Zebrania strażackie
Dobiegły końca zebrania sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej. Jako ostatnie obradowały jednostki w Jaworniku, Trzemeśni i Głogoczowie.
Jawornik
Na zebranie przybyli: Jacek Warzecha z Biura Zarządzania Kryzysowego UMiG, przewodniczący Rady Powiatu Józef Tomal, prezes zarządu powiatowego ZOSP RP Andrzej Burzawa, komendant zarządu miejsko-gminnego Jan Słowik, Paweł Paryła z PSP, sołtys wsi Stanisław Szuba oraz doktor Jerzy Pawłowski z miejscowego ośrodka zdrowia.
Jednostka liczy 34 członków, w tym 3 honorowych. Prowadzi jedenastoosobową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą chłopców.
Sprawozdanie z działalności w roku 2006 przedstawili prezes Jan Burkat i naczelnik Andrzej Tomal. W omawianym okresie jednostka cztery razy brała udział w akcjach ratowniczych, w tym 2 razy gaszono pożar i dwukrotnie interweniowano przy likwidacji miejscowych zagrożeń.
W minionym roku przeprowadzono kilka prac remontowo-konserwacyjnych w budynku strażnicy. Zakupiono mundury koszarowe, węże tłoczne i ssawne. W okresie sprawozdawczym jednostka prowadziła działalność profilaktyczną, organizując pogadanki dla dzieci i młodzieży. Brała udział w obchodach świąt 3 Maja, 11 Listopada, Bożego Ciała, Wielkanocy, a także zorganizowała święto strażackie.
Drużyna młodzieżowa wzięła udział w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych drużyn młodzieżowych, a reprezentacja druhów rozegrała towarzyski mecz piłki nożnej z reprezentacją nauczycieli szkoły w Jaworniku.
Plany na 2007 rok związane są z jubileuszem 110-lecia powstania jednostki. Najpoważniejszym wydatkiem będzie zakup lekkiego samochodu bojowego, na który fundusze strażacy otrzymają częściowo z zarządu powiatowego ZOSP RP, a częściowo z gminy. Zaplanowano również remont posiadanego samochodu star.
Następnie głos zabrali goście, którzy gratulowali jednostce wytrwałości, dziękowali za zaangażowanie i życzyli dalszych sukcesów. Paweł Paryła przedstawił program szkoleń dla strażaków ochotników i dowódców w bieżącym roku, Andrzej Burzawa podziękował za udział druhów z Jawornika w akcji krwiodawstwa. Jan Słowik poinformował o terminach zawodów gminnych i turnieju wiedzy pożarniczej dla młodzieży, a Jacek Warzecha o środkach przeznaczanych przez UMiG na dofinansowywanie działalności OSP naszej gminy. W związku z tematem obowiązkowego ubezpieczenia strażaków, który pojawił się w dyskusji, Jacek Warzecha powiedział, że świadczenie to pokrywa w całości nasza gmina. UMiG pokryje też koszta wymaganych badań lekarskich ochotników oraz dofinansuje zakup zestawu ratowniczego R-1.
Trzemeśnia
Na zebraniu obecni byli sekretarz gminy Bronisław Poradzisz, komendant zarządu miejsko-gminnego ZOSP RP Jan Słowik i zastępca komendanta Krzysztof Polewka, Zdzisław Kaleta z PSP i sołtys Marian Pałka. Sprawozdanie z działalności jednostki w okresie sprawozdawczym oraz plany na obecny rok przedstawił prezes Jerzy Malina.
Jednostka liczy 35 członków, w tym 1 honorowego. Przy jednostce prowadzona jest Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza złożona z 10 chłopców oraz czteroosobowa drużyna dziewczęca.
Druhowie z Trzemeśni 6 razy brali udział w akcjach ratowniczych, z czego 2 razy przy gaszeniu pożarów, a czterokrotnie w likwidacji miejscowych zagrożeń. Najpoważniejszą uroczystością minionego roku było poświęcenie nowego samochodu bojowego. Inne ważne zadania sfinansowane w tym okresie, to prowadzone remonty, konserwacje w budynku strażnicy i podłączenie budynku remizy do kolektora ścieków, zamontowanie alarmu antywłamaniowego, pozyskanie pompy szlamowej, terminalu GSM i sprzętu specjalistycznego sfinansowanych przez UMiG, zakup kurtek mundurowych, mundurów i kombinezonu do akcji przeciw szerszeniom oraz drobnego sprzętu pożarniczego.
