Czas na interakcję!

Czas na interakcję!

XXI wiek bardzo zmienił życie ludzkości. Zatracając się w ,,wirtualnym świecie” spędzamy wiele godzin korzystając z elektronicznych gadżetów. Zapominamy przy tym, jak miło można spędzić czas aktywnie, wraz z gronem znajomych

- Często słyszymy, gdy na nasze pokolenie nastolatków mówi się: „dzieci social mediów”. Czy tak jest naprawdę? Czy rzeczywiście spędzamy tak dużo czasu w wirtualnym świecie? Nasz zespół postanowił to sprawdzić i ku naszemu zaskoczeniu, badania wykazały, że to prawda! To było naszą inspiracją do utworzenie tego projektu - odciągniecie młodzieży od komputerów, telefonów, tabletów - opowiadają uczniowie myślenickiego „Tytusa”.

Są piątką licealistów II Liceum Ogólnokształcącego im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach i realizatorami projektu „Czas na interakcję!” W skład zespołu wchodzą: Zuzanna Baran, Magdalena Obajtek, Krystian Spórna, Zuzanna Tokarz oraz Patrycja Woś.

Małopolska Szkoła Gościnności daje możliwość uczniom wzięcia udziału w praktycznej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”. To ogólnopolska olimpiada kierowana do studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jej celem jest rozwój praktycznych umiejętności uczestników z zakresu zarządzania projektami oraz inspiracja do aktywności społecznej.

Wyzwaniem uczestników jest zrealizowanie własnego projektu społecznego. Ułatwia to interaktywny portal, a pomagają doświadczeni mentorzy. Olimpiadę organizuje Social Wolves - Start-up. Działają oni na rzecz odpowiedzialnej i kompetentnej kadry zarządzającej. Ich misją jest doświadczenie młodych prowadzeniem projektów społecznych na całym świecie.

Projekt „Czas na interakcję” ma na celu pokazanie młodym ludziom „ciekawej okolicy”, czyli wszystkich wydarzeń, które mogą ich zainteresować. Jak do nich dotrą? - Przez Internet! Dla niektórych wyda się to głupie, że chcemy ich odciągnąć od Internetu, a sami działamy dzięki niemu. Jednak my chcemy zadziałać ich własną „bronią”. Czy ktoś z nich zatrzyma się na ulicy i przeczyta jakieś ogłoszenie? Nie! Naszym celem nie jest narzucanie skończenia z Internetem, chcemy żeby sami dostrzegli, że jest też coś innego. Nie twierdzimy, że Internet jest czymś złym. Jednak spędzamy w Internecie zbyt dużo godzin - mówią.

Na ich fanpage, umieszczane są wszystkie interesujące wydarzenia z okolicy. Planują odwiedzić ciekawe miejsca z kamerą, pokazując wiele atrakcji znajdujących się w ich okolicy. Organizują również akcję „Sweet Trip” - czyli trasę po myślenickich kawiarniach. Będą także organizować konkursy o wejściówki do atrakcyjnych miejsc w Małopolsce. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: facebook.com/czasnainterakcje

My Też Mamy Problemy

W olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii” bierze udział również drugi zespół z Tytusa, tym razem kobiecy. W ramach olimpiady prowadzimy projekt ,,MTMP - My Też Mamy Problemy”. Ma on na celu pomóc młodzieży, która boryka się z różnymi problemami i nie jest w stanie ich sama rozwiązać. Najczęściej wynikają one ze strony rówieśników. Nękanie, wyśmiewanie, prześladowanie oraz różnego typu zaczepki są w stanie doprowadzić do powstawania chorób psychicznych, niskiej samooceny, a nawet do samobójstw. Wszystkie te trudności mają taką samą wagę, a osoby, które to spotyka potrzebują pomocy.

- Przede wszystkim brakuje im wsparcia, którego my chcemy udzielić. Prowadzimy stronę internetową, instagrama i maila, na którego potrzebująca młodzież może śmiało napisać, a my na pewno nie zostaniemy wobec nich obojętni. Jeżeli macie problemy, piszcie. Jeżeli nie, sprawmy, aby inni ich nie mieli i otrzymali wsparcie, którego tak bardzo potrzebują - mówią. Kontakt do grupy można znaleźć na facebook.com/mytezmamyproblem/