Nabór do Myślenickiego Programu Wymiany Pieców już niebawem

Nabór do Myślenickiego Programu Wymiany Pieców już niebawem
Myśleniccy ekodoradcy - Maria Gaczyńska i Dariusz Zborowski Fot. fot. Katarzyna Hołuj

Już niedługo, najprawdopodobniej w marcu, ruszy nabór do czwartej edycji Myślenickiego Programu Wymiany Pieców. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej, radni jednogłośnie przyjęli regulamin określający zasady udzielania dotacji z budżetu gminy Myślenice w ramach tego właśnie programu. W tym roku będzie się można starać o wyższe dofinansowania, niż jeszcze rok temu, bo o 8000 zł lub 10000 zł.

Po raz pierwszy gmina Myślenice dopłaciła mieszkańcom do wymiany „kopciuchów” na ekologiczne piece w 2021 roku. Od tego czasu robi to regularnie, a ma to pomóc mieszkańcom zdążyć z wymianą w terminie przewidzianym przez Małopolską Uchwałę Antysmogową. Ta najpierw nakazywała zlikwidować „kopciuchy” do końca 2022 roku. Potem, po wybuchu wojny na Ukrainie, uchwałę tę zmieniono i wydłużono czas do końca kwietnia 2024 roku.

Termin ten nieubłaganie się zbliża a zobowiązuje właścicieli budynków używających kotłów pozaklasowych oraz poniżej trzeciej klasy, do wymiany tych urządzeń na ekologiczne. Dłużej, bo do końca 2026 roku można używać kotłów trzeciej i czwartej klasy.

Burmistrz Jarosław Szlachetka przypomniał o tych terminach i zaapelował do tych, którzy użytkują zwłaszcza kotły pozaklasowe oraz poniżej trzeciej klasy, do działania i wzięcia udziału w Myślenickim Programie Wymiany Pieców.

- Jak ważny jest to program myślę, że pokazały dotychczasowe trzy edycje, w ramach których wymieniono 495 sztuk pieców, na łączną kwotę ponad 3 mln zł – mówił na sesji Rady Miejskiej burmistrz.

W tym roku wymieniając samo źródło ogrzewania będzie się można starać o dofinansowanie do 80 proc. wartości inwestycji, ale nie więcej niż 8000 zł brutto.

W przypadku wymiany pieca i montażu instalacji centralnego ogrzewania (w budynku, który takiej instalacji nie posiada) dotacja będzie mogła wynieść nie więcej niż 10 000 zł.

Tak jak we wcześniejszych edycjach, skorzystanie z tego programu nie wyklucza skorzystania z rządowego programu „Czyste Powietrze”, a wręcz wsparcie z gminy można wykorzystać jako wkład własny do tamtego programu.

Zachęcają do tego także ekodoradcy gminy Myślenice, którzy pomagają mieszkańcom zarówno w kwestiach konsultacji związanych nowym źródłem ogrzewania, poprawy efektywności energetycznej budynków, jak również w staraniach o środki programu „Czyste Powietrze”.

Według obliczeń wykonanych na podstawie danych w bazie CEEB, w gminie Myślenice pozostało jeszcze do wymiany 1900 pieców pozaklasowych. Od roku 2019 roku do końca 2023 w sumie w gminie wymieniono prawie 2400 źródeł ciepła.

Ekodoradcy cały czas są do dyspozycji mieszańców i można się do nich zgłaszać jeśli ktoś jest zainteresowany dofinansowaniem, ponieważ nabór do programu „Czyste Powietrze” jest ciągły (w przeciwieństwie do naboru do Myślenickiego Programu Wymiany Pieców).

O tym, że mieszkańcy gminy Myślenice nie zasypiają gruszek w popiele i chętnie korzystają z programu „Czyste Powietrze” wiadomo już od dłuższego czasu.

W ubiegłym roku gmina Myślenice została liderem w województwie małopolskim jeśli chodzi o wypłatę środków z Programu „Czyste Powietrze”, wyprzedzając takie miasta jak Skawina, Kraków czy Nowy Sącz.

- Na koniec 2023 roku „rzutem na taśmę” wyprzedził nas Kraków. Ale przecież i tak 14 mln zł wypłaconych środków dla mieszkańców gminy Myślenice robi wrażenie. W samym tylko 2023 roku było to 6,9 mln zł wypłaconych środków– mówi ekodoradca Dariusz Zborowski.

Ekodoradca Maria Gaczyńska dodaje: - Korzystanie z obu programów naraz jest o tyle korzystniejsze, że jeżeli ktoś dostanie na wymianę pieca dofinansowanie z Myślenickiego Programu Wymiany Pieców, to w programie „Czystego Powietrze” będzie mógł dostać środki maksymalnie do 100 proc. kosztów zakupu i montażu urządzenia. Suma dofinansowań z obydwu programów na nie może przekroczyć 100 proc. poniesionych kosztów, bowiem jak każdy na pewno rozumie nie można otrzymać więcej niż się wydało. Co najważniejsze, jeśli dzięki temu podwójnemu dofinansowaniu z programu „Czyste Powietrze” nie zostanie wypłacona maksymalna kwota na urządzenie, wnioskodawcy zostaje większy budżet na najbardziej pożądane działania termomodernizacyjne. Zaobserwowaliśmy wzrost zainteresowania poprawą efektywności energetycznej budynków, czyli uszczelnieniem budynku, tak aby jak najmniej powietrza uciekało. Zasada jest prosta, tyle samo ciepłego powietrza, ile nam ucieknie z domu, musimy ponownie dostarczyć jeżeli chcemy utrzymać stałą temperaturę. Warto mieć na uwadze, że najtańsza jest energia, której nie trzeba zużyć.