Lekarza Marcina Jarząbka

Lekarza Marcina Jarząbka

Specjalista medycyny ekstremalnej oraz medycyny podróży, pasjonata ultrasonografii oraz szczepień, zasłużonego Honorowego Dawcy, który oddał już ponad 15 l krwi.

W gminie Myślenice poziom osób zaszczepionych pierwszą dawką wynosi 40 proc. W pełni zaszczepionych jest mniej niż co trzeci mieszkaniec. Dlaczego warto się zaszczepić?

Szczepienia przeciwko covid należy traktować podobnie jak szczepienia, które wykonujemy dzieciom. Dlaczego to robimy? Przecież każda interwencja medyczna niesie za sobą jakieś ryzyko. Otóż nie chcemy, żeby nasze dzieci umierały. Szczepiąc sprawiamy, że zmniejszamy ryzyko śmierci. Szczepienie nie powoduje, że nie zachorujemy, za to sprawia, że objawy będą słabsze, a ryzyko śmierci z powodu choroby znacznie zmniejszone. Według danych zebranych z całego świata, najczęstsze powikłanie ciężkie po szczepieniu na Covid to wstrząsy z powodu alergii na składnik szczepionki i zdarzają się średnio 2,5 razy na milion szczepień. Chciałbym tylko podkreślić, że na milion zachorowań na covid średnio umiera 8-10 tysięcy osób.

Docierają do nas informacje o czwartej fali pandemii, tym razem spowodowanej przez mutacje delta oraz delta+. Czy szczepionki ochronią nas przed zarażeniem tymi mutacjami?

W przypadku szczepień przeciwko covid wariantu delta trzeba jasno powiedzieć, że szczepienia działają również na nowe mutacje wirusa. Obserwujemy, według wstępnych badań, taką samą skuteczność szczepień jeśli chodzi o ochronę przed ciężką hospitalizacją, a sięgająca aż 95 proc.

Przed pandemią pracował Pan w Oddziale Terenowym Punktu Krwiodawstwa w Myślenicach. Jak ważne jest oddawanie krwi teraz podczas wakacji, jak również podczas pandemii?

Mimo pandemii razem z panią dr Podrecką nie przestaliśmy ani na chwilę kwalifikować do oddawania krwi w Oddziale Terenowym w Myślenicach. Krew potrzebna jest zawsze, a zwłaszcza w okresie wakacyjnym, kiedy duża część naszych stałych dawców wyjeżdża na wakacje. Problem pogłębia fakt, że szpitale w Małopolsce wznowiły planowe operacje, a w związku z tym zapotrzebowanie na krew znacznie wzrasta. Każdą osobę zdrową, ważącą minimum 50 kg, która ma między 18 a 65 lat zapraszamy do naszego Oddziału w szpitalu w Myślenicach. Czekamy na Was drodzy Państwo!

pytał Mateusz Murzyn