Dla lepszego powietrza
W poniedziałek 28 września odbyła się sesja Rady Miejskiej, na której rozpatrzono uchwałę w sprawie rezolucji adresowanej do Marszałka Województwa Małopolskiego, dotyczącej wprowadzenia zakazu montażu i eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie węgla dla obszaru administracyjnego miasta Myślenice z wyłączeniem sołectwa Chełm.
Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały przyjmującej rezolucję: utrzymujący się w sezonie grzewczym stan zanieczyszczenia powietrza na terenie miasta i gminy Myślenice jest głównym czynnikiem wpływającym na podejmowanie kolejnych i zdecydowanych działań naszego samorządu w zakresie likwidacji smogu w mieście.
Rezolucja ta jest zbiorową deklaracją przyjętą przez szereg gmin Małopolski, mającą na celu poprawę jakości powietrza. Skonstruowana została ona zgodnie z wytycznymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Zgodnie z zapisami nowego Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, na wniosek zainteresowanych gmin, możliwe jest przyjęcie lokalnych uchwał antysmogowych według ujednoliconych wytycznych. Celem tych regulacji jest przyspieszenie procesu poprawy jakości powietrza, realizacja celów polityki klimatycznej oraz nowej Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Program ochrony powietrza wskazuje również na potrzebę objęcia tych gmin preferencjami dofinansowania inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2021-2027.
Najważniejszymi założeniami dla lokalnych uchwał antysmogowych są:
- Zakaz eksploatacji dla nowych kotłów i ogrzewaczy na węgiel od 1 stycznia 2022 roku i istniejących od 1 stycznia 2030 roku.
- Zaostrzone wymagania dla nowych kotłów na biomasę (emisja pyłu do 20 mg/m3) i nowych kominków (zamknięta komora spalania, automatyczna regulacja) od 1 stycznia 2023 roku.
- Zachowanie pozostałych terminów i wymagań obecnej uchwały antysmogowej dla Małopolski, w tym wymiana kotłów pozaklasowych do końca 2022 roku a kotłów 3 i 4 klasy do końca 2026 roku.
Zgodnie z już obowiązującą uchwałą antysmogową dla Małopolski, wszystkie nowo eksploatowane kotły i ogrzewacze pomieszczeń od 1 lipca 2017 roku muszą spełniać wymagania ekoprojektu w zakresie emisji zanieczyszczeń i efektywności energetycznej. Dodatkowe wymagania ujęte w projekcie lokalnej uchwały antysmogowej to:
- brak możliwości eksploatacji nowych kotłów i ogrzewaczy na węgiel od 1 stycznia 2022 roku,
- nowe kotły na biomasę z poziomem emisji pyłu 20 mg/m3, nowe ogrzewacze z zamkniętą komorą spalania i automatyczną regulacją od 1 stycznia 2023 roku .
Dodatkowym zapisem, ujętym w projekcie lokalnej uchwały antysmogowej jest wymóg wymiany kotłów na węgiel klasy 5 i ekoprojektu do 31 grudnia 2029 roku.
Przypomnijmy, że zgodnie z uchwałą antysmogową dla Małopolski do 31 grudnia 2022 roku istnieje obowiązek wymiany pozaklasowych kotłów oraz ogrzewaczy pomieszczeń nie spełniających wymagań ekoprojektu (nie dotyczy ogrzewaczy o sprawności powyżej 80%, możliwość doposażenia w elektrofiltr), natomiast kotłów 3 i 4 klasy do 31 grudnia 2026 roku.
Myślenice od lat uznawane są za miejscowość wypoczynkową. Zgodnie ze strategią promowane są jako „strefa czasu wolnego.” Jednak jakość powietrza w mieście, szczególnie w okresie grzewczym, nie koreluje z takim pozycjonowaniem, zwłaszcza w dni charakteryzujące się niską wietrznością, położenie miasta w kotlinie otoczonej z trzech stron wzniesieniami powoduje kumulowanie się zanieczyszczeń powietrza.
Przyjęta rezolucja jest zgodna z polityką ochrony powietrza dla Małopolski. Oznacza to, że zmiany, które już teraz chce wprowadzić gmina i tak nas nie ominą, ale dzięki przyspieszeniu ich wprowadzania , efekt zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w Myślenicach będzie odczuwalny wcześniej. Ma to duże znaczenie, zarówno dla zdrowia mieszkańców, jak i pozycji miasta, jako miejsca służącego rekreacji.