Jest okazja, aby zobaczyć czym oddychamy

Jest okazja, aby zobaczyć czym oddychamy

W czwartek 14 listopada przypadał Dzień Czystego Powietrza. Jak czyste jest powietrze w Myślenicach ma sprawdzić specjalny model płuc, który właśnie w czwartek 14 listopada stanął na Rynku. Jest to część kampanii Polskiego Alarmu Smogowego, której hasło w tym roku brzmi „Zobacz czym oddychasz! Zdrowe powietrze = Zdrowe dzieci”, ma bowiem zwrócić uwagę mieszkańców na problem smogu i jego wpływu na zdrowie ich samych, ich dzieci i pozostałych bliskich, ich sąsiadów, znajomych i wszystkich, którzy oddychają tym samym powietrzem.

- Jak podkreślają naukowcy i lekarze zajmujący się zanieczyszczeniem powietrza, dzieci są szczególnie wrażliwe na unoszące się w powietrzu szkodliwe substancje. Nie tylko pochłaniają one więcej zanieczyszczeń w przeliczeniu na masę ciała, ale również zaburzają rozwój dziecięcych organizmów. Badania wykazują, że dzieci, które wyrastały w zasmogowanym otoczeniu są w dojrzałym wieku bardziej podatne na przewlekłe choroby układu oddechowego i układu krążenia – mówi Magdalena Cygan, koordynatorka kampanii i dodaje, że w kolejne kampanie będą się koncentrować się na innej grupie społecznej.

To już piąty raz, kiedy przy współpracy z Polskim Alarmem Smogowym, model ludzkich płuc, pojawił się w Myślenicach i przez najbliższe tygodnie (do 13 grudnia) będzie tam stał pokazując „czarno na białym” ile zanieczyszczeń jest w powietrzu, którym oddychamy. Największym ich źródłem jest tzw. niska emisja, a więc m.in. to co wydobywa się z kominów domów i lokalnych kotłowni, dlatego już od kilku lat w całej Polsce, a w tym w gminie Myślenice działają programy (m.in. rządowy „Czyste Powietrze”, jak i gminy – Myślenicki Program Wymiany Pieców) oferujące właścicielom domów dofinansowania do wymiany źródeł ogrzewania na ekologiczne.

– Model płuc jest dla nas dużym wsparciem w procesie podnoszenia świadomości mieszkańców – mówi burmistrz Jarosław Szlachetka.

Wspomniane już programy przyniosły wymierny efekt, bo udało się wymienić już 2,5 tysiąca „kopciuchów”, a przekroczenia norm pyłów spadają. Jak podają gminni ekodoradcy udało się zredukować do 9 dni dobowe przekroczenia pyłu PM10, dla którego norma wynosi maksymalnie 35 dni w skali roku.

Katarzyna Hołuj