Jak poprawnie mówić i pisać?

Jak poprawnie mówić i pisać?
Warsztaty połączone z pokazem żywieckiego stroju ludowego były dla dzieci dużą atrakcją. Fot. archiwum SP nr 4

W Szkole Podstawowej nr 4 w Myślenicach obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Był on częścią Miesiąca Języka Ojczystego organizowanego przez Koło Naukowe Językoznawców Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podczas lekcji uczniowie klas I - VI rozwiązywali różne zagadki związane z językiem ojczystym, wykonywali prace plastyczne obrazujące polskie frazeologizmy czy przysłowia, plakaty i gazetki. Otrzymali karty pracy z językowymi zadaniami m.in. z ułożeniem jak największej liczby słów z liter wyrazu „pięćdziesięciogroszówka”. - Klasa V b ułożyła ponad 100 takich wyrazów - relacjonuje polonistka szkoły nr 4 Monika Brytan-Ciepielak.

Natomiast siódmoklasiści wzięli udział w warsztatach dotyczących poprawności językowej przeprowadzonych przez dr hab. Barbarę Batko - Tokarz z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podobnie jak ich młodsi koledzy i koleżanki rozwiązywali karty pracy - musieli m.in. wskazać poprawną formę danego wyrazu i prawidłowo zapisać datę. Z kartami pracowały także klasy VIII.

Dodatkowo, z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, w szkole ogłoszony został konkurs na plakat odnoszący się do piękna polszczyzny.

Gwary, dialekty, stroje ludowe

Spotkanie z wykładowcą krakowskiego uniwersytetu odbyło się w ramach Miesiąca Języka Ojczystego UJ organizowanego, już po raz siódmy, przez Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ. - Sama jestem doktorantką Wydziału Polonistyki UJ oraz koordynatorką MJO 2022 i uważam, że taka współpraca to świetny pomysł. Widzę, że uczniowie bardzo chcą dowiedzieć się czegoś więcej o języku, którym na co dzień się posługują. Zależy im na tym, by używać go w poprawny sposób. Zajęcia bardzo ich ciekawią. To ważne, by przekazywać im taką językową wiedzę - mówi pani Monika.

W miniony poniedziałek w szkole odbyły się kolejne warsztaty - o języku ojczystym, jego gwarach i dialektach. Przeznaczone były dla uczniów klas IV - VIII. Poprowadzili je studenci i doktoranci UJ. Warsztatom towarzyszył pokaz żywieckiego stroju ludowego. W planach są następne spotkania.

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).