Cztery lata Dziennego Domu Senior+

Cztery lata Dziennego Domu Senior+
Fot. Fot.: Mariusz Węgrzyn UMiG

Od czterech lat Dzienny Dom Senior+ w Myślenicach stanowi istotny punkt wsparcia dla lokalnej społeczności. Z tej właśnie okazji, w siedzibie zlokalizowanej w budynku Caritas Archidiecezji Krakowskiej w Myślenicach, 12 lutego, odbyła się uroczystość, w której wzięli udział sami seniorzy, pracownicy placówki oraz specjalni goście, w tym burmistrz Jarosław Szlachetka, wraz ze swoim zastępcą Mateuszem Sudrem. Obecni byli również: poseł Władysław Kurowski, Małgorzata Aleksandrowicz, dyrektor Centrum Usług Społecznych, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Robert Bylica, proboszcz parafii NNMP, ksiądz Zdzisław Balon, oraz Mariusz Ślusarczyk, dyrektor Stacji Caritas Oddział Myślenice.

Przez te cztery lata przyłączając się do różnorodnych aktywności, seniorzy kultywowali swoje pasje oraz odkrywali nowe zainteresowania. Poprzez aktywne uczestnictwo w życiu społecznym, wzmacniali więzi międzyludzkie i zapobiegali uczuciu samotności oraz izolacji społecznej. W ostatnich czterech tygodniach seniorzy byli niezwykle aktywni, uczestnicząc w różnorodnych wydarzeniach i inicjatywach. Oprócz wspólnego świętowania Tłustego Czwartku oraz udziału w warsztatach z arteterapii, gościli w swoim gronie przedszkolaki, które przygotowały dla nich uroczy występ artystyczny. Dodatkowo, młodzież złożyła seniorom serdeczne życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Spotkanie z okazji czwartych urodzin Dziennego Domu „Senior+” było znakomitą okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć placówki, która pełna była różnorodnych inicjatyw i wydarzeń z udziałem seniorów z Myślenic. W ciągu tych czterech lat seniorzy zainicjowali zupełnie nowe wydarzenie – Myślenickie Senioralia, oraz podjęli akcję „I ty możesz zostać św. Mikołajem”, w ramach której samodzielnie przygotowują upominki dla pacjentów Zakładu Opieki Leczniczej w Myślenicach. Podjęli się też organizacji Balu Niepodległości, który już na stałe wpisał się w „krajobraz” Myślenic.

Podczas urodzin placówki, uczestnicy wspólnie zaśpiewali „Hymn seniorów”, po czym przyszła kolej na serdeczne życzenia i podziękowania skierowane przez zaproszonych gości do pracowników, kierownictwa oraz podopiecznych Dziennego Domu Senior+.

- Dajecie piękny przykład, jak można, inaczej niż w domu, funkcjonować w czasie senioralnym – mówił poseł na Sejm RP, Władysław Kurowski.

Całą ceremonię uświetnił występ artystyczny, nawiązujący do minionych czterech lat aktywności ośrodka, który został przygotowany przez seniorów i grono pracowników.

- Dzisiejsza 4-ta rocznica jest okazją do wyrażenia wdzięczności seniorom za otwartość i chęć dzielenia się cennym doświadczeniem, a także pracownikom za nieocenione zaangażowanie, pomysłowość i troskę o najstarszych mieszkańców gminy. Dzisiaj nie wyobrażam sobie Myślenic bez tego typu miejsca. Działania dla seniorów będą przez nas jako samorząd rozwijane – powiedział burmistrz Jarosław Szlachetka.

Następnie, seniorzy wręczyli zaproszonym gościom symboliczne upominki, aby uczcić tę wyjątkową okazję. Oczywiście, nie zabrakło także urodzinowego tortu, przygotowanego specjalnie na tę okoliczność.

Już wkrótce, bo 5 marca, seniorzy będą obchodzić kolejną ważną rocznicę. Tym razem będzie to pierwszy rok istnienia Klubu Senior+ w Myślenicach. Cała społeczność z niecierpliwością oczekuje na te obchody, które będą miały miejsce w nowej siedzibie klubu.

 

Karolina Korneszczuk-Podoba Karolina Korneszczuk-Podoba Autor artykułu

Studiowała resocjalizację na Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum. Jej największą życiową pasja jest praca, nie wyobraża sobie bezczynności, dlatego często robi wiele rzeczy na raz i z reguły jej się to udaje