KWW M Pszczola

Myśleniccy legioniści w Drogini

Gmina 22 września 2020 Wydanie 35/2020
Myśleniccy legioniści w Drogini

W ramach projektu realizowanego przez Muzeum Niepodległości w Myślenicach w ostatni weekend odbył się piknik patriotyczny zorganizowany przy współpracy z ZPO w Drogini, na którym pojawili się liczni i szczególni goście. Nie zabrakło również ekspozycji makiety dawnej Drogini.

Na pikniku wystąpiła młodzież związana ze ZPO Droginia, której patronem jest wybitna postać jednego z myślenickich legionistów: Jan Dunin-Brzeziński. To właśnie na jego cześć zorganizowany został konkurs plastyczny oraz spektakl przygotowany przez uczniów.

W programie pojawiła się również projekcja premierowego filmu „Myśleniccy Legioniści - Małe miasto wobec Wielkiej Wojny”. Wśród grona zaproszonych gośći można było spotkać konsultanta historycznego

wspomnianego filmu - doktora Andrzeja Małysę oraz ekipę realizatorów filmowych ITV Myślenice.

Po spotkaniu na sali, nadszedł czas na poszerzenie swoich wiadomości na temat Wielkiej Wojny, która odcisnęła silne piętno na okolicznych miejscowościach. Moc ciekawostek i szerokiej wiedzy przekazał nam redaktor naczelny Gazety Myślenickiej, wieloletni badacz kultury i historii regionu Marek Stoszek. Prelekcja odbyła się na największym w okolicy cmentarzu wojennym.

W organizację dnia poświęconego patronowi tej placówki włączyli się pracownicy muzeum, nauczyciele, rodzice, uczniowie i stowarzyszenia wspierające działalności szkoły (Stowarzyszenie „Droginia dla pokoleń” oraz Stowarzyszenie „W lepsze jutro”). Impreza odbyła się tylko dla zaproszonych gości ze względu na panującą pandemię. Uczestnicy mieli możliwość obejrzeć rozbudowaną makietę zatopionych terenów Drogini, stare zdjęcia oraz obejrzeć obraz przedstawiający „Cud nad Rabą” namalowany przez p. Janinę Cegielską. Uczniowie ze szkoły w Drogini pod kierunkiem Beaty Jaworskiej, Agnieszki Węgreckiej oraz Renaty Maślerz przedstawili część artystyczną, w której nie zabrakło informacji o Janie Dunin Brzezińskim. Wśród piosenek wykonanych z tej okazji znalazły się hymn szkoły oraz piosenka pt. „Wiosko moja ukochana” oparta na wierszu Marii Ulman. W wydarzeniu uczestniczyła rodzina patrona Jana Dunin – Brzezińskiego, m.in. jego wnuczka i prawnuki.

Część w wykonaniu uczniów, film oraz prelekcję na cmentarzu uzupełniały wystawa prac poświęconych Duninowi Brzezińskiemu autorstwa uczniów i ich rodziców oraz lekcja muzealna prowadzona przez dr Andrzeja Małysę.

- Serdecznie dziękuję wszystkim za poświęcenie, jakie włożyli w ten projekt. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i współpracy z placówką szkolną, udało nam się uczcić tak ważną dzisiaj pamięć narodową, którą otaczamy naszego patrona szkoły Jana Dunin-Brzezińskiego. Ufam, że przyczyni się to do jeszcze większego zainteresowania lokalną historią. Niewątpliwie jest to trudny czas dla nas wszystkich, ale być może właśnie w ten sposób możemy pokazać jak ważna jest dla nas sprawa patriotyzmu, sprawa narodowa, tak, jak niegdyś dla naszych dziadków walczących o dobro ojczyzny - mówi dyrektor ZPO Jarosław Pietrzak.

Szymon Dyczkowski