Uwaga na e-maile z ZUS-u!

Uwaga na e-maile 
z ZUS-u!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi e-mailami, które mają rzekomo pochodzić z jego kancelarii. Na te e-maile niby z ZUS-u w żadnym przypadku nie należy odpowiadać, ani otwierać ich załączników. Grozi to zainfekowaniem komputera lub uzyskaniem dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.

E-maile zatytułowane „Składka”, z informacją o błędnie opłaconych składkach, nie pochodzą z kancelarii ZUS. W stopce tej fałszywej korespondencji widnieją adresy z rozwinięciem „gov.pl”, których to Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie używa. Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS-u w województwie małopolskim informuje: – Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych drogą e-mailową. Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci Zakładu nie otrzymują też żadnych wezwań do zapłaty, czy też informacji o nadpłatach. Drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu. E-mail w takim przypadku zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS-u.

– W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl – dodaje Anna Szaniawska.