Dobczyce: 25 lat dobrego sąsiedztwa

Region 11 sierpnia 2016 Wydanie 28/2016
Dobczyce: 25 lat dobrego sąsiedztwa
Dobczyce: 25 lat dobrego sąsiedztwa

Dokładnie w rocznicę 25-lecia podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską i Niemcami, na zaproszenie marszałka Województwa Małopolskiego, zjechali się politycy, samorządowcy i osoby zaangażowane w rozwój partnerstwa miast regionu Małopolski i Turyngii

Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, podpisany w 1991 roku w Bonn przez prezydentów i ministrów spraw zagranicznych, był dokumentem określającym na nowo stosunki polsko-niemieckie, które miały opierać się głównie na współpracy gospodarczej i politycznej i na szerszej wymianie kulturalnej i naukowej. Jego wymierną korzyścią było powołanie do działania Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży, która wspiera wymiany i projekty partnerskie i dba o pogłębianie dialogu między narodami Polski i Niemiec.

W spotkaniu wzięli udział również: burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Paweł Machnicki i zastępca burmistrza Versmold Horst Hardiek wraz z delegacjami (z Versmold: Anja Steinberg, Kazimierz Jaworski, Heike Schmidt, Volker Schmidt; z Dobczyc: Mirosław Bryk, Magdalena Gaweł, Marta Blamowska-Kaja, Aleksandra Szumiec, Władysław Brożek, Józefa Żuławińska – Czyż, Grzegorz Leśniak, Jan Hartabus, Małgorzata Jakubowska, Andrzej Kasprzyk).

Gmina Dobczyce jest jedną z 36 z regionu Małopolski, która nawiązała współpracę z niemiecką gminą, ale jedną z nielicznych, która może poszczycić się 22-letnią i prężną współpracą na wielu płaszczyznach społeczno-kulturalnych.

Jak mówił obecny na spotkaniu sekretarz stanu ds. integracji w Ministerstwie Pracy, Integracji i Spraw Społecznych w rządzie Nadrenii Północnej Westfalii Thorsten Klute, gdyby przed laty było tak wiele partnerstw polsko-niemieckich, tyle wspólnych projektów i wymian nigdy nie miałaby miejsca tak trudna i bolesna historia XX wieku.

- Myślę, że my, Polacy i Niemcy, możemy być dumni z tego, co osiągnęliśmy przez ostatnie dwadzieścia pięć lat - mówił Thorsten Klute.

- Patrząc na naszą trudną wspólną historię – na Westerplatte, na Auschwitz i na zniszczenie Warszawy – te osiągnięcia wydają się cudem. Szanowni Państwo, jesteśmy zmuszeni, pracować nadal nad tym polsko-niemieckim cudem. Codziennie. I szczególnie wtedy, kiedy czasy są trudniejsze. Mam szczerą nadzieję, że nasza współpraca – i ta na poziomie państw, i ta lokalna, w gminach i samorządach, a przede wszystkim między Polakami i Niemcami będzie dalej owocować bardzo dobrymi stosunkami sąsiedzkimi - dodał sekretarz stanu.