Był wśród nas … Profesor Włodzimierz Hodys (1905 – 1987) (cz. 2)
Odkryciem profesora byli, m.in. Amalia Fidykowa, Herodek, Irena Trzaskowska. Niezaprzeczalną zasługą naszego profesora było to, że żywo interesował się tym, co ważnego działo się w owym czasie na polu upowszechniania sztuki w małych prowincjonalnych ośrodkach kultury.
W zasięgu szczególniejszych zainteresowań profesora znalazł się także myślenicki dom kultury (PDK, MDK). A wszystko zaczęło się jesienią 1963 roku. Przedmiotem pierwszym konsultacji stały się „Ekspozycje Twórczości Ludowej i Amatorskiej Powiatu Myślenickiego” (1963 – 1969). Z odpowiednich porad i sugestii korzystaliśmy nieomal przez dwadzieścia lat organizując ekspozycje indywidualne i zbiorowe, tzw. „Salonu Plastyki Amatorskiej”, który po śmierci naszego profesora funkcjonował dokładnie do roku 2003. Bezcenną w tej współpracy była idea powołania przy ówczesnym Powiatowym Domu Kultury Klubu Plastyków Amatorów i Twórców Ludowych, jedynej tego rodzaju formacji na terenie województwa krakowskiego. Pojawienie się tego rodzaju klubu na naszym terenie – a był to rok 1967 – było niewątpliwie wydarzeniem epokowego znaczenia. Profesor Włodzimierz Hodys był nie tylko współzałożycielem tej formacji, ale też współtwórcą niektórych konkursów sztuki ludowej. Nie sposób w tym miejscu nie podkreślić wieloletniej pracy profesora na niwie uwrażliwiania mieszkańców Myślenic na sztukę. A wszystko zaczęło się w 1967 roku. Od tego momentu realizował w ramach dziesięciu cykli tematycznych, tzw. „Niedzielne rozmowy o sztuce” (1967 – 1979). Tym sposobem upowszechniał dzieje sztuki polskiej i europejskiej. Kreślił i to z niezwykłą swadą oratorską i znajomością sylwetki najznakomitszych twórców nie tylko epoki Renesansu i Baroku. Przemierzał ze swoimi wiernymi słuchaczami rozległe obszary sztuki najnowszej. Na kanwie niniejszego wspomnienia pragnę podkreślić z całą mocą mego serca, że był wyjątkowym Przyjacielem naszego Domu a zrazem najwspanialszym orędownikiem sztuki piękna.
W 1981 roku profesor Włodzimierz Hodys został uhonorowany tytułem „Przyjaciela myślenickiego Domu Kultury”. Nasz Przyjaciel zmarł w Paryżu 28 lutego 1987 roku.