Nie tylko „Przybyli ułani” i „Pierwsza kadrowa”

Nie tylko „Przybyli ułani” i „Pierwsza kadrowa”

Pieśni patriotyczne i żołnierskie to już nie tylko „Przybyli ułani”, „Pierwsza kadrowa”, czy też „Rozkwitały pąki białych róż”. Utworami, które najczęściej można było usłyszeć podczas przeglądu były bowiem stosunkowo nowe piosenki o patriotycznym przesłaniu

XV edycja Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej w Głogoczowie zgromadziła 37 podmiotów wykonawczych, bo na scenie WDK Głogoczów 23 listopada było tłoczno, zwłaszcza podczas występów zespołów liczących 20 albo i 30 osób. Co najważniejsze jednak ilość przeszła w jakość bo zmagania konkursowe toczyły się na wysokim poziomie. Dość powiedzieć że Ola Parszywka zajęła dopiero 3 miejsce w swojej kategorii.

Przegląd w Głogoczowie był jednocześnie żywym dowodem na to jak zmienia się zakres repertuarowy szeroko rozumianej pieśni patriotycznej i żołnierskiej. To już nie tylko „Przybyli ułani”, „Pierwsza kadrowa” czy też „Rozkwitały pąki białych róż”. Utworami, które najczęściej można było usłyszeć na przeglądzie były bowiem stosunkowo nowe piosenki o patriotycznym przesłaniu. Nowe również w sensie aranżacyjnym, bo czuje się że „Dziś idę walczyć mamo”, które wykonano trzykrotnie, czy też „Dziewczyna z granatem w ręce”, także trzykrotnie zaśpiewana, to utwory bardzo współczesne. A nie zabrakło przecież i innych ciekawych przykładów takich odwołań do współczesnych wykonawców, bo był również utwór „Nie pytaj o Polskę” Obywatela GC, czy też „Panie generale” z repertuaru Haliny Mlynkovej.

Mimo iż impreza trwała niemal cztery godziny była ciekawa od początku do końca, bo każdy wykonawca wnosił coś nowego i odciskał indywidualne piętno na tych znanych przecież w większości utworach. Wyliczenie wszystkich fajnych momentów tego przeglądu zajęłoby całą szpaltę więc ograniczmy się tylko do tych najbardziej charakterystycznych – Karolina Nyk wykonująca a capella utwór „Ojczyzno ma” z zadziwiającą sprawnością techniczną, Patrycja Irzyk – feeling i moc którą zaprezentowała w utworze „Miasto”, kapitalny duet Magdalena Matoga i Natalia Łętocha w utworze „Panie generale”, czy też Aneta Domarecka w akustycznej wersji „Nie pytaj o Polskę”.

A przecież niczego nie brakowało dwóm uroczym kilkulatkom Marcinowi Ślusarczykowi, który śpiewał „Pałacyk Michla” czy Maćkowi Sudrowi w „Co to jest Niepodległość?”. Nie da się też nie wspomnieć o chórach. Obok „Bemoli&Bell Canto” o których pisaliśmy przy okazji obchodów Święta Niepodległości z bardzo dobrej strony pokazały się „Wiolinki” czy chór szkolny z ZPO Zakliczyn.

Przede wszystkim cieszy, że piosenka patriotyczna i żołnierska nie kojarzy się już dzisiaj ze sztampą, patosem, nadęciem, czy nudą. Być może dlatego, że młodzi wykonawcy dają tym piosenkom nowe życie, a być może również dlatego że patriotyczne treści można odnaleźć w utworach z bardzo różnych muzycznych działek.

Jury XV Gminnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej w składzie: Katarzyna Kubiczek, Zbigniew Morawski i Wojciech Żądło po długich naradach przyznało nagrody i wyróżnienia: * kategoria klasy I-III: 1m. Amelia Sadowska (SP Bęczarka) 2m. Maciej Suder (SP Zawada), 3m. Karolina Nyk (SP Krzyszkowice), wyróżnienie: Wiktor Tula (ZPO nr 1 SP nr 5 Myślenice) i Marcin Ślusarczyk (SP Poręba); zespoły: 1m. Pierwszacy (ZPO Głogoczów), 2m. Jagoda Dworzycka, Zuzanna Suder, Anna Jamrozik i Przemysław Domanus (SP Bęczarka); * kat. klasy IV-VI: 1m. Julia Pitala (SP Jawornik) i Kinga Piekarz (SP Zawada), 2m. Zuzanna Szlachetka (WDK Głogoczów), 3m. Aleksandra Parszywka (SP nr 3 Myślenice), wyróżnienie: Joanna Płatek (ZPO Borzęta), Natalia Kubacka (SP Polanka) i Roksana Żak (Świetlica Środowiskowa w Porębie); zespoły: 1m. Wiolinki (SP nr 3 Myślenice) i Chór szkolny (ZPO Zakliczyn), 2m. Poręba Team (SP Poręba), 3m. Duet Patrycja Cegielska i Monika Cegielska (SP Droginia) * kat. klasy VII, VIII i III gimnazjalna: 1m. Aneta Domarecka (SP nr 2 Myślenice) i Patrycja Irzyk (Sp nr 4 Myślenice), 2m. Karolina Ożóg (SP Krzyszkowice), 3m. Małgorzata Górszczak (SP Głogoczów) i Rafał Bajer (Fundacja Kopalnia Talentów), wyróżnienie: Martyna Winnicka (SP Głogoczów); zespoły: 1m. duet: Izabela Bałucka i Dominika Węgrecka (SP Osieczany), 2m. Bemole&Bell Canto (SP nr 4 Myslenice), 2m. duet: Magdalena Matoga i Natalia Łętocha (SP Bysina), 2m. ex aequo Crescendo (SP Droginia) i Vivo (SP Osieczany), 3m. Marzycielskie Anioły (SP Bysina), wyróżnienie: kwartet instrumentalny (SP Trzemeśnia).

 

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).