MOKiS - otwarty na inicjatywy, gościnny, z ofertą dla wszystkich pokoleń

MOKiS - otwarty na inicjatywy, gościnny, z ofertą dla wszystkich pokoleń

Łukasz Antkiewicz - skrzypek, pedagog, animator kultury. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie skrzypiec oraz studia podyplomowe w zakresie gry na skrzypcach w Akademii Muzycznej w Katowicach, a także studia podyplomowe Zarządzanie Kulturą w Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie. Pedagog związany z PSM I st. w Myślenicach i PSM I i II st. w Nowym Targu.

Jego uczniowie są laureatami wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Współzałożyciel Myślenickiej Orkiestry Polish Art Philharmonic. Laureat „Nagrody Starosty Myślenickiego w dziedzinie kultury” za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2012. W roku 2013 otrzymał „Odznakę Honoris Gratia” przyznaną za działalność artystyczną przez Jacka Majchrowskiego - Prezydenta Miasta Krakowa. W roku 2015 uhonorowany Nagrodą Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej i Odznaką Honorową „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”. Od 26 kwietnia 2024 r. dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Co było dla Ciebie decydującym impulsem, żeby zgłosić swoją kandydaturę na dyrektora MOKiS?

Postanowiłem kandydować na stanowisko dyrektora MOKiS, ponieważ uważam, że moja dotychczasowa działalność w sferze kultury może być dobrze wykorzystana podczas kierowania Ośrodkiem. Dobrze znam środowisko lokalne, mam też szerokie kontakty w środowisku artystycznym, które można będzie wykorzystać podczas organizowania wydarzeń kulturalnych. Uważam, że Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu jest instytucją o ogromnym potencjale, a moje przygotowanie zawodowe oraz doświadczenie w pracy z ludźmi może być bardzo pomocne w jego rozwoju.

Jak wyglądały Twoje przygotowania do konkursu i pierwsze tygodnie pracy na nowym stanowisku?

Moje obserwacje dotyczące funkcjonowania Ośrodka trwały od wielu lat, w tym czasie zastanawiałem się nad tym, jak można optymalnie wykorzystać zasoby MOKiS, a zarazem poprawić jego funkcjonowanie. Pierwsze tygodnie mojej pracy w Ośrodku minęły bardzo pracowicie, był to intensywny czas zapoznawania się z poszczególnymi zagadnieniami zarówno w MOKiS jak i na basenie.

Z jakim przyjęciem spotkałeś się ze strony pracowników?

Bardzo sobie cenię współpracę z osobami pracującymi w Ośrodku, jestem im wdzięczny za życzliwość i duże chęci do pracy.

Jakie nowe projekty chciałbyś wprowadzić do oferty MOKiSu?

Mamy kilka nowych pomysłów, których realizacją zajmiemy się na jesieni. Obecnie pracujemy bardzo intensywnie nad organizowanymi przez nas wakacyjnymi zajęciami dla dzieci, trwają również prace dotyczące ukończenia trzeciej niecki na basenie.

Jakie punkty programu chciałbyś kontynuować i rozwijać?

Widzę potrzebę reaktywowania pewnych wydarzeń, które przez lata były realizowane przez MOKiS, a w ostatnim czasie ich organizacja zanikła. Mam na myśli imprezę z dwudziestoletnią tradycją jakim jest Myślenicki Festiwal Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki”. Mam nadzieję, że uda się odtworzyć ten festiwal, gdyż uważam, że była to ważna ogólnopolska impreza jednoznacznie kojarzona z miastem Myślenice i szkoda byłoby stracić tę ważną w kalendarzu MOKiS imprezę. Myślę, iż kolejną istotną sprawą jest odnowienie współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia Im. Ludomira Różyckiego w Myślenicach, we współpracy z którą przez całe lata MOKiS organizował audycje edukacyjne dla dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli. Warte rozważenia byłoby też przywrócenie „Przeglądu grup kolędniczych”.

Dołożę też wszelkich starań, by nadal rozwijały się dwa sztandarowe zespoły działające pod auspicjami MOKiS, które są ambasadorami kultury i reprezentują Myślenice w kraju i za granicą - Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” i orkiestra Polish Art Philharmonic.

Na ile przydatne w prowadzeniu tej instytucji są Twoje dotychczasowe doświadczenia w Szkole Muzycznej I stopnia im. Ludomira Różyckiego w Myślenicach i Orkiestry Polish Art Philharmonic?

Bardzo sobie cenię moje dotychczasowe doświadczenia związane z pracą w szkole i w orkiestrze. Praca z ludźmi wszędzie wygląda bardzo podobnie, podobne też bywają problemy natury prawnej i organizacyjnej.

Pytanie może nie do końca serio. Masz pokusę, żeby MOKiS skręcił w stronę muzyki bardziej niż innych dziedzin sztuki?

Nie mam takiej pokusy, ponieważ uważam że Ośrodek Kultury musi być bardzo uniwersalny. Powinien odpowiadać na potrzeby odbiorców związane z rozmaitymi dziedzinami sztuki i formami edukacji.

W kilku przymiotnikach - jaki chciałbyś, żeby był MOKIS w tej bliższej i dalszej przyszłości?

Przyjazny, otwarty na inicjatywy, gościnny, z ofertą dla wszystkich pokoleń.

rozmawiał Rafał Podmokły