Porucznik prosił o kontynuację
Lokalna historia zostanie wzbogacona o nowe tematy i zagadnienia, a to za sprawą formowanego w Myślenicach stowarzyszenia o nazwie Grupa Rekonstrukcji Historycznej AK ,,Murawa”, mającej na celu zachowywanie pamięci o partyzantach, walczących m.in. w okresie II wojny światowej w szeregach Myślenickiego Obwodu Armii Krajowej o kryptonimie ,,Murawa”
Stowarzyszenie swój początek zanotowało w I LO im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach, jako oddolna inicjatywa uczniów. To właśnie absolwentami tej szkoły byli aktywni członkowie ,,Murawy”: porucznik Juliusz Oczko, pseudonim ,,Podkowa”, czy też plutonowy Józef Fijałkowski, ps. ,,Halniak”, „Odwet”. Wspomniani uczniowie, chcąc stworzyć grupę upamiętniającą działalność partyzantów AK z obwodu myślenickiego, zwrócili się ze swoim pomysłem do specjalistów w tej dziedzinie: doktorów Dariusza Dyląga i Piotra Sadowskiego, którzy po zapoznaniu się z projektem odnieśli się do niego z optymizmem i podjęli dalszą inicjatywę.
O tym, że powstanie ewentualnej grupy honorującej żołnierzy ,,Murawy” jest sprawą niezwykle istotną, świadczy także osoba porucznika Zbigniewa Łodzińskiego, ps. ,,Niedźwiedź”, jednego z uczestników wygranej bitwy wrześniowej AK w Beskidzie Myślenickim. Pragnął on, aby po jego śmierci tego typu stowarzyszenie mogło zaistnieć. Porucznik Łodziński zmarł 27 sierpnia 2015 r. w wieku 89 lat i jak przyznaje Dariusz Dyląg, to właśnie w czasie ostatniej przeprowadzonej z nim rozmowy telefonicznej ,,Niedźwiedź” poprosił o kontynuowanie badań historycznych oraz dalsze kultywowanie pamięci „Murawy”.
Słowa dotrzymano, choć wspomniane stowarzyszenie nie jest jeszcze w pełni ukształtowane. Nie oznacza to jednak, że jego członkowie nie podejmują żadnych inicjatyw i przedsięwzięć. Prowadzą akcję internetową dotyczącą pośmiertnego nadania stopnia oficerskiego Józefowi Fijałkowskiemu, ps. ,,Halniak”, „Odwet”, który zasłynął jako pierwszy dowódca dywersyjnej drużyny organizowanej w ramach Kedywu (Kierownictwa Dywersji) w północno-zachodniej części Myślenickiego Obwodu AK ,,Murawa”. Józef Fijałkowski kierował też oddziałem partyzanckim ,,Halniak”, który powstał po aresztowaniach w czasie tzw. drugiej ,,czarnej niedzieli” w Myślenicach (30 kwietnia 1944 r.), podczas której miasto zostało otoczone kordonem policji. Gestapowcy wtargnęli wtedy do wielu myślenickich domostw, aresztując także kilkunastu żołnierzy Armii Krajowej.
Członkowie GRH AK „Murawy” wspierają także projekt zagospodarowania terenu przy schronisku PTTK na Kudłaczach, zainspirowany jedną z akcji zorganizowanych przez odział partyzancki ,,Pościg”. Obecnie w obrębie schroniska mieści się Izba Pamięci II Wojny Światowej, poświęcona m.in. oddziałom ,,Murawy”. Stanowi ona z pewnością obowiązkowy punkt dla każdego turysty, który dzieli pasję do gór z zamiłowaniem do historii. Zrzeszeni z powstającą grupą apelują także o uzupełnienie informacji na tablicy na Suchej Polanie, upamiętniającej zgrupowanie oddziałów partyzanckich AK obwodu ,,Murawa”. Chodzi tu o konkretne daty wydarzeń, które zostały pominięte. Z ust członków stowarzyszenia pada też wniosek o przeniesienie kapliczkowego ryngrafu podporucznika „Rymszy” w pobliże Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze, ponieważ jak twierdzą: „Tam jest jego prawowite miejsce, a na Suchej Polanie może wisieć replika ryngrafu”.
Aktywiści GRH AK ,,Murawy” są usatysfakcjonowani faktem, że lokalna pamięć o partyzantach cały czas jest kultywowana, czego przykładami jsą organizowane regularnie Małopolskie Zloty Szlakami Walk Partyzanckich, a także nazewnictwo placówek oświatowych w powiecie myślenickim np. Szkoły Podstawowej im. Partyzantów w Lipniku czy Szkoły Podstawowej nr. 3 im. Armii Krajowej w Pcimiu. Powstająca Grupa Rekonstrukcji Historycznej chce jednak podejmować kolejne inicjatywy i rozwijać działalność, m.in. prowadząc dyskusje z ludźmi na tematy dotyczące walk partyzanckich w obwodzie myślenickim w okresie wojennym. Stowarzyszenie nawiązało już współpracę z Muzeum Regionalnym w Myślenicach i będzie chciało ożywiać oraz podtrzymywać w społeczeństwie pamięć o lokalnej historii.