Cieszy nas granie, cieszy nas tańcowanie...
Ponad 1 200 widzów zgromadziły trzy galowe koncerty jubileuszowe Reprezentacyjnego Folklorystycznego Zespołu Miasta i Gminy Myślenice - Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”. 13, 14 i 15 grudnia Zespół świętował jubileusz XX. lecia działalności artystycznej
„Ziemia Myślenicka” powstała w 1985 roku. Pierwszy koncert Zespołu odbył się w 1987 roku w ówczesnym Miejskim Domu Kultury. Od chwil powstania Zespół koncertuje nieprzerwanie w kraju i za granicą. Na przestrzeni 20 lat z Zespołem współpracowało ok. 1 500 artystów – muzyków, tancerzy i śpiewaków.
- Jubileusz XX. lecia Zespołu, to święto wszystkich tych osób, które przez minione lata współpracowały z „Ziemią Myślenicka”. Mam na myśli nie tylko artystów, ale także kadrę Zespołu zarówno tę merytoryczną, jak i techniczno – organizacyjną – mówił podczas koncertu Piotr Szewczyk, obecny kierownik Zespołu.
W programie koncertu jubileuszowego znalazły się zarówno pieśni i tańce prezentowane przez Zespół od chwili pierwszego koncertu, np. Krakowiak, jak również choreografie, które widzowie po raz pierwszy mogli zobaczyć podczas koncertów jubileuszowych – polonez i mazur z okresu Księstwa Warszawskiego, czy Sobótki łowickie.
- Cieszę się bardzo, że jubileusz był okazją do współpracy kilku pokoleń, które dorastały wraz z „Ziemią Myślenicką”. Możemy być dumni, że tak wielu zacnych ludzi ma swoje korzenie właśnie w naszym Zespole – dodaje Piotr Szewczyk.
Zatańczone, zagrane i wysiewane trzy koncerty jubileuszowe stanowiły jedno z największych przedsięwzięć w historii „Ziemi Myślenickiej”. Na scenie zaprezentowało się ponad 100 artystów, używano blisko 500 kostiumów i dwa razy tyle dodatków w trakcie występu przebierano się średnio 6 razy. Przygotowania trwały 9 miesięcy, a same koncerty poprzedzone były 4 dniowym artystycznym zgrupowaniem, na którym szlifowano całe widowisko. Włożoną w Zespół pracę docenił sam prezydent RP Lech Kaczyński, który skierował do „Ziemi Myślenickiej” specjalny list gratulacyjny.
- Dziś, kiedy zgasły już reflektory i przychodzi nam wracać do normalnej pracy artystycznej, z dumą możemy mówić, że Zespół, to nieocenione dziedzictwo tego miasta. Dziedzictwo, które rozsławia dobre imię Myślenic na scenach światowych i zagranicznych. Raz jeszcze dziękuję wszystkim osobom, które tworzyły i tworzą obecnie wielką rodzinę „Ziemi Myślenickiej” – kończy Piotr Szewczyk.
Podziękowania
Burmistrzowi Miasta i Gminy Myślenice Maciejowi Ostrowskiemu, Dyrektorowi Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu Małgorzacie Anicie Werner, Senatorowi Stanisławowi Bisztydze, Posłom na Sejm RP: Markowi Łatasowi i Pawłowi Kowalowi, Firmie Catering Staf – Stanisław Filipek, Prezesowi OSP Dolne Przedmieście – Edwardowi Łapie oraz wszystkim pracownikom Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.