Zebrali książki dla Polaków na Wschodzie

Kultura 20 sierpnia 2019 Wydanie 30/2019
Zebrali książki dla Polaków na Wschodzie
Półtora tysiąca książek zebranych przez ZUS zasili biblioteki Polonii na Litwie, Białorusi, Ukrainie i w Mołdawii Fot. z arch. ZUS

Półtora tysiąca książek udało się zebrać pracownikom krakowskiego ZUS. Za pośrednictwem Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy” trafią one do naszych rodaków na Litwie, Ukrainie, Białorusi i w Mołdawii.

Wakacyjna zbiórka trwała tylko kilka dni, ale dzięki zaangażowaniu pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych udało się zebrać ponad 1,5 tys. książek. Wśród nich jest klasyka polska, książki historyczne, przyrodnicze, religijne, tomiki wierszy, książki dla dzieci i młodzieży, albumy oraz podręczniki. Książki za pośrednictwem Stowarzyszenia „Kresy” zostaną przekazane organizacjom polonijnym za naszą wschodnią granicą.

Jest to organizacja zrzeszająca miłośników polskiej historii i tradycji, którym nie jest obojętny los naszych rodaków. Stara się pomagać Polakom, którzy pozostali za przesuniętą na zachód granicą i do dziś borykają się z niezliczonymi problemami. Jednymi z nich jest ograniczony, a często utrudniony dostęp do książek w języku polskim.

Polacy na Kresach, mimo trudności, starają się kultywować język polski, polską historię i tradycje narodowe. Dlatego zapotrzebowanie na polskie książki jest ogromne, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Zebrane przez ZUS egzemplarze pozwolą uzupełnić zapasy bibliotek w tych krajach.

Akcja pomocy Kresowiakom będzie kontynuowana. Tym razem chcielibyśmy zebrać przybory szkolne dla najmłodszych.

Anna Szaniawska,

regionalny rzecznik ZUS

w województwie małopolskim