Jednostka brała udział w uroczystościach państwowych i kościelnych, a także w zabezpieczeniu wizyty papieskiej w Polsce. Aktywnie uczestniczy w akcji krwiodawstwa organizowanej przez prezesa zarządu powiatowego ZOSP RP.
W planach na bieżący rok założono m.in. pozyskanie mundurów dla drużyny młodzieżowej, malowanie dachu strażnicy, remont rynien i parapetów, odnowienie sali głównej i korytarza, pozyskanie agregatu prądotwórczego i pilarki do drewna. Do gminy jednostka wystąpi z prośbą o dofinansowanie malowania dachu i montażu c.o..
Goście pogratulowali druhom osiągnięć, podziękowali za ofiarną pracę i życzyli sukcesów i satysfakcji w służbie społecznej, pracy zawodowej i życiu osobistym. Jan Słowik przedstawił program szkoleń I i II stopnia. Odnośnie zgłoszonej w dyskusji propozycji, by zmienić specjalizację jednostki z ratownictwa wodnego na gaśnicze wyjaśnił, że specjalizacja woda jest zadaniem dodatkowym, natomiast wszelkie ratownictwo, w tym gaśnicze nadal jest podstawowym celem istnienia OSP. Natomiast Bronisław Poradzisz dodał, że sprawę przekwalifikowania specjalizacji jednostki należy najpierw przedstawić w biurze zarządzania kryzysowego gminy i w zarządzie miejsko-gminnym OSP. Zapowiedział też zakup zestawu ratowniczego R1 dla jednostki oraz dofinansowanie przez gminę prac remontowych w części bojowej. W minionym roku jednostka otrzymała od gminy 15 tys. zł.
Zabranie ostatecznie podjęło uchwałę o rozpoczęciu procedury zmiany specjalizacji jednostki.
Głogoczów
Gośćmi strażackiego zebrania byli burmistrz Maciej Ostrowski, radna Wiesława Syrek, radny powiatowy Robert Murzyn, p.o. komendanta powiatowego PSP Sławomir Kaganek, naczelnik wydziału operacyjnego małopolskiej komendy wojewódzkiej PSP Bogdan Malinowski, wiceprezes zarządu wojewódzkiego ZOSP RP Czesław Kosiba, zastępca prezesa zarządu miejsko-gminnego ZOSP RP Marek Gubała, sołtys Jan Kantor i prezes LKS Iskra Józef Tylek.
Zebranie rozpoczęto od uhonorowania 40-lecia pełnienia funkcji prezesa głogoczowskiej OSP przez Jana Lutyńskiego i okolicznościowego wystąpienia orkiestry dętej działającej przy jednostce.
Sprawozdanie z działalności jednostki i plany na bieżący rok przedstawił prezes Jan Lutyński, sprawozdanie finansowe przedłożył skarbnik Robert Pobożniak, a w imieniu komisji rewizyjnej o absolutorium wnioskował Bronisław Pobożniak.
Jednostka liczy 51 członków, w tym 3 honorowych. Przy niej działa MDP złożona z 10 dziewcząt oraz orkiestra dęta licząca 25 osób, której kapelmistrzem jest Jacek Włodarczyk. Specjalizacją jednostki jest ratownictwo drogowe. W minionym roku 56 razy uczestniczono w akcjach ratowniczych, w tym 33 razy interweniowano przy usuwaniu skutków wypadków drogowych, 6 razy przy gaszeniu pożarów samochodów i 3 razy przy gaszeniu pożarów obiektów i traw, a 12 razy przy likwidacji miejscowych zagrożeń. Dwa razy alarm okazał się fałszywy. Drużyna dziewczęca brała udział w zawodach gminnych w Drogini zajmując I miejsce, a sekcja oldbojów wywalczyła IV miejsce w zawodach powiatowych w Sieprawiu.
W okresie sprawozdawczym jednostka pozyskała m.in. 2 aparaty powietrzne nadciśnieniowe, 2 sygnalizatory bezruchu, piłę do cięcia betonu i stali, pompę szlamową, 6 kompletów specjalistycznych ubrań, skórzanych butów, hełmów, rękawic i kominiarek. Zakupiono też zestaw perkusyjny dla orkiestry.
