Czas na wymianę kotłów poniżej 3 klasy do 30 kwietnia 2024 r., ale…

Gmina 18 października 2022 Wydanie 39/2022
Czas na wymianę kotłów poniżej 3 klasy do 30 kwietnia 2024 r., ale…

Radni małopolskiego sejmiku skorygowali uchwałę antysmogową i przegłosowali przedłużenie możliwości używania kotłów pozaklasowych (poniżej 3 klasy) na terenie województwa małopolskiego do 30 kwietnia 2024 roku. Dotychczasowe przepisy zakładały, że zakaz stosowania takich urządzeń będzie obowiązywał od początku 2023 roku. To dodatkowy czas dla Mieszkańców na przemyślenie dotyczące nowego źródła ogrzewania, ale przede wszystkim na konkretne działanie…

- Czasu na wymianę tylko z pozoru jest dużo... Od pewnego czasu mieszkańcy wspominają o problemach z dostępnością ekologicznych urządzeń grzewczych i odległych terminach instalatorów. Czasem trzeba czekać ponad pół roku na urządzenie i jego montaż. Odkładanie działań związanych z wymianą na później nie jest, więc dobrym pomysłem. Ceny ekologicznych urządzeń grzewczych w związku z bardzo dużym popytem w Polsce i państwach ościennych oraz problemami z dostępnością cały czas rosną. Osoby, które wymieniły np. rok temu mówią, że zaoszczędziły 100% po uwzględnieniu nawet podstawowego poziomu dofinansowania i aktualnych cen. Aktualny poziom dofinansowania w programie Czyste Powietrze może sięgnąć nawet 90% i kwoty 70 000 zł oraz 9 000 zł na fotowoltaikę. Do tego osoby o niższych dochodach, kwalifikujące się do II podwyższonego i III najwyższego poziomu dofinansowania mogą skorzystać z finansowania zaliczkowego tzw. prefinansowania - skomentował Dariusz Zborowski ekodoradca Projektu LIFE

Dla przypomnienia program „Czyste Powietrze” oferuje dofinansowania nie tylko do wymiany źródła ogrzewania, zrobienia bądź zmodernizowania instalacji c.o. i c.w.u, ale również na ocieplenie, bądź docieplenie budynku, wymianę stolarki okiennej, drzwiowej, rekuperację (wentylację mechaniczną z częściowym odzyskiem ciepła), solary i fotowoltaikę. To mieszkańcy decydują jakie działania ekologiczno-ekonomiczne chcieliby zrobić w swoich domach, pamiętając, że najtańsza jest ta energia, której nie trzeba zużyć. Stąd tak duży nacisk powinien być położony na działania termomodernizacyjne oraz wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne i ekonomiczne o podwyższonej klasie efektywności energetycznej, czyli zużywające mniej „paliwa”.

Zachęcamy do skorzystania z pomocy gminnych ekodoradców, którzy do każdego przypadku podchodzą indywidualnie, pomagając znaleźć najlepsze rozwiązanie i dofinansowanie.

e-mail: ekodoradcy@myslencie.pl tel.: 12 639 23 38, tel. kom.: 693 832 221

www: myslenice.pl/aktualnosci/ochrona-powietrza (Aktualności - Ochrona powietrza – edukacja)