Na przyjaciół zawsze można liczyć

Na przyjaciół zawsze można liczyć

W czasie działań wojennych równie dramatyczna walka toczy się poza linią frontu, na zapleczu konfliktu, prowadzą ją zwykli ludzie tocząc swój codzienny bój o przetrwanie dla siebie i swoich najbliższych. Dlatego tak ważna jest pomoc właśnie dla nich, pomoc, która trafi bezpośrednio do mieszkańców ukraińskich miejscowości najbardziej poszkodowanych przez rosyjską agresję.

Władze, instytucje, przedsiębiorcy oraz wszyscy myśleniczanie, od samego początku włączyli się w aktywną pomoc swoim sąsiadom. Jednym z przykładów takiej pomocy było przekazanie wozu strażackiego, służącego do niedawna w jednostce OSP w Krzyszkowicach, ukraińskiemu miastu Konotop. Przekazanie odbyło się w Myślenicach w niedzielę 5 lutego. Do Myślenic osobiście przyjechał mer miasta Konotop Artem Semenichin. Doceniając okazaną pomoc, burmistrz Konotop nadał burmistrzowi Myślenic Jarosławowi Szlachetce honorowe obywatelstwo miasta, wyrażając tym samym swoją wdzięczność i uznanie wszystkim mieszkańcom naszej gminy.

Pisaliśmy o tym w artykule „Pomoc płynie prosto z serca” w Gazecie Myślenickiej z dn.21.03.2023 Przypominamy o tym fakcie, ponieważ w ubiegły czwartek dotarło do nas oświadczenie burmistrza miasta Konotop Artema Semenichina, który w krótkim materiale filmowym powiedział: „W imieniu własnym i wszystkich mieszkańców naszego miasta Konotop pragnę serdecznie podziękować mieszkańcom miasta Myślenice, a w szczególności mojemu koledze burmistrzowi Myślenic Panu Jarosławowi za pomoc okazaną naszemu miastu i całej Ukrainie. Wóz strażacki, który nam przekazaliście, jest już w użyciu i pomaga ratować ludzkie życie. Ci, którzy pomagają ludziom, ci, którzy ratują ludzkie życie, są w rzeczywistości ludźmi świętymi. Dlatego z ogromną wdzięcznością, jaką tylko możemy wyrazić, dziękujemy całej Waszej społeczności, a w szczególności Panu Burmistrzowi – przyznając mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Konotop. Wśród nagrodzonych tym tytułem są ludzie, którzy oddali życie ratując swoich braci na polu bitwy, ludzie, którzy budowali kościoły i szkoły w naszym mieście. Zasłużeni, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój i wsparcie naszego miasta, a także ci, którzy stali się bohaterami, nie tylko miasta Konotop, ale i bohaterami Ukrainy. To ludzie, którzy naprawdę dużo zrobili, a ich wkład na zawsze zapisze się w naszej historii i w naszej pamięci. Dziękuję więc, Panie Burmistrzu. Mam nadzieję, że będziemy z Państwem współpracować w przyszłości.

Chwała Ukrainie, Chwała Polsce i Chwała Myślenicom”.

Pomoc płynąca z serca ma ogromną moc, nie tylko materialną. Myśleniczanie to ludzie o wielkim sercu i niejednokrotnie dali temu wyraz.

 

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.