Zaplanuj unowocześnienie firmy i zgarnij dotację
Za siedem dni, 18 września rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie projektów na rozwój i podniesienie konkurencyjności mikroprzedsiębiorstw w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013
Wnioski można składać do Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości w Krakowie. Nabór dotyczy tylko mikroprzedsiębiorstw, dlatego przed przystąpieniem do wypełniania wniosku należy poprawnie ocenić wielkość swojej firmy: liczbę osób zatrudnionych, roczny obrót i całkowity bilans roczny.
I tak kolejno roczne zatrudnienie nie może przekroczyć 10 osób, a obrót lub całkowity bilans roczny musi być mniejszy lub równy 2 mln euro. Przy określaniu liczby zatrudnionych osób i kwot finansowych należy przyjąć dane zawarte w ostatnim zatwierdzonym rocznym sprawozdaniu finansowym. Uwaga! W sytuacji gdy na ostatni dzień bilansu dane przedsiębiorstwo przekracza lub spada poniżej progu zatrudnienia lub pułapu finansowego, uzyskanie lub utrata statusu średniego, małego lub mikroprzedsiębiorstwa następuje tylko wówczas, gdy zjawisko to powtórzy się w ciągu dwóch kolejnych lat.
Kto może, a kto nie może ubiegać się o dotację?
Wzmocnienie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w regionie odbywać się będzie poprzez udzielanie dotacji na inwestycje, które służyć mają rozwojowi przedsiębiorstw w zakresie zwiększania ich potencjału oraz umożliwienia im awansu z firm mikro do małych oraz z małych do średnich. Do objęcia dofinansowaniem kwalifikują się projekty poprawiające konkurencyjność przedsiębiorstwa, związane z unowocześnieniem sposobu działania, jak i oferty polegające na: rozbudowie i nabyciu przedsiębiorstwa, działaniach mających na celu dokonywanie zasadniczych zmian produkcji lub procesu produkcyjnego, zmianie stosowanych rozwiązań produkcyjnych, technologicznych, organizacyjnych na sprzyjające poprawie środowiska naturalnego oraz BHP, unowocześnieniu wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorstwa, zmianie wyrobu lub usługi, w tym także zmianie w sposobie świadczenia usług, modernizacji środków produkcji.
Dofinansowanie ominie inwestycje związanie z branżą handlową i turystyczną, projekty przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą nie dłużej niż rok, polegające na świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz wytworzeniu produktów cyfrowych niezbędnych do świadczenia tych usług. Dotacja nie uwzględnia także wspólnych przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych, których efektem jest realizacja procesów biznesowych w formie elektronicznej obejmujących trzy lub więcej firm, a także mikroprzedsiębiorstwa, które kwalifikują się do wsparcia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Jeśli prowadzący biznes podlega ubezpieczeniu w KRUS również nie może otrzymać pieniędzy. Wsparcie nie będzie mogło być udzielone tym, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą otrzymując pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego (popularny EFS) przed upływem ustalonego okresu, tzw. karencji (2 lata). Ten warunek dotyczy projektów realizowanych w perspektywie finansowej 2007-2013).
Wielkość dotacji
Wielkość dotacji na bezpośrednie wsparcie inwestycji w mikroprzedsiębiorstwach określana jest przez minimalną i maksymalną kwotę wsparcia, czyli wartość dofinansowania całkowitych kosztów kwalifikowanych w projekcie. Mikroprzedsiębiorstwa mogą otrzymać dofinansowanie do 40% wydatków kwalifikowanych w projekcie, gdzie kwota wsparcia waha się od 20 tys. zł (kwota minimalna) do 200 tys. zł (kwota maksymalna).
W przypadku mikroprzędsiębiorstw wsparcie mogą otrzymać także projekty z zakresu tzw. „ginących zawodów”. Lista wydatków będących kosztami kwalifikowanymi w projekcie, znajduje się w podręczniku kwalifikowania wydatków dostępnym na stronie Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości (www.mcp.malopolska.pl).
p.jag