60-lecie Szpitala Powiatowego w Myślenicach (cz. 2)

Historia 21 sierpnia 2014 Wydanie 30/2014
60-lecie Szpitala Powiatowego w Myślenicach (cz. 2)
Blok Lekarski. Koniec lat. 50. ubiegłego wieku, fot. Piotr Gofroń

W związku ze zbliżającym się jubileuszem 60-lecia istnienia Szpitala Powiatowego w Myślenicach prezentujemy cykl fotografii ze zbiorów Piotra Gofronia ukazujący pierwsze lata jego istnienia.

Przypomnijmy, że Szpital Powiatowy w Myślenicach datuje swoją historię już od 1954 roku, w którym rozpoczęto zbieranie deklaracji na pomoc społeczną przy budowie, a całym przedsięwzięciem kierował dr Stanisław Dziaduś. W sierpniu 1955r. w obecności 27 osób reprezentujących różne instytucje powołano Społeczny Komitet Budowy Szpitala, którego dokumentację wykonało Biuro Projektów Służby Zdrowia w Krakowie. Koszty budowy zostały pokryte ze środków państwowych jednak nie należy w tym miejscu zapominać o czynach społecznych zakładów pracy i ludzi.

Pierwszymi Oddziałami jakie uruchomiono były: Oddział Wewnętrzny, Oddział Ginekologiczno-Położniczy, Oddział Chirurgiczny oraz Oddział Dziecięcy. Szpital dysponował łącznie 140 łóżkami. Pracowało w nim 12 lekarzy, 37 pielęgniarek i laborantów, 9 pracowników administracji, 30 osób personelu niższego i 29 personelu gospodarczego - razem 121 osób. Przy Szpitalu prowadzono gospodarstwo rolno-hodowlane. Budynek główny został wybudowany w przeciągu 4 lat i oddano go do użytku w lipcu 1962 roku. Ze względu na utrzymujące się do dnia dzisiejszego duże i stale zwiększające się zapotrzebowanie na usługi specjalistyczne w rok później został wybudowany następny budynek oddziału Gruźliczego, powołano również kolejne Oddziały.

W 1970 roku następuje reorganizacja struktur i powołany zostaje Zespół Opieki Zdrowotnej nr 5 w Myślenicach, a w 1999 roku Szpital uzyskał status Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Myślenicach.

Zdjęcia udostępnił Piotr Gofroń