Nowy przewoźnik na trasie Myślenice-Kraków

Gmina 18 października 2022 Wydanie 39/2022
Nowy przewoźnik na trasie Myślenice-Kraków

Wybrany przez gminę Myślenice w trybie pilnym przewoźnik JKA-BUS otrzymał w piątek 14 października wymagane zezwolenie od Marszałka Województwa Małopolskiego i od poniedziałku 17 października wyjechał na trasę Myślenice – Kraków.

- Po nagłym zejściu z trasy przewoźnika Małopolska PKS, poczyniliśmy starania, aby zapewnić mieszkańcom gminy Myślenice oraz wszystkim podróżnym komfortowy dojazd do Krakowa i z powrotem. Pragnę przy tym podkreślić, że nigdy nie było i nie jest to naszym obowiązkiem, gdyż to linia wojewódzka. Wyłoniony w zapytaniu ofertowym przewoźnik JKA-BUS ma zapewnić obsługę linii Myślenice-Kraków do końca bieżącego roku. Gmina Myślenice dopłaci ponad 100 tys. zł do wozokilometrów w obrębie swojego terytorium. Przewoźnik w najbliższych dniach rozezna jak wygląda obłożenie poszczególnych kursów i ma dostosować rozkłady jazdy tak, aby zapewnić jak najlepszy komfort podróżnym. Docelowo ostatni kurs z Krakowa ma być ok. godziny 22.30 – wyjaśnia burmistrz Jarosław Szlachetka.

Obecny rozkład jazdy na trasie Myślenice - Kraków przewiduje realizację 27 kursów od poniedziałku do piątku oraz 13 kursów w soboty i 9 kursów w niedziele i święta. To o 3 kursy więcej w dni powszednie niż w złożonej ofercie. Godziny odjazdów nie są ostateczne i będą przez przewoźnika jeszcze modyfikowane. Rzeczywiste, a nie deklarowane zainteresowanie pasażerów będzie miało wpływ na wprowadzane zmiany.

- Niespełna dwa lata temu z naszej inicjatywy udało się przywrócić kursy autobusowe z Myślenic do Krakowa. Przez ten czas w ramach dostępnych możliwości prawnych z budżetu gminy, województwa oraz państwa zorganizowaliśmy dopłaty do tzw. żółtych autobusów w kwocie ponad 700 tys. złotych. Niestety nie jesteśmy właścicielami samych autobusów, które stanowią własność prywatną przewoźników i z tygodnia na tydzień na dowolnej linii mogą oni zrezygnować ze świadczenia usług. To właśnie spotkało nas podczas pandemii jak i w przeciągu ostatniego miesiąca. Mimo tego potrafiliśmy przywrócić dużą ilość kursów i jak najszybciej wyeliminować utrudnienia, jakie dotknęły naszych mieszkańców, gdyż swoją pracę na rzecz lokalnej społeczności traktujemy niezwykle poważnie i również z tym kryzysem potrafimy sobie poradzić. Pragnę zapewnić, że obecne rozwiązanie skrojone jest na potrzebę chwili, ale od nowego roku postaramy się doprowadzić do zmiany tej oferty na jak najbardziej korzystną dla podróżujących z naszej gminy do Krakowa – komentuje zastępca burmistrza Mateusz Suder.

Wydanie pozwolenia dla linii wojewódzkiej trwa co najmniej miesiąc, a w wyniku zaangażowania burmistrza wszystkie uzgodnienia przystanków, rozkładu jazdy i ostatecznego projektu udało się sfinalizować w przeciągu niecałych 2 tygodni. Autobusy i busy przewoźnika JKA-BUS rozpoczną trasę na myślenickim Dworcu Autobusowym Dekada i będą dojeżdżać do krakowskiego Małopolskiego Dworca Autobusowego. Najbardziej popularne kursy obsłużą 41 miejscowe autokary, a poza godzinami szczytu klimatyzowane busy.

Rozkład jazdy Myślenice - Kraków

Rozkład jazdy Kraków - Myślenice