Klasyka na wesoło

Kultura 22 września 2016 Wydanie 33/2016
Klasyka na wesoło
Klasyka na wesoło

Poranki muzyczne z muzyką ilustracyjną to nowa inicjatywa zapoczątkowana przez Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu

Polacy nie są najbardziej muzykalnym narodem, a żeby się o tym przekonać wystarczy posłuchać jak angielscy kibice śpiewają nie najłatwiejszy przecież melodycznie i harmonicznie utwór „You’ll never walk alone” i porównać to ze śpiewami, które słyszy się na naszych stadionach.

Starsi melomani pewnie jeszcze do dzisiaj pamiętają programy edukacyjno-rozrywkowe prowadzone przez słynnego dyrygenta Leonarda Bernsteina, czy kapitalną audycję poranną dla szkół podstawowych z Tadeuszem Kwintą w głównej roli. Dzisiaj takich perełek brakuje, albo już nie są emitowane w primetimie. Dlatego warto zauważyć i docenić takie muzyczne inicjatywy jak zaprezentowane 12 września w auli widowiskowej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu Poranki Muzyczne z muzyką ilustracyjną.

Dwa koncerty które tego dnia dała Myślenicka Orkiestra Kameralna Concertino były skierowane do szerokiego gremium odbiorców od 7 do 77 lat. Na koncert złożyło się wieloczęściowe dzieło Camila Saint- Saensa „Karnawał zwierząt”. Utwór będący kamieniem milowym w historii muzyki programowo-ilustracyjnej. Takie utwory jak „Łabędź”, czy „Kukułka” słyszał pewnie każdy, kto choć odrobinę interesuje się klasyką, a dodać trzeba, że muzyce tego dnia towarzyszyła wizualizacja i słonia, żółwia czy osiołka mogliśmy nie tylko usłyszeć ale i zobaczyć.

Jako się rzekło za część dźwiękową odpowiedzialni byli muzycy z Concertino pod dyrekcją Michaela Maciaszczyka oraz dwoma solistami-pianistami Grzegorzem Manią i Piotrem Różańskim, zaś warstwę wizualną wzięły na siebie Anna Mrożek (której prace mogliśmy zobaczyć na wizualizacjach ) oraz Małgorzata Anita Werner ( autorka scenografii). Całość poprowadziła z właściwą sobie werwą sceniczną Alicja Biela którą znany nie tylko z konferansjerki ale również z występów w zespole Noro Lim gdzie gra na wiolonczeli.

Poranki Muzyczne i niezwykle żywiołowa reakcja publiczności pokazały, że muzyka klasyczna nie odchodzi do lamusa, ciągle potrafi bawić, wzruszać i inspirować najmłodsze nawet pokolenia, a niejeden z tych dzieciaków, które były na koncercie pewnie sięgnie kiedyś po instrument. Dodać należy że projekt został dofinansowany z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach edukacji kulturalnej, zaś głównym mecenasem orkiestry Concertino jest Gmina Myślenice.