Jak uczyć dziecko odpowiedzialnego korzystania z mediów elektronicznych?

Nowoczesne media elektroniczne - komputery, tablety, smartfony - zagościły na dobre w naszych domach. Nowe urządzenia niosą wiele korzyści dla użytkowników. Wiemy też, że będą nam i naszym dzieciom towarzyszyły przez wiele lat. Dlatego szczególnie ważne jest, aby uczyć dzieci odpowiedzialnego korzystania z urządzeń elektronicznych i opracować zasady, które pozwolą im w bezpieczny sposób uczestniczyć w cyfrowej rzeczywistości…

 

- przestrzega Barbara Piasecka, psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Myślenicach

 

1. Dajmy dziecku dobry przykład. Nasze dzieci uczą się obserwując nas samych, dlatego bardzo duże znaczenie ma to, w jaki sposób sami używamy Internetu i urządzeń elektronicznych. Dziecku łatwiej opanować dobre przyzwyczajenia i nawyki jeśli codziennie obserwuje je u swoich bliskich.

2. Posiłki, wspólne spacery, czas przeznaczony na rodzinny odpoczynek spędzajmy bez urządzeń cyfrowych.

3. Unikajmy udostępniania urządzeń mobilnych dzieciom przed snem. Światło emitowane przez te urządzenia wysyła do mózgu sygnał „nie śpimy” dlatego źle wpływa na umiejętność zasypiania i jakość snu.

4. Uczmy dziecko korzystać z tradycyjnego budzika, telefon pozostawiając na biurku lub w innym pokoju.

5. Na wizytę do lekarza zabierzmy dla dziecka książkę, aby w poczekalni nie sięgało po telefon.

6. Wyznaczajmy dni kiedy dziecko może korzystać z urządzeń elektronicznych oraz dni wolne. Jeżeli starsze dziecko korzysta codziennie - ustalmy pory dnia i czas korzystania z urządzeń. Dopasujmy ten czas do wieku dziecka, rytmu dnia, zajęć pozalekcyjnych. Dopasujmy również do naszego rozkładu zajęć - abyśmy mogli pomóc dziecku przestrzegać opracowanych zasad.

7. Nauczmy dziecko, aby nie trzymało telefonu cały czas w zasięgu wzroku. Podczas odrabiania lekcji urządzenie powinno być wyciszone lub przekazane rodzicom, aby nie rozpraszało dziecka.

8. Pomóżmy dziecku, aby czas w sieci był przeznaczony nie tylko na rozrywkę, ale był wykorzystany do rozwijania jego pasji, zainteresowań, nauki. Pokażmy mu ciekawe strony, wartościowe aplikacje.

9. Pokażmy dziecku jak kreatywnie planować i spędzać czas wolny, jak radzić sobie z nudą. Pomóżmy mu znaleźć zajęcia, również ruchowe, w które chętnie się zaangażuje.

10. Dbajmy o to, by nasze dziecko miało znajomych i spotykało się z nimi w realnym świecie, zapraszajmy jego koleżanki i kolegów do domu.

11. Pomóżmy dzieciom złapać równowagę pomiędzy działaniami w świecie realnym i wirtualnym. Nauczmy je, że nasz czas nie jest z gumy i kiedy wykonujemy jedną czynność bardzo długo i intensywnie, może nam nie wystarczyć czasu na wykonanie kolejnej.

12. Rozmawiajmy z naszymi dziećmi o tym co dzieje się online, o grach i stronach, z których korzysta. Dzięki naszej obecności i rozmowie z nimi dzieci uczą się tego, co jest wiarygodne, co dobre, a co nie spośród zasobów online. Dzięki naszej bliskości dzieci czują się ważne i kochane, a to daje im siłę, aby odpowiedzialnie korzystać z nowych mediów.