Jubileusz siedemdziesięciolecia ZSTE
Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych 14 października uroczyście świętował jubileusz 70-lecia w gronie społeczności szkolnej, absolwentów i przyjaciół szkoły. – Ta szkoła od dziesiątków lat kształci specjalistów w zawodach potrzebnych na rynku pracy - nie tylko myślenickim – mówił starosta Józef Tomal
W kościele
Uczestnicy jubileuszu zgromadzili się na nowym boisku szkolnym, skąd przemaszerowali ulicami Żeromskiego i Reja na Rynek i do Sanktuarium NNMP na uroczystą mszę. Świąteczny pochód prowadziła orkiestra dęta z Lipnika pod batutą Janusza Palucha oraz poczet sztandarowy szkoły. Mszę Świętą odprawili księża: Jan Jurczak, Mirosław Smyrak i Marek Wcisło, który przewodniczył liturgii.
On też wygłosił kazanie, w którym nawiązał do maksymy o słowach, które zachwycają i przykładach, które porywają. Przywołał postać św. Jana Pawła II, który umiał połączyć słowa zachwytu i przykład, który porywał całe rzesze ludzi i do dziś promieniuje – zachwyca i porywa do naśladowania. A Papież uczył słowem i przykładem przede wszystkim kochać i wymagać – zwłaszcza od samego siebie. Poprzez dalsze odwołania do Sokratesa, kaznodzieja mówił o wiedzy i mądrości, która w ostatecznym rozrachunku ma swoje korzenie w Bogu. Prawdziwa mądrość bowiem zakotwiczona jest w miłości i jest darem Bożym. Przypomniał też 10 lat swojej pracy w ZSTE jako katecheta i doświadczenia, jakie wyniósł z tej posługi, a także powołania kapłańskie spośród uczniów. Dziękował podczas Mszy św. za te lata w ZSTE i za młodzież, którą dane mu było współwychowywać.
W sprawowanie liturgii i oprawę liturgiczną włączyła się społeczność szkolna poprzez czytania, modlitwę przed ofiarowaniem i modlitwę wiernych, posługę przy darach ołtarza. Podczas modlitwy wiernych wspominano też zmarłych nauczycieli, którzy odeszli w ciągu tych 70 lat.
Goście
Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali gimnastycznej szkoły. Prowadził ją Grzegorz Kurowski, który powitał przybyłych gości: starostę Józefa Tomala, wicestarostę Tomasza Susia, przewodniczącego Rady Powiatu Marka Lenczowskiego, skarbnika powiatu Marię Niżnik, kierownika wydziału edukacji starostwa Jana Wójcika, burmistrza Macieja Ostrowskiego, dyrektora UMiG Mieczysława Kęska, przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Wójtowicza oraz dyrektorów myślenickich szkół ponadgimnazjalnych, instytucji i organizacji. Przybyli poseł Joanna Bobowska i senator VII kadencji Stanisław Bisztyga, rektor Wyższej Szkoły Bankowości i Zarządzania prof. Włodzimierz Roszczynialski, przedstawiciele rodziców i absolwenci. W jubileuszu brała też udział delegacja zaprzyjaźnionej od wielu lat szkoły w Lüdenscheid.
70 lat w zarysie
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odegrania hymnu narodowego. Następnie dyrektor Jerzy Kosiński przedstawił rys historyczny szkoły oraz zaprezentował sylwetkę jej budowniczego dyr. Stanisława Ziarkiewicza. Wymienił też dyrektorów, którzy przez kolejne lata kierowali placówką: Marka Nowaka, Andrzeja Gomulaka i Marka Łatasa.
Remonty i inwestycje
Następnie Jerzy Kosiński przedstawił multimedialną prezentację remontów i modernizacji przeprowadzonych w szkole, zestawiając fotografie sprzed rozpoczęcia prac i po ich zakończeniu.
- Okres wszechstronnej modernizacji szkoły i adaptacji do współczesnych potrzeb na tak dużą skalę zapoczątkował dyrektor Marek Łatas. Wówczas to w nadbudowanej części nad salą gimnastyczną powstały 3 pracownie i zaplecze sanitarne, miała też miejsce termomodernizacja szkoły z przebudową kotłowni. W wyniku dalszych prac wymieniono poszycie dachowe szkoły i warsztatów szkolnych. Warsztaty gruntownie zmodernizowano, a na piętrze powstały pracownie przedmiotowe. Kolejne unowocześniania dotyczyły części parterowej, w której powstały nowoczesne pracownie do zajęć praktycznych. – Wiele z tych prac wykonali na zajęciach praktycznych uczniowie szkoły pod kierunkiem nauczycieli zawodów – podkreślił Jerzy Kosiński.
Najnowsza inwestycja w ZSTE to zbudowane z inicjatywy starosty oraz ze środków starostwa nowe boisko ze sztuczną nawierzchnią. Zmodernizowany też został – również z środków powiatu – korytarz szkolny na parterze głównego budynku, a w całym obiekcie wymienione zostało centralne ogrzewanie.
Dyrektor podkreślał też dobrą współpracę z Radą Rodziców, czego potwierdzeniem jest m.in. sfinansowanie przez nią indywidualnych szafek ubraniowych w miejsce dotychczasowych boksów szatniowych.
W przemówieniu dyrektora znalazły się ponadto informacje o osiągnięciach dydaktycznych szkoły i sukcesach uczniów w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, a także w konkursach zawodowych na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Do tradycji szkoły należą też od wielu lat czołowe lokaty w Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym.
Słowa uznania i życzenia
Przemówienia gości rozpoczął starosta Józef Tomal od podkreślenia znaczenia szkolnictwa kształcącego fachowców w różnych dziedzinach na myślenicki – i nie tylko – rynek pracy. Stąd waga, jaką starostwo przykłada do rozwoju szkolnictwa zawodowego i nakłady finansowe na modernizację bazy szkolnej i dydaktycznej szkół prowadzonych przez powiat.
Słowa uznania za tę działalność powiatu na rzecz szkolnictwa zawodowego, a zwłaszcza na modernizacje w ZSTE skierował do starosty burmistrz Maciej Ostrowski. Dołączyli do nich również następni mówcy, w tym Joanna Bobowska, Stanisław Bisztyga, absolwenci, delegacja dyrektorów szkół powiatu myślenickiego. Satysfakcję z harmonijnie rozwijanej od wielu lat współpracy wyrazili goście z partnerskiej szkoły w Lüdenscheid.
Wszyscy składali też szkole życzenia dalszego wspaniałego rozwoju, a nauczycielom i uczniom – wielu sukcesów i satysfakcji, tak w życiu szklonym, jak osobistym.
Część artystyczna z poświęceniem boiska
Uroczystości jubileuszowe zwieńczył program artystyczny, w którym wystąpiła młodzież wraz ze szkolną orkiestrą. Ostatnim akordem świątecznego dnia w ZSTE było otwarcie i poświęcenie nowego boiska szkolnego przez ks. Jana Jurczaka – byłego katechety, obecnie proboszcza w Igołomii.