Ferie w Porębie

Ferie w Porębie

Ferie ze świetlicą środowiskową oraz Młodzieżową Drużyną Pożarniczą w Porębie to kolejny projekt dedykowany dla dzieci i młodzieży. Były zajęcia świetlicowe, gry i zabawy zespołowe, tańce, dmuchańce i niezapomniany bal karnawałowy z mnóstwem atrakcji, pysznymi smakołykami, i animacjami. Były upominki za „Eko Zabawkę” – konkurs, który przeszedł najśmielsze oczekiwania, prace były nie tylko wyjątkowe, ale i pracochłonne. I każda z tych prac zasłużyła na uznanie.

Niewątpliwą atrakcją tegorocznych ferii był dzień 28 stycznia, kiedy to grupa 51 członków z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej skorzystała z wyjazdu do Muzeum Pożarnictwa w Alwerni. Dla młodego pokolenia druhów wizyta w takim miejscu okazała się niezwykle ważna i potrzebna. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom multimedialnym, poznali oni jakie są zagrożenia, jak powinni reagować, jaki nowoczesny sprzęt jest teraz wykorzystywany, a jakim posługiwały się jednostki lata temu. Dzieci skorzystały także dodatkowo z zajęć warsztatowych, podczas których miały możliwość ozdobić swoje strażackie plecaki. Był też czas na zabawy na torze i pokonywanie przeszkód, były gry komputerowe i inne nowoczesne multimedialne tablice z zadaniami. Niepodważalną atrakcją okazały się również zgromadzone eksponaty, w tym samochody, sprzęt oraz różne akcesoria, które uczestnicy z entuzjazmem podziwiali.

- Jako prezes OSP w Porębie, a zarazem koordynator tych projektów, wyrażam wielką wdzięczność burmistrzowi Jarosławowi Szlachetce i gminie Myślenice za dofinansowywanie takich projektów ze środków gminy. Dziękuję szczególnie mojej jednostce za przychylność i otwartość na takie działania. Realizując kolejny już w swoim życiu projekt, mogę otwarcie choć może nieskromnie powiedzieć, że właśnie dzięki takiemu zaangażowaniu udowadniamy, że praca na rzecz lokalnej społeczności, a przede wszystkim działania dla dzieci i młodzieży jest niezwykle cenna, niezwykle ważna w dzisiejszym świecie, gdzie dla większości telefon i inne cyfrowe i multimedialne nowości są na pierwszym miejscu. My takim zachowaniom mówimy szczególnie NIE, dlatego stworzyliśmy bezpieczne i przyjemne miejsce dla dzieci i młodzieży w celu zagospodarowania ich czasu wolnego w ferie w sposób rozwijający i twórczy, a także aktywny i sportowy. Dbamy tym samym o prawidłowy i możliwie wszechstronny rozwój dzieci znajdujących się pod naszą opieką - mówi Agnieszka Motyka.

Priorytet w tym zakresie stanowiło wpływanie na podopiecznych, aby potrafili oni lepiej radzić sobie z rozwiązywaniem problemów, doskonalili swoje kompetencje społeczne oraz znajdowali i angażowali się w konstruktywne formy spędzania czasu wolnego, rozwijali zainteresowania związane z kulturą, sportem, przyrodą. Niezwykle ważna była także integracja z różnymi grupami pokoleniowymi, aby wzmacniali więzi, bo gdy grupa została zintegrowana, lepiej czuli się na zajęciach i śmielej wyrażali swoje opinie poza świetlicą. Ponadto u uczestników w znaczący sposób wzrosła umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, zarówno w domu, jak i poza nim.

- Czułam się dumna, że mieliśmy takie wspaniałe miejsce w naszej remizie, które cieszyło się wielką popularnością i dawało tyle radości naszym dzieciom! Niewątpliwie te cudowne uśmiechy, ta bezinteresowna wdzięczność dzieci dawały siłę do kolejnych projektów. Każda wycieczka, każde zajęcia tworzyły naszą kolejną kartę historii, którą zapewne będziemy wspominać w dalekiej przyszłości. A sam Projekt Ferie 2025 uważamy za wykonany na 200% -dodaje pani Agnieszka.

Oprac. Karolina Korneszczuk-Podoba