Letnie lektury dla aktywnych

Nie każdy lubi długie opowieści, prawda? Zresztą, ile można czytać o wytworach wyobraźni innych ludzi? Czy nie przyjemniej zamiast piastować rolę biernego odbiorcy stać się współtwórcą książki? W jaki sposób? Poniżej dwie możliwości.

Po pierwsze, można skorzystać z zaproszenia Roberta Trojanowskiego i wyhodować własne drzewo. Ale uwaga! Wyobraźnia i kreatywność to w tym wypadku za mało. Drzewo - jak to drzewo - rośnie stopniowo, raczej powoli. By je wyhodować, trzeba wykazać się nie lada wytrwałością. W tym wypadku na hodowców czeka blisko 60 zadań. Zdecydowana większość to po prostu zachęta do rysowania i kolorowania, jednak ich funkcja nie kończy się na rozwijaniu dziecięcej motoryki. Dostarczają informacji o życiu drzew, uwrażliwiają na przyrodę, zachęcają do działań proekologicznych. Oczywiście wszystko w ramach przyjemnej i bardzo kolorowej zabawy.

Mało? Zatem pora na drugą propozycję. Opowiedz mnie to książka-zaproszenie. Propozycja tworzenia własnych historii według ogólnie naszkicowanego scenariusza. Czytelnicy wybierają więc swojego bohatera, opowiadają o jego wyprawie, o miejscach, które odwiedził, magicznych przedmiotach, jakie otrzymał. Za każdym razem dokonują wyboru spośród pięciu zabawnych, często zaskakujących propozycji i odpowiadają na pytania pomocnicze. Kwestia grafiki to oczywiście rzecz gustu, nie ulega jednak wątpliwości, że książka stanowi znakomitą propozycję na rodzinne czy przyjacielskie spotkania. Podczas takiej zabawy w jednym czasie powstają różne opowieści - a każda jest niepowtarzalna!


Cała recenzja na: Biblioteka Inspiracji - portal o wyjątkowych książkach dla dzieci. facebook.com

 

Karolina Mucha Karolina Mucha Autor artykułu

Z wykształcenia kulturoznawca międzynarodowy i historyk. Od siódmego roku życia miłośniczka literatury, zwłaszcza dziecięcej. Zajmuję się recenzowaniem publikacji dla najmłodszych, organizowaniem konkursów i projektów promujących czytelnictwo w ramach Biblioteki Inspiracji.