Zielone światło dla programów unijnych
Polska otrzymała 82,5 mld euro, które będzie można wykorzystać m.in. na badania naukowe, informacje, komunikację, połączenia drogowe, e-usługi i podnoszenie konkurencyjności. To okazja nie tylko dla wielkich koncernów, ale przede wszystkim lokalnych firm
O tym w myślenickim Inkubatorze Przedsiębiorczości MARG przekonywali specjaliści w ramach spotkania „Fundusze Europejskie na lata 2014-2020 dla przedsiębiorców”. Julia Ewert i Bartłomiej Gąciarz z Centrum Informacyjnego FEM. przedstawili nowe perspektywy finansowania. Jak się okazuje Polska otrzyma 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. Co to oznacza?
Pieniądze te będzie można zainwestować m.in. w badania naukowe i ich komercjalizację, technologie informacyjno – komunikacyjne, kluczowe połączenia drogowe (autostrady, drogi ekspresowe), cyfryzację kraju (m.in. e-usługi dla administracji państwowej), podnoszenie konkurencyjności MŚP, sektora rolnego oraz sektora rybołóstwa, a także na wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną, przeciwdziałanie wykluczenia społecznego oraz walkę z ubóstwem. Do Małopolski trafi 2,878 mld euro i będą możliwe do pozyskania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.
- O pieniądze będą mogły starać się m.in. osoby do 29 życia, które myślą o rozpoczęciu działalności, które utraciły pracę lub osoby wykluczone społecznie i najprawdopodobniej będzie to forma pożyczek. Natomiast przedsiębiorcy będą mogli starać się o dotację z PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich - przyp. red. ), które przewidziane będą dla reprezentantów biznesu z miast liczących do 20 tys. mieszkańców, czyli takich jak Myślenice - mówi Urszula Sentysz z Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.
Najważniejszym dokumentem określającym zasady i warunki finansowania na nowe lata jest podpisana 23 maja 2014 r. Umowa Partnerska. Zgodnie z tym dokumentem nominalna część środków będzie inwestowana w infrastrukturę transportową (drogową i kolejową). Znaczny odsetek będą stanowiły również zwrotne instrumenty finansowe (poręczenia, pożyczki) przeznaczone dla przedsiębiorców. Ochrona środowiska i energetyka również zajęły znaczącą pozycję w nowym okresie prognozowania. W nowych programach wspierane będą również z dziedzin kultury, zatrudniania, edukacji czy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Nowy budżet zakłada również inwestycję w rewitalizację miast, ekologicznym transportem miejskim czy gospodarką niskoemisyjną.
Pieniądze rozdzielane będą w ramach sześciu krajowych programów: Infrastruktura i środowisko, inteligentny rozwój, wiedza-edukacja-rozwój, Polska cyfrowa, Polska Wschodnia, pomoc techniczna, Europejska Współpraca Terytorialna i Europejski Instrument Sąsiedztwa oraz Programy Regionalne. Ponadto Program Europejskiej Współpracy Terytorialnej i Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa oraz 16 Programów Regionalnych, w tym Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego. Wszystkie programy na lata 2014 -2020 uzyskały zielone światło od Komisji Europejskiej, obecnie opracowane są szczegółowe zasady i wytyczne. - Już niedługo będziemy mogli przedstawić szczegóły dotyczące programów krajowych, wtedy będę w stanie odpowiedzieć na pytania szczegółowe kto i na jakich zasadach będzie mógł starać się o unijne pieniądze - dodaje Urszula Sentysz z MARG.