Gimnastyka artystyczna- piękna dyscyplina wymagająca wytrwałości

Gimnastyka artystyczna- piękna dyscyplina wymagająca wytrwałości

Gimnastyka artystyczna to hobby wielu wyrzeczeń i wytrwałości – rozmawiamy z Wiktorią Skolarus, pięciokrotną zdobywczynią podium w gimnastyce artystycznej.

Gimnastyka artystyczna to sport, który wykorzystuje umiejętności taneczne, akrobatyczne i gimnastyczne. Zawodniczki prezentują się w układach taneczno-akrobatycznych lub w układach taneczno-akrobatycznych z przyborem np. skakanką, maczugami, piłką lub wstążką. Przygoda Wiktorii rozpoczęła się w wieku 5 lat.

Wtedy po raz pierwszy mama zapisała ją na balet. Chodziła na zajęcia przez około 2 lata. Babcia, która jest wielką fanka Wiki, zobaczyła ogłoszenie o naborze dziewczynek na gimnastykę artystyczną w Myślenicach i tak od 7 roku życia Wiktoria trenuje tę dyscyplinę sportu. Śmiało można powiedzieć, że talent i zamiłowanie wyssała z mlekiem matki, która również trenowała tę dyscyplinę, a babcia była świetną zawodniczką akrobatyki sportowej. Wika jest uczennicą klasy VI Szkoły Podstawowej nr 3 i jej dzień wygląda tak jak typowy dzień nastolatki wzbogacony o treningi. Tygodniowo spędza 7/8 godzin na sali gimnastycznej.

- Po przyjściu na salę rozpoczynamy rozgrzewkę. Kiedy nie ma zawodów robimy trening siłowy i rozciąganie, dopiero wtedy bierzemy się za trening indywidualny. Jednak kiedy zbliżają się zawody, po rozgrzewce dłużej trenujemy solowe układy lub zbiorowe - mówi Wiktoria.

Wiktoria jest w okresie dojrzewania, gdzie zwraca się uwagę na prawidłową masę ciała, nigdy jednak nie ma drastycznych diet, jedynie na co zwraca uwagę to słodkości- stara się nie jeść ich za dużo. Oprócz gimnastyki artystycznej pasją Wiktorii jest również taniec. Jest bardzo ambitna i wszystko musi być na „tip top”. Przyznaje, że na pozostałe przyjemności zostaje jej niewiele czasu. Na samych zawodach Wika startuje indywidualnie, ale także zespołowo. Występy opierają się na kilku układach gimnastycznych. Zasady ustalone są według użycia konkretnych przyrządów sportowych. W ramach ćwiczeń z piłką zawodniczka może nią kozłować, podrzucać ją lub toczyć. Układ wykonywany ze skakanką zakłada realizowanie piruetów, skoków lub wyrzutów przy jej użyciu. Najtrudniejszym przedmiotem towarzyszącym gimnastyczce akrobatycznej jest wstążka, przymocowana do specjalnego kija. Podczas występu zawodniczka musi wykonywać konkretne ruchy, jednocześnie manewrując wstążką. Obręcz gimnastyczna to kolejny z przyrządów, który pozwala na efektowną realizację układu tanecznego. W układzie można także wykorzystywać specjalne maczugi, które służą do widowiskowego żonglowania. Mama Wiktorii zapytana przeze mnie czy nie boi się o córkę, odpowiedziała:

- Z perspektywy rodzica oczywiście, że się boję, przede wszystkim o różnego rodzaju kontuzje. Jest to sport, a jak to w sporcie kontuzje są nieuniknione. Wiktoria miała już nie jedną, ale na szczęście nigdy nie było to nic poważnego, a jest dziewczynką, która wszystko robi na 100%.

Wysiłek Wiktorii został doceniony przez burmistrza Myślenic, który wręczył list gratulacyjny wraz z nagrodą, życząc kolejnych sukcesów w reprezentowaniu gminy na arenie ogólnopolskiej oraz międzynarodowej.

Bardzo często słyszy się, że pasje zabierają dzieciństwo. Patrząc na Wiktorię można stwierdzić, że jeżeli robi się to co się naprawdę kocha, to jest to czysta przyjemność.

Karolina Korneszczuk-Podoba Karolina Korneszczuk-Podoba Autor artykułu

Studiowała resocjalizację na Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum. Jej największą życiową pasja jest praca, nie wyobraża sobie bezczynności, dlatego często robi wiele rzeczy na raz i z reguły jej się to udaje