Jednostka brała udział uroczystościach kościelnych i państwowych na terenie wsi i gminy, uczestniczyła m.in. w obchodach rocznicy śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach i Kalwarii Zebrzydowskiej. Wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich zorganizowała opłatek i zabawę sylwestrową. W maju odbyły się także dni otwarte strażnicy, podczas których zapoznano głogoczowskie dzieci i młodzież z działalnością straży oraz zademonstrowano działanie sprzętu ratownictwa drogowego. Jednostka zabezpieczała ponadto trasę pielgrzymki papieża Benedykta XVI, trasę wyścigu kolarskiego MTB w Głogoczowie organizowanego przez LSK Iskra, a także pomagała szkole w organizacji festynu na jej potrzeby. Orkiestra koncertowała wielokrotnie oraz brała udział w przeglądach. Podczas ubiegłorocznego festiwalu orkiestr dętych zdobyła wyróżnienie.
Jednostka bierze systematycznie udział w akcji krwiodawstwa organizowanej przez prezesa powiatowego zarządu ZOSP RP Andrzeja Burzawę od samego początku jej prowadzenia.
W planach na bieżący rok przewidziano dalsze starania o pozyskanie nowego samochodu do ratownictwa technicznego, remont kabiny posiadanego mercedesa bojowego, remonty w świetlicy oraz uzupełnienie umundurowania orkiestry.
Goście dziękowali strażakom za ich ofiarność i gotowość oraz za pracę na rzecz środowiska. Życzyli im sukcesów i satysfakcji we wszystkich dziedzinach życia i pracy. Ponadto Czesław Kosiba poinformował, że w województwie małopolskim działa obecnie 1324 jednostki OSP. Zarząd Wojewódzki ZOSP RP prowadzi aktualnie działania m.in. na rzecz obniżenia podatku vat na samochody strażackie z 22% na 7%. Inną sprawą, o którą zabiega zarząd jest dodatek specjalny dla druhów emerytów i rencistów, a także nad ulgami ubezpieczeniowymi dla strażaków. W tych sprawach konieczne są odpowiednie regulacje prawne. Ponadto apelował, by przekazywać 1% podatku rocznego na straż. Gratulował jubileuszu Janowi Lutyńskiemu, podkreślając, że jest to ewenement w skali całego województwa małopolskiego.
Maciej Ostrowski również gratulował Janowi Lutyńskiemu wyjątkowego jubileuszu 40-lecia prezesury jednostki. Podkreślił otwartość gminy na problemy straży. W ciągu ostatnich 4 lat jednostki zyskały staraniem UMiG nowoczesny sprzęt i znacznie poprawiło się ich wyposażenie. Obecnie gmina będzie starała się też o środki pozabudżetowe na działalność strażacką. Gmina pokryje wynagrodzenie kapelmistrza głogoczowskiej orkiestry i dokona wymiany stolarki w remizie. Szczególnie ciepło burmistrz podziękował druhom za systematyczny udział w uroczystościach organizowanych przez gminę.
Sławomir Kaganek poinformował o zdarzeniach w minionym roku na terenie powiatu myślenickiego i zapowiedział naradę szkoleniową w PSP w dniu 17 marca. Powiedział, że ćwiczenia dla drużyn młodzieżowych odbędą się w Picimiu i dla dorosłych w Sułkowicach. Planowane są także ćwiczenia na kolei linowej na górę Chełm. Prosił o zwrócenie uwagi m.in. na wykonywanie aktualnych badań lekarskich, aktywniejszą działalność profilaktyczną oraz o organizowanie wypoczynku dla dzieci.
Ponadto Bogdan Malinowski poinformował, że o przyjęcie do straży zawodowej można starać się do 30 roku życia i że u kandydatów atutem są wszystkie posiadane kwalifikacje.
Podczas zebrania proponowano uzupełnić internetową informację o Głogoczowie o wiadomości dotyczące jednostki OSP, powołać komitet fundacji sztandaru oraz zwiększyć ilość strażaków powiadamianych telefonicznie przez telefony komórkowe.
Ryszard Sobkowicz