Inauguracja roku akademickiego

Inauguracja roku akademickiego
Inauguracja roku akademickiego

Nowy rok akademicki zainaugurowały obydwie uczelnie prowadzące wydziały zamiejscowe w Myślenicach – Staropolska Szkoła Wyższa w Kielcach i Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

 

W togach i gronostajach

19 października ogromnie uroczyście weszła w nowy rok Staropolska Szkoła Wyższa. Tak brzmi nowa nazwa Wyższej Szkoły Ekonomii, Turystyki i Nauk Społecznych w Kielcach. Jak poinformował podczas inauguracji rektor dr Jan Telus, uczelnia – realizując dotychczasową misję – chce silniej integrować się z regionem, nawiązując do historycznych tradycji Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, którego inicjatorzy (Stanisław Staszic i Franciszek Ksawery Drucki–Lubecki) na początku XIX w. wpłynęli na znaczący rozwój gospodarczy Kielc i regionu. Do tych tradycji uczelnia chce nawiązywać także w swojej nowej nazwie.

Nie jest to jedyna nowość dotycząca kieleckiej szkoły wyższej. Od nowego roku akademickiego weszła też w życie konsolidacja uczelni z Wyższą Szkołą Ekonomiczną w Bochni, która ma połączyć i wzmocnić obie szkoły, odpowiadając na niż demograficzny bogatszą ofertą i mocniejszymi strukturami.

Inauguracja roku akademickiego 2013/2014 w Myślenicach rozpoczęła się od uroczystej Mszy św. w Sanktuarium Matki Boskiej Myślenickiej. Następnie jej uczestnicy zgromadzili się w sali widowiskowej MOKiS. W inauguracji wzięli udział m.in.: wicewojewoda Andrzej Harężlak, senator Andrzej Pająk, poseł Joanna Bobowska, wicestarosta Tomasz Suś, zastępca powiatowego komendanta policji Robert Biela, ks. proboszcz Andrzej Caputa z Trzemeśni, wójt gminy Tokarnia Władysław Piaściak oraz dyrektor MOKiS Anita Werner i dyrektor LO Jacek Ślósarz.

Uroczystość rozpoczął krótki koncert uczelnianego chóru, następnie wprowadzony został sztandar szkoły, a senat wkroczył na salę w togach i biretach, zaś rektor – w gronostajach. W togi ubrani też byli studenci pierwszego roku wytypowani do uroczystej immatrykulacji.

Historię i dorobek 13 lat pracy, w tym 8 lat w Myślenicach, przedstawił rektor Jan Telus. Omówił również strukturę uczelni kształcącej na poziomie licencjackim i magisterskim w kilku kierunkach, możliwość wymiany międzynarodowej studentów, a także różne udogodnienia, z których korzystać mogą studenci i absolwenci (np. Biuro karier). Wykład inauguracyjny, poświęcony filozofii edukacji wygłosił prof. dr hab. Adolf Szołtysek. Przedstawił w nim tezy zawarte w jego książce pod tym samym tytułem.

Głos zabierali również goście, którzy gratulowali szkole efektów pracy i osiągnięć oraz składali życzenia pomyślnego nowego roku akademickiego.

Uroczystość zakończył hymn Gaudeamus igitur w wykonaniu uczelnianego chóru.

Spadkobiercy KEN

W Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych nowy rok akademicki w Myślenicach zainaugurował Uniwersytet Pedagogiczny wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Na uroczystość przybył rektor uczelni prof. dr hab. Michał Śliwa, prodziekan Wydziału Pedagogicznego prof. dr hab. Katarzyna Dormus, dyrektor Instytutu Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej prof. dr hab. Bożena Muchacka i zastępca prof. dr hab. Iwona Czaja-Chudyba. Posłów reprezentowali asystenci: Joannę Bobowską – Grzegorz Sienkiewicz, a Marka Łatasa – Krzysztof Halek. Obecny był senator VII kadencji Stanisław Bisztyga, radny sejmiku małopolskiego Jarosław Szlachetka, starosta Józef Tomal, kierownik myślenickiej filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej Krystyna Łętocha, dyrektor Muzeum Regionalnego „Dom Grecki” Bożena Kobiałka, prezes Myślenickiego Towarzystwa Kultury Piotr Szewczyk, prezes Myślenickiego towarzystwa Historycznego Marek Stoszek oraz dyrektor ZSTE Jerzy Kosiński. Obecni byli opiekunowie kierunków studiów w Myślenicach Józef Romek, dr Rafał Abramciów, Beata Safa, Wanda Jakubaszek i opiekunka Uniwersytetu Trzeciego Wieku dr Antonina Sebesta.

Przybyłych gości i studentów powitał Grzegorz Kotecki, zajmujący się organizacją uroczystości. W swoim przemówieniu rektor przedstawił obecny kształt wciąż rozwijającej się uczelni, wprowadzane nowe kierunki kształcenia i działania podejmowane przez uniwersytet dla promocji nauki zarówno wśród dzieci, jak wśród osób dojrzałych.

Wykład inauguracyjny wygłosiła prof. Katarzyna Dormus. W jego temacie postawiła pytanie: „Komisja Edukacji Narodowej – wielkie osiągnięcie czy mit narodowy”. W toku dowodzenia udowodniła, że patron Uniwersytetu Pedagogicznego – Komisja Edukacji Narodowej – łączy, a nie przeciwstawia obydwa człony tezy, będąc zarazem wielkim osiągnięciem i wielkim narodowym mitem.

W uroczystej immatrykulacji studentów I roku wzięło udział 26 osób reprezentujących wszystkie kierunki i typy studiów w Myślenicach, którzy zostali przyjęci na studia z najlepszymi wynikami. Indeksy wręczył im osobiście i zaprzysiągł rektor prof. Michał Śliwa.

Studenci podziękowali Uniwersytetowi Pedagogicznemu za stworzenie możliwości studiowania w Myślenicach, zaś goście podkreślali, jak duże znaczenie dla rozwoju Myślenic ma fakt, że na terenie miasta działają filie i wydziały zamiejscowe szkół wyższych, gratulowali uczelni osiągnięć i wszystkim – gronu profesorskiemu i studentom – życzyli udanego roku akademickiego.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)