Powrót do biegowej tradycji

Powrót do biegowej tradycji
Sportowe warsztaty sprawiają dzieciom wielką frajdę. Fot. Fot: archiwum Stowarzyszenia „Nasze Osieczany”

W szkole w Osieczanach trwa realizacja projektu Stowarzyszenia „Nasze Osieczany” „W zdrowym ciele zdrowy duch”. W jego ramach odbywają się sportowe warsztaty. Prowadzi je biegaczka narciarska Urszula Łętocha.

Projekt „W zdrowym ciele zdrowy duch” zgłoszony został do gminnego konkursu ofert na realizację zadań w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej. Otrzymał dofinansowanie. Zajęcia mają promować narciarstwo biegowe, a także zachęcić dzieci do aktywności fizycznej, odciągnąć od komputera. - Uczniowie chętnie biorą udział w tych spotkaniach, widać, że bardzo je one cieszą. Tym bardziej, że ze względu na brak sali gimnastycznej brakuje im zajęć zespołowych. Prowadząca warsztaty ma świetne podejście do uczestników i mnóstwo pomysłów na realizację projektu - ocenia Anna Szymanowska, prezes Stowarzyszenia „Nasze Osieczany”. - Mam nadzieję, że dzięki zajęciom zainteresowanie narciarstwem biegowym w Osieczanach powróci. W końcu pani Urszula Łętocha jest absolwentką naszej szkoły, a nie tylko ona spośród dawnych uczniów placówki odnosi sukcesy w tej dyscyplinie. Dobrze byłoby podtrzymać tę sportową tradycję - dodaje.

Na świeżym powietrzu

Warsztaty ruszyły w styczniu i potrwają, nie licząc przerwy wakacyjnej, do grudnia. Prowadzone są przez godzinę raz w tygodniu - w czwartki, głównie na szkolnym boisku. Jak podkreśla Urszula Łętocha, warsztaty na świeżym powietrzu nie tylko je uatrakcyjniają, ale także hartują młodych ludzi. Jakie ćwiczenia obejmują? - Początkowo są to zajęcia przygotowania motorycznego oparte na różnorodnych formach aktywności fizycznej, czyli gry i zabawy ruchowe oraz ćwiczenia ogólnorozwojowe kształtujące cechy motoryczne. Ich uzupełnieniem jest nauka zasad fair play oraz pracy w grupie z elementami rywalizacji. Każdy trening rozpoczyna się od rozgrzewki oraz odpowiednich ćwiczeń angażujących mięśnie całego ciała W późniejszym etapie zajęć dzieci będą uczyć się jazdy i elementów poruszania się na nartach biegowych - wyjaśnia biegaczka.

Projekty z dotacjami

Warto zaznaczyć, że Stowarzyszenie „Nasze Osieczany” realizuje wiele projektów z myślą o przedszkolakach i uczniach miejscowej placówki. W ubiegłym roku, w ramach inicjatywy „Po lekcjach w Naszych Osieczanach”, która podobnie jak „W zdrowym ciele zdrowy duch” otrzymała gminną dotację, tym razem z konkursu ofert na organizację działań i zajęć tworzących alternatywne formy spędzania czasu wolnego dzieci i młodzieży, zorganizowano zajęcia pozalekcyjne. Obejmowały ćwiczenia na strzelnicy, kurs tańca towarzyskiego oraz warsztaty z robotyki, elektroniki i nowoczesnych technologii. Również w ubiegłym roku, z dotacji z gminnego konkursu „Wakacje 2021”, odbyła się półkolonia. Dzieci zwiedzały kopalnię soli w Bochni oraz Park Miniatur w Inwałdzie. Atrakcjami były także wycieczka na Uklejnę oraz pobyt w myślenickiej sali zabaw „AleKlocki”.

Kolejnym ubiegłorocznym projektem, tym razem skierowanym nie tylko do dzieci z placówki, ale wszystkich mieszkańców Osieczan i sąsiednich miejscowości, były spotkania z lokalną podróżniczką Krystyną Łętochą dotyczące Afryki zorganizowane w ramach „Inicjatywy Lokalnej”. Dodatkową atrakcją była możliwość spróbowania afrykańskich przysmaków.

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).