Wykład bez dogmatu
Wielowątkową opowieścią był wykład dra Dariusza Dyląga pt. Czy Armia Krajowa zwyciężała w bitwach w okręgu AK „Muzeum”, jaki odbył się w piątek 27 września w Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Prelekcja nawiązywała do wystawy pt. „Burza nad Myślenicami. Historia Rzeczpospolitej Raciechowickiej”, która zagościła w muzeum w zeszłym tygodniu i stanowi część większego projektu o tej samej nazwie.
Spora grupa miłośników lokalnej historii, jaka przybyła na piątkowy wieczór mogła sobie wyrobić własne zdanie na kilka ważnych kwestii, ponieważ Dariusz Dyląg nie narzucał gotowych interpretacji, ale przedstawiał fakty i pozwalał na „łączenie kropek” słuchaczom. Badający od kilku dekad dzieje Polskiego Państwa Podziemnego historyk podejmował wiele trudnych tematów, budzących współcześnie kontrowersje i zachęcających do dyskusji. Taka również ubarwiła historyczny meeting w Muzeum Niepodległości. A dowiedzieliśmy na nim m.in. skąd w literaturze wzięła się błędna data (10 września 1944 r.) bitwy pod Glichowem albo o ciekawych dziejach nazwy Beskidu występującego tylko w literaturze turystycznej czyli myślenickiego. Poruszono również kwestie aprowizacji i kwaterunku partyzantów, a także przedstawiono różne punkty widzenia na Akcję „Burza”. Czy jej rozpoczęcie na wieść o zbliżającej się Armii Czerwonej było koniecznością, czy może dekonspiracją - o to cały czas spierają się historycy, szczególnie biorąc pod uwagę rolę Generała Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”, którego spiżowy pomnik coraz częściej jest podważany. Wykład był znakomitym uzupełnieniem historycznych rozważań nad działalnością miejscowych partyzantów.
Wkrótce w Muzeum Niepodległości odbędą się kolejne wykłady w ramach projektu „Burza nad Myślenicami. Historia Rzeczpospolitej Raciechowickiej” , cały czas czynna jest również wystawa związana z tą tematyką.