Zdrowotne działanie czosnku

Społeczeństwo 1 października 2024 Wydanie 37/2024
Zdrowotne działanie czosnku

Przyprawy i zioła są używane od wieków jako barwniki, konserwanty oraz wzmacniacze smaku, ale są również stosowane jako podstawa medycyny tradycyjnej. Warto po nie sięgać szczególnie jesienną porą, kiedy temperatury spadają, gdy pogoda nie jest już tak przychylna jak wcześniej, w lecie. Warto więc świadomie dodawać je do naszego pożywienia, wzbogacać o nie naszą codzienną dietę.

Jeśli chodzi o wsparcie chociażby w przeziębieniu, królować powinien w naszej kuchni czosnek. Pochodzi z Azji Środkowej, jednak obecnie uprawiany jest na całym świecie. Już w antyku czosnek, ze względu na działanie przeciwdrobnoustrojowe, używany był do leczenia biegunek, astmy, gorączki, czy nawet do gojenia ran. Jego zastosowanie więc wybiegało daleko poza to, co jest nam obecnie znane.

Zarówno za ostry zapach czosnku, jak i za wiele jego dobroczynnych właściwości odpowiedzialne są związki siarki. Jeden z najbardziej aktywnych związków, allicyna, wydziela się gdy czosnek zostanie zmiażdżony lub pokrojony. Allicyna działa przeciwko wirusom, bakteriom, grzybom, pasożytom oraz ma znaczący wpływ na wzmocnienie układu odpornościowego, także w leczeniu chorób układu krążenia czy wątroby. Ponadto czosnek ma szerokie spektrum działania zwłaszcza przy zespole metabolicznym, który obejmuje czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 czy na choroby sercowo-naczyniowe. Działania przeciwmiażdżycowe przypisuje się jego zdolności do zmniejszania lipidów w ścianach tętnic. Dodatkowo regularne spożycie czosnku obniża stężenie cholesterolu całkowitego o dziesięć procent, przy czym wpływa on także na obniżenie ciśnienia krwi nawet o pięć czy siedem procent. Wykazano, że suplementacja czosnkiem na czczo spowodowała znaczny spadek poziomu glukozy we krwi u pacjentów. Właśnie dzięki takim działaniom czosnek korzystnie wpływa na miażdżycę, nadciśnienie i cukrzycę oraz pomaga zmniejszyć ryzyko zawału mięśnia sercowego i udaru niedokrwiennego. Co więcej, badania wykazują, że spożycie czosnku jest silnie związane ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na nowotwory, szczególnie w przypadku raka żołądka lub jelit.

Czosnek swym zapachem i aromatem może zniechęcać nas do jego spożycia. Zawiera jednak tak wielką moc wartościowych składników, że trudno pominąć go w naszej kuchni. Ponadto nasze zdrowie fizyczne związane jest ze zdrowiem psychicznym, dlatego warto patrzeć całościowo na nasze samopoczucie i wspierać ciało sięgając po drogocenny czosnek. W naturze kryje się tak wiele dobra dla naszego zdrowia, warto więc świadomie wybierać przyprawy i zioła i poświęcić im więcej naszej uwagi.

Pamiętajmy że w sytuacji gdy „domowe” sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami nie pomagają, wtedy warto wziąć pod uwagę wsparcie specjalisty. Potrzebujesz specjalisty? Nie czekaj aż problemy ze zdrowiem psychicznym zniszczą twoje życie lub członków twojej rodziny. Pamiętaj, że szukanie profesjonalnego wsparcia to pierwszy krok ku zdrowieniu. Zgłoś się do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego (PZK) Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska-Południe w Myślenicach przy ul. Drogowców 6, tel. (12) 312 71 47 lub tel. 505 417 584. Centrum działa w oparciu o umowę z NFZ – a więc oferowana pomoc jest bezpłatna i dostępna w dni robocze w godz. 8.00-18.00.

Dr Luiza Kula

asystentka zdrowienia i terapeutka środowiskowa w Centrum Zdrowia Psychicznego w Myślenicach, członkini Akademii Liderów Cogito i Rady Pacjentów przy CMUJ