Konkurs Astronomiczny w Porębie

Konkurs Astronomiczny w Porębie

We czwartek, 11 maja, Szkoła Podstawowa w Porębie gościła 28 finalistów Gminnego Konkursu Astronomicznego dla uczniów szkół podstawowych w gminie Myślenice. Poziom wiedzy uczestników był niezwykle wysoki. Rywalizację wygrała Anna Szewczyk, uczennica Szkoły Podstawowej w Krzyszkowicach. Gośćmi specjalnymi Konkursu byli astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Gminny Konkurs Astronomiczny odbywał się już po raz czwarty. W tym roku tematem przewodnim konkursu był „Mars – czerwona planeta”. Uczestnicy musieli wykazać się gruntowną wiedzą na temat czwartej planety Układu Słonecznego – Marsa. Ponadto konkurs był okazją do uczczenia 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika – polskiego astronoma, który zrewolucjonizował wiedzę ludzi o Wszechświecie.

W pierwszym etapie konkursu, 27 kwietnia – w szkołach macierzystych, uczniowie rywalizowali ze sobą na wiedzę o Marsie, Mikołaju Koperniku oraz Układzie Słonecznym. Do finału awansowało dwóch najlepszych uczniów z każdej szkoły biorącej udział w konkursie. Test finałowy obejmował wiedzę o Marsie, o Układzie Słonecznym oraz o prof. Tadeuszu Banachiewiczu, który był założycielem Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze i jest patronem Szkoły Podstawowej w Porębie.

– Konkurs stał na niezwykle wysokim poziomie! Uczniowie zaprezentowali bardzo specjalistyczną wiedzę. Mamy ogromną satysfakcję, że tematyka konkursu zainteresowała tak szerokie grono uczniów w myślenickich szkołach – mówi Justyna Słowik, organizatorka konkursu.

Rokrocznie w konkursie bierze udział ponad stu uczniów w szkołach podstawowych w gminie Myślenice. Tegoroczny finał zgromadził 28 uczniów. Zwyciężyła Anna Szewczyk z Krzyszkowic. Miejsce drugie zajęła Karolina Bylica z Bysiny oraz Kamil Szlachetka z Polanki. Trzecie miejsce zajęły Angelika Kucała i Hanna Norek z Krzyszkowic.

Specjalnymi gośćmi konkursu byli dr Elżbieta Kuligowska oraz dr Tomasz Kundera z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Goście przygotowali dla uczestników konkursu specjalne wystąpienie. Pani Elżbieta opowiadała o astronomii, jako nauce i o gwiazdach we Wszechświecie. Natomiast pan Tomasz wygłosił krótki wykład poświęcony Mikołajowi Kopernikowi – w 550 rocznicę urodzin wielkiego astronoma, który jako odkrywca teorii heliocentrycznej „wstrzymał Słońce – ruszył Ziemię!”

– Jesteśmy niezwykle wdzięczni naszym gościom z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie za obecność oraz za wygłoszony wykład dla uczestników konkursu. To dla nas wyróżnienie, ale jednocześnie szansa na współpracę w przyszłości i popularyzację astronomii wśród uczniów naszej szkoły oraz wśród uczniów szkół podstawowych w gminie Myślenice – mówi Ilona Dąbrowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Porębie.

Konkurs astronomiczny jest organizowany w Porębie od 2018 roku. Poprzednie edycje konkursu poświęcone były Układowi Słonecznemu, Księżycowi oraz Słońcu. W okresie pandemii konkurs zorganizowany został w formie zdalnej. Na stałe wszedł do kalendarza Szkoły Podstawowej w Porębie.

– Myślę, że nasza szkoła jest naturalnym domem dla konkursu astronomicznego. Nasz patron, prof. Tadeusz Banachiewicz, był znakomitym astronomem, jednym z najbardziej znanych profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był jednocześnie związany z ziemią myślenicką, bo w 1922 roku założył tu, na szczycie Lubomira Narodowy Instytut Astronomiczny, gdzie w okresie międzywojennym odkryto dwie komety – mówi dyrektor Ilona Dąbrowska. Podkreśla, że organizując konkurs szkoła chce kultywować pamięć o prof. Banachiewiczu, a jednocześnie propagować jego osiągnięcia naukowe wśród mieszkańców ziemi myślenickiej.

– Konkurs zrodził się 5 lat temu z idei uświetnienia 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Chcieliśmy pokazać, że odradzająca się po latach niewoli i zaborów Polska – niemal od razu mogła poszczycić się niezwykle utytułowanymi naukowcami, którzy zadziwiali świat nauki swoją innowacyjnością i kreatywnością – mówi Justyna Słowik, nauczycielka z Poręby, organizator konkursu. – Prof. Tadeusz Banachiewicz był idealnym kandydatem, aby pokazać sukcesy polskiej nauki dwudziestolecia międzywojennego, a jego pasja astronomiczna stała się dla nas naturalnym tematem, którym postanowiliśmy zainteresować uczniów – dodaje pani Justyna.

Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Porębie. Nagrody ufundowała Gmina Myślenice. Organizatorzy zapowiadają kolejne edycje konkursu.

– Za rok być może zapytamy o księżyce Układu Słonecznego? Już dzisiaj zapraszam do kolejnej edycji konkursu astronomicznego w roku 2024 – snuje plany na przyszłość Andrzej Jaśkowiec, współorganizator konkursu, nauczyciel w Szkole Podstawowej w Porębie.

Szkoła Podstawowa w Porębie