Mają ambitne plany

Mają ambitne plany
Zarząd OSP Krzyszkowice i zaproszeni goście: Bogusław Żyła, przedstawiciel zarządu miejsko – gminnego ZOSP RP oraz sołtys wsi Władysław Dyduła i szefowa koła gospodyń wiejskich „Dworzanki” Grażyna Pitala. Fot. fot. Witold Rozwadowski

Jeszcze w tym roku strażacy z Krzyszkowic zamierzają rozpocząć termomodernizację strażnicy. W pierwszej kolejności planują wymienić stolarkę okienną, później planują zmienić system grzewczy w budynku. W przyszłym roku chcą pozyskać średni samochód bojowy. Takie plany przedstawił prezes zarządu Andrzej Grzybek na zebraniu sprawozdawczo – wyborczym OSP Krzyszkowice, które odbyło się 29 maja. Na te remonty strażacy planują pozyskać w tym roku przeszło 270 tys. zł, m.in. z programu „Małopolskie OSP” i z budżetu gminy Myślenice.

Jednostka z Krzyszkowic liczy 42 członków zwyczajnych, 8 honorowych oraz 3 wspierających, wśród nich aż 9 to panie. Ponadto przy tamtejszej OSP działa młodzieżowa drużyna, która liczy 11 chłopców i 1 dziewczynę. W ubiegłym roku jednostka uczestniczyła w 38 akcjach bojowych, w tym 5 pożarach, 31 likwidacji miejscowych zagrożeń, a 2 to fałszywe alarmy. Najwięcej, bo aż 25 razy do akcji wyjechał Paweł Sroka, po 23 razy wyjeżdżali Tomasz Pachacz, Krzysztof Paryła i Damian Dziadkowiec, a 20 razy Marcin Solawa.

Oczywiście ze względu na pandemię strażacy z Krzyszkowic nie uczestniczyli w ubiegłym roku w imprezach okolicznościowych, ale za to aktywnie włączyli się w akcje antycovidowe organizowane przez gminę Myślenice, m.in. rozdawali maseczki, dezynfekowali przystanki itp. Za udział w tych akcjach, ale i za codzienną służbę dziękował strażakom w imieniu burmistrza Jarosława Szlachetki ich kolega z jednostki, członek zarządu OSP Krzyszkowice i sekretarz gminy Robert Pitala. Równocześnie potwierdził, że gmina Myślenice wesprze ambitne plany modernizacji strażnicy i pomoże w staraniach o nowy samochód bojowy. Zapewnił, że mimo problemów budżetowych spowodowanych pandemią, gmina nie będzie oszczędzała na bezpieczeństwie mieszkańców i dlatego nie obniżyła dotacji dla ochotniczych straży pożarnych, a nawet dołoży, jeśli to będzie wymagane np. jako wkład w projektach dofinansowywanych z innych źródeł. Podziękowania i życzenia strażakom z Krzyszkowic złożyli również obecni na zebraniu Bogusław Żyła, przedstawiciel zarządu miejsko – gminnego ZOSP RP oraz sołtys wsi Władysław Dyduła i szefowa koła gospodyń wiejskich „Dworzanki” Grażyna Pitala.

W ubiegłym roku budżet OSP był skromny, wynosił około 80 tys. zł, ale i tak doposażono jednostkę i przeprowadzono prace remontowe. Udało się pozyskać dotacje na zakupy sprzętu pożarniczego w kwocie przeszło 20 tys. zł, w tym z gminy Myślenice, starostwa, powiatowego urzędu pracy i MSWiA. Ponadto gmina dołożyła również przeszło 20 tys. zł na materiał do ocieplenia stropu remizy, a strażacy w czynie społecznym wykonali część prac.

Po przedstawieniu sprawozdania z działalności w ubiegłym rok przez naczelnika Ryszarda Solawę, strażacy wybrali władze na nową kadencję. Skład Zarządu OSP Krzyszkowice pozostał taki sam, prezesem ponownie wybrano Andrzeja Grzybka.

Witold Rozwadowski Witold Rozwadowski Autor artykułu

Prezes MARG Sp. z o.o. Redaktor naczelny. Przez wiele lat pracował w Urzędzie Miasta i Gminy w Myślenicach, Wcześniej w latach 1999-2003 pełnił funkcję redaktora naczelnego Gazety Myślenickiej. (SAMORZĄD)