Nie tylko „Przybyli ułani” i „Pierwsza kadrowa”
Pieśni patriotyczne i żołnierskie to już nie tylko „Przybyli ułani”, „Pierwsza kadrowa”, czy też „Rozkwitały pąki białych róż”. Utworami, które najczęściej można było usłyszeć podczas przeglądu były bowiem stosunkowo nowe piosenki o patriotycznym przesłaniu
XV edycja Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej w Głogoczowie zgromadziła 37 podmiotów wykonawczych, bo na scenie WDK Głogoczów 23 listopada było tłoczno, zwłaszcza podczas występów zespołów liczących 20 albo i 30 osób. Co najważniejsze jednak ilość przeszła w jakość bo zmagania konkursowe toczyły się na wysokim poziomie. Dość powiedzieć że Ola Parszywka zajęła dopiero 3 miejsce w swojej kategorii.
Przegląd w Głogoczowie był jednocześnie żywym dowodem na to jak zmienia się zakres repertuarowy szeroko rozumianej pieśni patriotycznej i żołnierskiej. To już nie tylko „Przybyli ułani”, „Pierwsza kadrowa” czy też „Rozkwitały pąki białych róż”. Utworami, które najczęściej można było usłyszeć na przeglądzie były bowiem stosunkowo nowe piosenki o patriotycznym przesłaniu. Nowe również w sensie aranżacyjnym, bo czuje się że „Dziś idę walczyć mamo”, które wykonano trzykrotnie, czy też „Dziewczyna z granatem w ręce”, także trzykrotnie zaśpiewana, to utwory bardzo współczesne. A nie zabrakło przecież i innych ciekawych przykładów takich odwołań do współczesnych wykonawców, bo był również utwór „Nie pytaj o Polskę” Obywatela GC, czy też „Panie generale” z repertuaru Haliny Mlynkovej.
Mimo iż impreza trwała niemal cztery godziny była ciekawa od początku do końca, bo każdy wykonawca wnosił coś nowego i odciskał indywidualne piętno na tych znanych przecież w większości utworach. Wyliczenie wszystkich fajnych momentów tego przeglądu zajęłoby całą szpaltę więc ograniczmy się tylko do tych najbardziej charakterystycznych – Karolina Nyk wykonująca a capella utwór „Ojczyzno ma” z zadziwiającą sprawnością techniczną, Patrycja Irzyk – feeling i moc którą zaprezentowała w utworze „Miasto”, kapitalny duet Magdalena Matoga i Natalia Łętocha w utworze „Panie generale”, czy też Aneta Domarecka w akustycznej wersji „Nie pytaj o Polskę”.
A przecież niczego nie brakowało dwóm uroczym kilkulatkom Marcinowi Ślusarczykowi, który śpiewał „Pałacyk Michla” czy Maćkowi Sudrowi w „Co to jest Niepodległość?”. Nie da się też nie wspomnieć o chórach. Obok „Bemoli&Bell Canto” o których pisaliśmy przy okazji obchodów Święta Niepodległości z bardzo dobrej strony pokazały się „Wiolinki” czy chór szkolny z ZPO Zakliczyn.
Przede wszystkim cieszy, że piosenka patriotyczna i żołnierska nie kojarzy się już dzisiaj ze sztampą, patosem, nadęciem, czy nudą. Być może dlatego, że młodzi wykonawcy dają tym piosenkom nowe życie, a być może również dlatego że patriotyczne treści można odnaleźć w utworach z bardzo różnych muzycznych działek.
Jury XV Gminnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej w składzie: Katarzyna Kubiczek, Zbigniew Morawski i Wojciech Żądło po długich naradach przyznało nagrody i wyróżnienia: * kategoria klasy I-III: 1m. Amelia Sadowska (SP Bęczarka) 2m. Maciej Suder (SP Zawada), 3m. Karolina Nyk (SP Krzyszkowice), wyróżnienie: Wiktor Tula (ZPO nr 1 SP nr 5 Myślenice) i Marcin Ślusarczyk (SP Poręba); zespoły: 1m. Pierwszacy (ZPO Głogoczów), 2m. Jagoda Dworzycka, Zuzanna Suder, Anna Jamrozik i Przemysław Domanus (SP Bęczarka); * kat. klasy IV-VI: 1m. Julia Pitala (SP Jawornik) i Kinga Piekarz (SP Zawada), 2m. Zuzanna Szlachetka (WDK Głogoczów), 3m. Aleksandra Parszywka (SP nr 3 Myślenice), wyróżnienie: Joanna Płatek (ZPO Borzęta), Natalia Kubacka (SP Polanka) i Roksana Żak (Świetlica Środowiskowa w Porębie); zespoły: 1m. Wiolinki (SP nr 3 Myślenice) i Chór szkolny (ZPO Zakliczyn), 2m. Poręba Team (SP Poręba), 3m. Duet Patrycja Cegielska i Monika Cegielska (SP Droginia) * kat. klasy VII, VIII i III gimnazjalna: 1m. Aneta Domarecka (SP nr 2 Myślenice) i Patrycja Irzyk (Sp nr 4 Myślenice), 2m. Karolina Ożóg (SP Krzyszkowice), 3m. Małgorzata Górszczak (SP Głogoczów) i Rafał Bajer (Fundacja Kopalnia Talentów), wyróżnienie: Martyna Winnicka (SP Głogoczów); zespoły: 1m. duet: Izabela Bałucka i Dominika Węgrecka (SP Osieczany), 2m. Bemole&Bell Canto (SP nr 4 Myslenice), 2m. duet: Magdalena Matoga i Natalia Łętocha (SP Bysina), 2m. ex aequo Crescendo (SP Droginia) i Vivo (SP Osieczany), 3m. Marzycielskie Anioły (SP Bysina), wyróżnienie: kwartet instrumentalny (SP Trzemeśnia).