Wzruszająca Leśna konwalia

Wzruszająca Leśna konwalia
Wzruszająca Leśna konwalia

W sali widowiskowej Domu Parafialnego im. Księdza Prałata Józefa Bylicy w sobotę 2 marca odbyła się uroczysta premiera spektaklu teatralnego pt. „Leśna konwalia” inspirowanego życiem siostry Wandy Boniszewskiej (1907-2003) ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. Premiera zbiegła się z 10 rocznicą jej śmierci.

Obecnością zaszczyciła siostra generalna Zgromadzenia Sióstr od Aniołów Jolanta Radzik wprowadzając w spektakl, a potem spotkała się z aktorami dzieląc się swoimi wspomnieniami i wrażeniami z przeżyć i znajomością z siostrą Wandą, która była postacią niezwykłą i wyjątkową. Jej osobowość, życie pełne cierpienia i poświęcenia się Bogu poznaliśmy dzięki temu wspaniałemu przedstawieniu, znakomicie zagranemu przez aktorów amatorów z parafialnej grupy „Misterium”, a ekspresyjnie i brawurowo swoje role wypełniali zarówno dorośli, młodzież szkolna, studenci wg scenariusza i reżyserii Marcina Kobierskiego z Teatru Bagatela w Krakowie.

W postać siostry Wandy Boniszewskiej wcieliły się na poszczególnych etapach Jej życia Magdalena Stopka (początkowe lata w zgromadzeniu), Marzena Dobek (okres spędzony w łagrze sowieckim), Urszula Małota-Olesek (schyłek życia w Konstancinie Jeziornej). W swoim życiu cierpiała na wiele chorób, zetknęła się mnogością upokorzeń i bólu doznawanych od ludzi, zmagała się z demonami. Swoje cierpienia przyjmowała z godnością ofiarując je za dusze grzeszne, za tych co nie chcieli przyjąć krzyża oraz dla swojego Zgromadzenia. Otrzymała od Boga najcenniejszy dar – stygmaty (na początku wewnętrzne, a następnie zewnętrzne), jej życie naznaczone było krzyżem i cierpieniem, przyjmowała je jako niezwykły dar, miłość od Boga i chciała to wynagrodzić Bogu dając świadectwo za życia przepełnionego dobrocią i serdecznością do bliźnich. Spowodowało to nawet przemianę duchową i nawrócenie na wiarę okrutnego i bezwzględnego naczelnika sowieckiego łagru, a w końcowych sekwencjach niewierzącego dziennikarza, który opisywał Jej życie.

Po spektaklu aktorzy dziękowali tym, którzy przyczynili się do powstania tego spektaklu, a szczególnie reżyserowi oraz księdzu Sławomirowi Kowalskiemu, który był duszą całego przedsięwzięcia i włożył tyle serca, aby przedstawienie doszło do skutku.

A dlaczego tytuł „Leśna konwalia” – tego widzowie dowiedzieli się z ostatnich fragmentów sztuki nagradzając grę aktorów gromkimi oklaskami na stojąco. Gorąco zachęcamy do jej obejrzenia – dodatkowe przedstawienie odbędzie się 17 marca (niedziela), 23 marca (sobota), 24 (niedziela) o godz. 19 – wejściówki do odebrania w sklepie KIK.

Obsada spektaklu: Dominika Bała - Irena, Kazimierz Bała - Ksiądz, Teresa Bała - Halina, Anna Błachut - Zosia, Krzysztof Błachut - Stiepan,           Marzena Dobek - S. Wanda 2, Piotr Dobosz - Wołodia, Katarzyna Dziadek - S. Regina, Agnieszka Halek - Maria, Krzysztof Jakubiak - osoba 3, Wojciech Kęsek - osoba 2, Michał Kłeczek - osoba 1, Urszula Małota-Olesek - S. Wanda 3, Paweł Matusiak - Iwan, Tomasz Podlodowski - Piotr, Tomasz Seweryn - Pan Jezus, Magdalena Stopka - S. Wanda 1, Paulina Sułowska - Sara, Jarosław Szlachetka - Naczelnik, Kamil Ślusarczyk - Robert, Marzena Tondera - S. Anna, Marta Widlak - S. Rozalia, Kazimierz Widlak - operator światła, Adrian Turała - akustyk.

Stanisław Cichoń Stanisław Cichoń Autor artykułu

Jeden z założycieli Gazety Myślenickiej. W latach 2003-2014 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Był człowiekiem zarażającym nie tylko uśmiechem i entuzjazmem, ale i swoją pasją do rodziny, przyrody, edukacji, sportu i życia. Zmarł w nocy z 22 na 23 listopada 2014 roku.