Wspólnie celebrujmy ten jubileusz przez cały rok

Wspólnie celebrujmy ten jubileusz przez cały rok
Fot. Piotr Jagniewski

Chciałbym, aby wszyscy myśleniczanie włączyli się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, abyśmy przeżywali ten jubileusz wspólnie przez cały rok. To bardzo wesołe święto. Nie powinno wiązać się tylko z jednym dniem

- w rozmowie otwierającej cykl „Stu rozmów...” mówi burmistrz Maciej Ostrowski

Panie burmistrzu, Myślenice to dla mnie...

… Moje rodzinne miasto, miejsce w którym się urodziłem, wychowałem, gdzie urodziły i wychowują się moje dzieci i gdzie mieszkają moi rodzice. Są dla mnie najpiękniejszym miastem.

Nie można powiedzieć, że poświęcił, ale podarował mu Pan tyle lat swojego życia...

Każdy z nas mieszkając w jakiejś miejscowości w pewnym sensie oddaje jej część swojego życia. Nie mogę powiedzieć, że poświęciłem, ale że dane mi było i nadal mogę pracować dla rozwoju tego miasta. To wspaniałe, kiedy masz wpływ na to, w jakim kierunku miasto w którym mieszkasz może się rozwijać i zmieniać.

W tym roku będziemy obchodzić stulecie odzyskania niepodległości. Proszę powiedzieć, co będzie się działo w Myślenicach w kontekście tego wydarzenia?

Ten rok ma być rokiem niezapomnianym. W Myślenicach głównym punktem obchodów będzie oddanie do użytkowania nowego Muzeum Niepodległości. Uważam, że to wotum dziękczynne, które oddają wszyscy myśleniczanie w hołdzie tym, którzy polegli w walce o niepodległość. Natchnęło mnie to, co zrobili myśleniczanie pod zaborami, kiedy oddali budynek bursy żeńskiej w rocznicę 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. My zrobimy coś podobnego, otwierając 10 listopada Muzeum Niepodległości.

Poza tym na przestrzeni całego roku jest tworzony kalendarz imprez, które zostaną opatrzone logo stulecia odzyskania niepodległości. Takie wydarzenia organizują m.in. szkoły i przedszkola w których odbywają się konkursy związane z rocznicą, do tego dojdą występy i koncerty w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu oraz w Rynku.

Chciałbym, aby wszyscy myśleniczanie włączyli się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, abyśmy przeżywali ten jubileusz przez cały rok. To bardzo wesołe święto. Nie powinno wiązać się tylko z jednym dniem. Powinniśmy się cieszyć, że jesteśmy Polakami, że przyszło nam żyć w państwie polskim, które od stu lat jest niepodległe oczywiście z przerwami na okres wojny i innymi zawieruchami, które występowały po 1945 roku, kiedy nasza suwerenność była ograniczona.

Jesteśmy Polakami, tworzymy państwo polskie i każdy z nas na co dzień buduje niepodległą, a swój patriotyzm pokazuje w taki sposób w jaki potrafi. Patriotą jest ten, kto idzie do pracy, kto uczy dzieci w szkole, pracuje jako lekarz, czy przy produkcji kabli lub uszczelek do samochodów. To codzienna pozytywistyczna praca. Dzisiaj nie musimy mieć postaci romantycznych - rozdartych i walczących. Możemy pracą i codziennym życiem budować ten kraj. Taki patriotyzm też jest w cenie i jest bardzo ważny.

Dorota Ruśkowska Dorota Ruśkowska Autor artykułu

Aktorka, dyrektor Teatru w Stodole w Myślenicach, prezenterka telewizyjna. Pomysłodawczyni i prowadząca program "Sto rozmów na STULECIE odzyskania przez POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI"