X Jubileuszowe Dożynki Powiatowe

11 września 2008 Wydanie 33/2008
X Jubileuszowe Dożynki Powiatowe
X Jubileuszowe Dożynki Powiatowe

Tegoroczne, jubileuszowe święto plonów Powiatu Myślenickiego odbyło się w Pcimiu w ostatnią niedzielę sierpnia. Korowody dożynkowe oraz grupy z pięknymi wieńcami zebrały się w Kościele Parafialnym p.w. św. Mikołaja w Pcimiu

Jesteście mocarzami i pięściarzami wiary - podkreślał w homilii ksiądz infułat Janusz Bielański, który odprawił Mszę świętą dziękczynną za tegoroczne zbiory. Przywołując postać króla Władysława Jagiełły, którego Papież Bonifacy IX nazwał właśnie mocarzem i pięściarzem wiary, podkreślił, że życie każdego człowieka i jego codzienna praca, zbliżają go do Boga.

-Wzrastajcie w świętości i przekazujcie dziedzictwo świętości młodym pokoleniom - powiedział. W homilii ksiądz infułat przypomniał także o wielkim trudzie rolnika i podziękował Bogu za tegoroczne plony.

Po mszy świętej dożynkowy korowód, któremu przewodziła Orkiestra Dęta „Orzeł” z Trzebuni, przemaszerował z kościoła na teren kompleksu rekreacyjno - sportowego w Pcimiu. Po odegraniu hymnu „Mazurka Dąbrowskiego” i „Roty”, wójt gminy Pcim Daniel Obajtek oraz starosta myślenicki Stanisław Chorobik przywitali wszystkich gości i dokonali otwarcia X Powiatowych Dożynek. Na dożynki przybyli m.in. przedstawiciele duchowieństwa, administracji rządowej, reprezentanci samorządów: wojewódzkiego, powiatowego i gminnego oraz różnego rodzaju organizacji. Obecny na uroczystościach wicewojewoda małopolski Stanisław Sorys, podziękował rolnikom za całoroczny trud pracy, życząc im owocnych plonów także w przyszłym roku.

Na scenie zaprezentowały się grupy dożynkowe z poszczególnych gmin powiatu, biorące udział w Powiatowym Konkursie Wieńca Dożynkowego. Jury pod przewodnictwem Grażyny Pitali, kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myślenicach, oceniało wieńce, biorąc pod uwagę następujące kryteria: zgodność z tradycją regionu (kształt wieńca, sposób zdobienia, użycie tradycyjnych materiałów) oraz ogólny wyraz artystyczny. Prowadzący dożynki Stanisław Cichoń, któremu towarzyszyła znana Ciotka z Pcimia, zaprosił na estradę wszystkie grupy dożynkowe z powiatu. Na scenie prezentowały się zespoły z poszczególnych gmin, „ośpiewując wieńce”: Koło Gospodyń Wiejskich z Trzemeśni, Sułkowicka Podkowa, Grupa Dożynkowa z Sierakowa, Zespół Regionalny Toporzanie z Tenczyna, Zespół Regionalny ,,Pcimianie”, Koło Gospodyń Wiejskich z Czechówki, Koło Gospodyń Wiejskich i dzieci z Poznachowic Górnych, Zespół Regionalny „Kliszczacy” z Tokarni.

Jury stwierdziło, że wszystkie grupy spełniły założenia regulaminowe Konkursu. Uznało, że poziom konkursu był wysoki i wyrównany, a każdy zaprezentowany wieniec spełniał kryteria oceny. W związku z tym Komisja postanowiła przyznać wszystkim grupom nagrody pieniężne w wysokości siedemset złotych każda. Nagrody i dyplomy zostały ufundowane przez starostwo powiatowe w Myślenicach. Za najpiękniejszy wieniec został uznany wieniec dożynkowy z Pcimia, przedstawiający herby wszystkich gmin powiatu, wykonany przez Zespół Regionalny „Pcimianie”, który otrzymał dodatkowo nagrodę specjalną w wysokości tysiąca złotych, ufundowaną przez Dominet Bank oddział w Myślenicach.

W programie artystycznym przybyli na dożynki goście mogli obejrzeć występ Zespołu Jazzowego „PiT Band” oraz bawić się do wieczora z Zespołem VOX.

Dożynkom towarzyszyły również stoiska z potrawami regionalnymi. Można było spróbować, jak smakują wspaniałe kołacze, ciasta, chleb ze smalcem, ogórki kiszone czy sułkowicka chrzanówka. Nie zabrakło także pszczelarzy, sadowników i piekarzy. Ich wyroby, apetyczne, świeże i okazałe cieszyły się dużym wzięciem wśród przybyłych na uroczystość święta plonów gości. Swoje wyroby i produkty prezentowali m.in.: Anna Żądło (kompozycje kwiatowe), Stanisław Pietrzyk (pszczelarstwo), Gmina Sułkowice (potrawy regionalne do degustacji), „Złoty Kłos” Piekarnia - Cukiernia Czesław i Zdzisław Palonek, Maria i Władysław Brożek z Dobczyc, Spółdzielnia Grodzisko z Raciechowic. Podsumowując tegoroczne Dożynki, starosta Stanisław Chorobik zaprosił wszystkich na przyszły rok do Raciechowic, którym Zarząd Powiatu postanowił powierzyć organizację XI Dożynek Powiatowych w 2009 roku. Jednocześnie uroczyście przekazał wraz z tegorocznym gospodarzem dożynek wójtem Danielem Obajtkiem symboliczną rzeźbę „Parę Kliszczaków”, przyszłorocznemu gospodarzowi dożynek wójtowi Raciechowic Markowi Gabzdylowi.

Patronat medialny nad Dożynkami objęły redakcje: Radia Kraków, Dziennika Polskiego i Gazety Myślenickiej.

HKM