani z twierdzeniem, że młodzi ludzie nie potrafią docenić wolności jaka została im dana?

Jeśli nawet tak jest, to czyja to jest wina? Młodzieży, czy może właśnie nasza? Ich zachowanie wynika przecież z naszych postaw, naszego dotrzymywania słowa, niezmieniania siebie samych… Przecież młodzież musi z czegoś czerpać inspirację, a czerpie z obserwacji starszego pokolenia - z nas i naszego życia. Oni doskonale wiedzą kto się zmienia, a kto jest zawsze taki sam.

Na podstawie moich kontaktów z młodzieżą, które nawiązałam kiedy byłam jeszcze wiceburmistrzem i zakładaliśmy Klub Ośmiu Wspaniałych mogę powiedzieć, że miarą sukcesu w tym względzie jest szacunek i życzenia na każde święta, jakie dostaję od tych ludzi. Od tego momentu minęło przecież tak wiele czasu, a oni są dzisiaj dorosłymi ludźmi. Myślę o tym za każdym razem, kiedy spotykam na oddziale moje byłe uczennice, które odnoszą się do mnie z szacunkiem, to znaczy, że moje życie było dobre.

Może Pani powiedzieć, że było życiem patrioty?

Na pewno.

A jak Pani postrzega współczesny patriotyzm?

Współczesny patriotyzm to przede wszystkim rzetelna praca. To również dostrzeganie drugiego człowieka, bo przecież wszyscy jesteśmy Polakami. Współczesny patriotyzm to również pamięć o naszej historii. Naród, który o niej nie myśli i nie pielęgnuje swoich korzeni, kończy utratą wolności. Współczesny patriotyzm to otwartość na drugiego człowieka, który w różnych sytuacjach potrzebuje wsparcia, to codzienna, zwyczajna praca z ludźmi i między ludźmi. Właśnie takie wartości starałam się reprezentować swoją osobą przez całe moje życie.

„Sto rozmów na STULECIE odzyskania przez POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI” 

to tytuł projektu, który realizujemy wspólnie z Myślenickim Ośrodkiem Kultury i Sportu oraz portalem kmy.pl. Do 11 listopada zarejestrowanych zostanie 100 wywiadów z mieszkańcami Myślenic i okolic, którzy Dorocie Ruśkowskiej opowiedzą o swoich doświadczeniach związanych z niepodległością.

Zapis rozmów ma być próbą dokumentacji i zrozumienia różnych wartości i emocji towarzyszących polskiej wolności. W nagraniu może wziąć udział każdy. Wiek, pochodzenie, czy wykształcenie nie mają znaczenia. Liczy się refleksja i chęć porozmawiania przed kamerami o własnym doświadczaniu wolnej Polski. Zgłaszać się można bezpośrednio do Doroty Ruśkowskiej prowadzącej rozmowy dzwoniąc pod numer 669-151-545.

Co tydzień na naszych łamach pojawiać się będą fragmenty wywiadów, natomiast w internetowym wydaniu Gazety Myślenickiej publikowane będą w obszernej wersji oraz w wersji wideo.

Dorota Ruśkowska Dorota Ruśkowska Autor artykułu

Aktorka, dyrektor Teatru w Stodole w Myślenicach, prezenterka telewizyjna. Pomysłodawczyni i prowadząca program "Sto rozmów na STULECIE odzyskania przez POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI"