Zebranie wiejskie w Głogoczowie

Zebranie wiejskie w Głogoczowie
Fot. Łukasz Górszczak

Jeszcze w kwietniu odbyło się zebranie wiejskie w Głogoczowie. Było to pierwsze spotkanie mieszkańców wsi po przerwie spowodowanej pandemią i pierwsze od dwóch lat zebranie wiejskie w naszej gminie. Zebranie odbyło się z inicjatywy sołtysa Jana Sikory, a uczestniczyło w nim przeszło 50 mieszkańców i liczni goście.

Spotkanie prowadził Zbigniew Wilk. Na zebranie przybyli m.in. poseł Władysław Kurowski, wiceburmistrz Mateusz Suder, wicestarosta Rafał Kudas oraz gminny ekodoradca Maria Gaczyńska. Na zebraniu stawili się miejscowi radni: Czesław Wierzba i Bogusław Stankiewicz – z rady miejskiej oraz Robert Murzyn, radny powiatowy.

Pierwsza wystąpiła Maria Gaczyńska, która mówiła o wojewódzkiej uchwale antysmogowej oraz o obowiązkach z niej wynikających, w tym o konieczności wymiany palenisk pozaklasowych do końca bieżącego roku. Mówiła również o kontrolach palenisk, które prowadzi straż miejska. Poinformowała także o działaniach gminy Myślenice na rzecz poprawy jakości powietrza, w tym o przeznaczeniu miliona złotych na dofinansowanie wymiany pieców. Jan Sikora przedstawił sprawozdanie z działalności rady sołeckiej i sołtysa w latach 2020 i 2021.

Przedstawił stan realizacji zadań inwestycyjnych w Głogoczowie realizowanych przez gminę Myślenice. Poinformował o planowanym w tym roku rozpoczęciu rozbudowy cmentarza komunalnego oraz zbliżającym się za kilka tygodni wyłożeniu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Głogoczowa. Zapewnił o jednoznacznym i krytycznym stanowisku burmistrza oraz rady miejskiej wobec zaproponowanych przez GDDKiA wariantów przebiegu nowej S7 przez teren gminy. Podziękował także mieszkańcom za pomoc i przyjęcie uchodźców z Ukrainy do swoich domów a sołtysowi, radzie sołeckiej, radnym, strażakom, stowarzyszeniom, kierownictwu WDK i przedsiębiorcom z Głogoczowa za wsparcie gminy i wspólne inicjatywy.

Obecnie na terenie naszej gminy przebywa 1200 uchodźców z Ukrainy w tym: 951 osób w domach prywatnych, a 245 osób zostało zakwaterowanych w hotelach, zajazdach i remizach OSP.W samym Głogoczowie przebywa 77 uchodźców, w tym: 6 uczniów i 3 przedszkolaków. W całej gminie, do naszych szkół uczęszcza 185 uczniów.

- W czasie ostatnich dwóch lat wykonaliśmy w Głogoczowie szereg inwestycji, o które wcześniej bezskutecznie dopraszali się mieszkańcy. Były to między innymi modernizacje dróg oraz chodników, rozbudowa sieci kanalizacji oraz oświetlenia ulicznego. Do Głogoczowa trafiło ponad 15,5 milionów złotych, które burmistrz przeznaczył tylko na takie właśnie inwestycje. Oprócz tego uregulowaliśmy w Głogoczowie stan prawny ponad 3,7 km dróg, co było dotąd słabą stroną. W trakcie regulacji jest kolejne 4,4 km dróg, które w kolejnych latach będziemy mogli modernizować. Ponadto rozpoczęliśmy też kolejne inwestycje, takie jak budowa ogólnodostępnego boiska wielofunkcyjnego o wartości prawie 1,9 mln zł czy budowa sieci kanalizacji dla przysiółka Jaworzyna o wartości ponad 6,4 mln zł. Takich środków, w tak krótkim czasie, Głogoczów nigdy jeszcze nie otrzymał. To jest rekordowe wsparcie finansowe, będące również zasługą obecnych radnych z tej miejscowości, sołtysa i rady sołeckiej oraz ich dobrej współpracy z burmistrzem - powiedział zastępca burmistrza Mateusz Suder.

Wicestarosta Rafał Kudas mówił m.in. o budowie 250 metrowego odcinka chodnika w kierunku Włosani i o problemach z tym związanych, ale jak zapewnił jeszcze w lipcu rozpoczną się prace budowlane. Obok wicestarosty głos zabrał również radny powiatowy Robert Murzyn, który podziękował zarówno posłowi jak i burmistrzowi za ich działania na rzecz gminy Myślenice oraz Głogoczowa. Podkreślił bardzo wysokie wsparcie finansowe dla miejscowości ze strony władz gminy. Mówił również o protestach przeciw planom budowy nowej S7 i łącznika z BDI, który podzieli wieś na kolejne części.

- Sprawa planów budowy nowej drogi S7 i tzw. łącznika z BDI stanowią dziś największe zmartwienie dla mieszkańców całego Głogoczowa. Świadczy o tym przygotowana przez komitet protestacyjny petycja sprzeciwiająca się tym zamiarom, pod którą podpisało się 1069 mieszkańców naszej miejscowości. Została ona skierowana do GDDKiA oraz do wiadomości burmistrza Myślenic. Doszło również, dzięki inicjatywie wszystkich radnych z Głogoczowa, do spotkania komitetu protestacyjnego z burmistrzem Myślenic, który w pełni rozumie argumenty przedstawione przez mieszkańców i wyraził stanowisko, że obecne warianty przebiegu drogi S7 i tzw. łącznika BDI przez Głogoczów są przez niego nie do zaakceptowania – powiedział Robert Murzyn. - Mnie jako radnego powiatowego cieszy szczególnie deklaracja wicestarosty Rafała Kudasa, który zapowiedział dalszą budowę chodnika przy drodze powiatowej nad kościół w Głogoczowie. Jako radny przez dwa lata składałem wnioski do budżetu powiatu o realizację tę inwestycji i teraz jej pewna część ma zostać zrealizowana.

Głos w dyskusji zabrali również radni miejscy. Radny Czesław Wierzba złożył kilka praktycznych wniosków, m.in. postulował aby przywrócić bankomat we wsi i prosił władze samorządowe o pomoc w tych staraniach oraz aby podjąć wspólne działania w celu budowy chodnika od zakopianki w stronę Bęczarki. Radny Bogusław Stankiewicz przedstawił krótkie sprawozdanie ze swojej pracy radnego, poinformował o pełnionej funkcji przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów.

- Mimo trudnej sytuacji budżetowej gminy w Głogoczowie wykonuje się kila ważnych inwestycji, są to budowa kanalizacji na Przymiarkach, remont drogi na Jaworzynie. Tuż przed zebraniem został rozstrzygnięty przetarg na budowę za szkołą wielofunkcyjnego boiska z pianki poliuretanowej. To ważna inwestycja dla naszej społeczności, która powinna zostać wykonana do końca tego roku. Podziękowałem panom burmistrzowi Jarosławowi Szlachetce oraz Mateuszowi Sudrowi za pomoc udzieloną w czasie lipcowej powodzi błyskawicznej oraz że już udało się odbudować uszkodzenia, które spowodowała ta nawałnica. Szczególne podziękowania należą się strażakom z całego powiatu, którzy pomagali walczyć z żywiołem i usuwać skutki powodzi na czele z OSP Głogoczów - powiedział Bogusław Stankiewicz.

Po zebraniu sołtys wsi Jan Sikora tak skomentowała minione spotkanie: - Zebrania wiejskie to kwintesencja demokracji na najniższym, lokalnym szczeblu. Wszak to tu, omawiane są sprawy najbliższe mieszkańcom. Brakowało takich spotkań przez dwa ostatnie pandemiczne lata. Dało się to zresztą zauważyć w przebiegu obrad, bo tematów nagromadziło się tak dużo, że pomimo iż zebranie trwało 4 godziny i tak nie wszystkie  udało się poruszyć. Trochę martwi niska frekwencja, którą można by zinterpretować jako brak zainteresowania rozwojem wsi. Z drugiej strony - doświadczenie uczy, że najbardziej liczne zebrania są wtedy, gdy skumuluje się wiele nierozwiązanych tematów. Owszem, takich spraw nie brakuje - jednak generalnie w Głogoczowie „idzie ku lepszemu”. Konsekwentne i wielokierunkowe działania Władz Gminy sprawiają, iż rozwiązywane są problemy, które przez lata całe były „nie do ruszenia”. Mieszkańcy to widzą i doceniają, wszak na co dzień z efektów tej pracy mogą korzystać. Oby ten dobry czas dla Głogoczowa trwał jak najdłużej.

Gazeta Myślenicka również przyłącza się do życzeń sołtysa oby ten dobry czas dla Głogoczowa trwał jak najdłużej.

 

Witold Rozwadowski Witold Rozwadowski Autor artykułu

Prezes MARG Sp. z o.o., Redaktor naczelny. Przez wiele lat pracował w Urzędzie Miasta i Gminy w Myślenicach, Wcześniej w latach 1999-2003 pełnił funkcję redaktora naczelnego Gazety Myślenickiej. (SAMORZĄD)