Agnieszka Wargowska-Dudek, członek zarządu Fundacji ARTS, organizator konkursu „Działaj Lokalnie”
Od 20 kwietnia do 20 maja można złożyć wniosek z inicjatywą lokalną biorąc udział w programie „Działaj Lokalnie”. Kto może ubiegać się o dofinansowanie i jaki jest cel tego projektu?
W konkursie mogą wziąć udział organizacje pozarządowe z terenu powiatu myślenickiego oraz grupy nieformalne składające się z trzech osób. Takie
osoby powinny określić nazwę swojej grupy i w jej imieniu złożyć wniosek. W przypadku grup nieformalnych są dwie możliwości: grupa może złożyć wniosek z organizacją pozarządową, która będzie ją wspierała. Czyli znaleźć sobie taką organizację, która funkcjonuje na ich terenie i razem złożą wniosek. Druga opcja jest taka, że grupa nieformalna może złożyć wniosek samodzielnie i wtedy Fundacja ARTS jest dla niej patronującą organizacją. Wniosku nie może złożyć jedna osoba, ponieważ to są inicjatywy, które mają na celu szeroko pojętą współprace z innymi ludźmi, Parząc na to z perspektywy programu Działaj Lokalnie i jego założeń, że inicjatywy mają służyć społeczności, integrować ją ze sobą wokół wspólnego celu, trudno organizować takie działania samemu lub samej. Oczywiście mamy świadomość, że zazwyczaj w takich grupach jest lider lub osoba, która zaraża swoją pasją, motywuje do działania.
Ośrodki „Działaj Lokalnie” są programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności a operatorem jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Projekty mają służyć lokalnej społeczności, mają promować inicjatywy lokalne. Fundacja ARTS jest jednym z operatorów ośrodków „Działaj Lokalnie” a konkurs ogłasza już po raz ósmy.
Jakiego rodzaju mogą to być inicjatywy i na co warto zwrócić uwagę w tym roku zgłaszając swój projekt?
Te inicjatywy są i mogą być naprawdę różne. W tym roku przyszło nam zmierzyć się z bardzo wyjątkową rzeczywistością i dlatego też program został przystosowany do tego, co się obecnie dzieje. W ramach tegorocznego konkursu część środków z projektu „Działaj Lokalnie” może zostać przeznaczona na projekty związane z walką z epidemią. Takie działania jak: szycie maseczek, dostarczanie ich tam gdzie są niezbędne, zaopatrywanie osób starszych w produkty żywnościowe, czy wszelkiego rodzaju wolontariat na rzecz społeczności, na rzecz walki z epidemią. Pomysłowość mieszkańców jest dużo większa i oni sami doskonale postrzegają te potrzeby. Fundusze mogą zostać wykorzystane również na przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii, bo wiemy już w tej chwili, że ona się nie skończy za miesiąc, dwa lub trzy, ale będziemy z nią żyć pewien czas. Ta pomoc może dotyczyć bardzo wielu obszarów edukacji, sportu, kultury, aktywności społecznej, ale ma wynikać z pojawiających się problemów, które na pewno się pojawią typu: bezrobocie, ubóstwo, wykluczenie społecznie. Ale też ochrona klimatu, o której wcześniej tak dużo się mówiło, a teraz powinno mówić się jeszcze więcej. Nie zapominajmy też o roli kultury, która w obecnym czasie jest wyjątkowo ważna i widoczna tak mocno w sieci. Bardzo wielu ludziom i środowiskom daje ogromne wytchnienie.
Ile wniosków ma szansę uzyskać granty na realizację swojego projektu?
Co roku przeznaczamy na granty od około 55 do 75 tys. zł w zależności od środków, które uda nam się uzyskać od gmin, sponsorów, darczyńców etc. W tym roku na granty będzie przeznaczone 55 tys. dzięki funduszom Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, ale również dzięki współpracy z Gminą Myślenice, Dobczyce i Siepraw. Mamy nadzieję, że zaangażuje się też Gmina Tokarnia. To dzięki tej współpracy będzie taka pula środków. Maksymalna wnioskowana kwota środków może wynosić 6 tys. zł, więc wygranych wniosków może być około 10. Zazwyczaj przyznawane jest dofinansowanie dla średnio 11 do 15 wniosków o mniejszej wartości.