Prace przy modernizacji oczyszczalni ścieków postępują

Gmina 20 sierpnia 2024 Wydanie 31/2024
Prace przy modernizacji oczyszczalni ścieków postępują

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Myślenicach to jedna ze strategicznych inwestycji prowadzonych przez myślenicki samorząd. Burmistrz Jarosław Szlachetka wraz z dyrektorem Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Dariuszem Łabędzkim i przedstawicielem wykonawcy Krystianem Kaczorem z Inżynierii Rzeszów spotkali się z dziennikarzami, by zaprezentować postęp prowadzonych prac.

Gmina Myślenice na wykonanie dwóch inwestycji realizowanych w ramach zadania pn. „Zmiana zagospodarowania terenów przemysłowych i infrastruktury towarzyszącej w przestrzeni publicznej w strefie przemysłowej w Myślenicach” pozyskała środki z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Całość robót wykonywanych przez firmę Inżynieria Rzeszów S.A. opiewa na kwotę 127.760.100,00 zł.

- To największa tego typu inwestycja w naszym regionie – powiedział burmistrz Jarosław Szlachetka do zaproszonych dziennikarzy i dodał – nowa oczyszczalnia ścieków to lepsza przyszłość dla Myślenic i całej gminy.

Oczyszczalnia ścieków w Myślenicach została wybudowana jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku i obecnie pozostaje w złym stanie technicznym. W ramach wspomnianego zadania, związanego z modernizacją budynków, zostanie wykonany nowy układ technologiczny ze stacją krat wstępnych, przepompownią ścieków, fazą oczyszczania mechanicznego z odzyskiem piasku, trzema ciągami reaktorów biologicznych, komorą stabilizacji tlenowej, stacją odwadniania osadu wyposażoną w prasy. Nowość stanowić będą solarne suszarnie osadu oraz farma fotowoltaiczna. Powstanie również pompownia i zbiornik wody wykorzystujący wodę oczyszczoną do celów technologicznych na obiekcie. Całość stanowić będzie zwięzły i kompatybilny system technologiczny, zapewniający dobre efekty oczyszczania oraz wysoki stopień odwodnienia osadu. Inwestycja zakończy sie w przyszłym roku.

- Prace postępują bardzo szybko – zapewnił dyrektor Dariusz Łabędzki. - W tym momencie zostało rozebranych kilka starych budynków, co umożliwiło budowę nowych obiektów m.in. komory biologicznego oczyszczania, osadników wtórnych czy też komory stabilizacji osadu.

Przedstawiciel wykonawcy zapewnił, że współpraca pomiędzy nim, a zleceniodawcą jest bardzo dobra i już, zaledwie po trzech miesiącach, udało się „otworzyć” wszystkie planowane fronty robót i to przy niezakłóconej pracy oczyszczalni. Obecnie m.in. powstaje budynek socjalno-techniczny, gdzie będzie się mieścił „mózg” oczyszczalni, czyli serwerownia i sterownia, gdzie będzie wizualizowany proces pracy oczyszczalni i pokazywane parametry pracy, które są mierzone. Dzięki temu będzie możliwość szybkiej reakcji, gdyby któreś z parametrów odbiegały od normy. Powstaje również węzeł biologicznego oczyszczania ścieków składający się z komory biologicznego oczyszczania, osadnika wtórnego, z budynku mechanicznej oczyszczalni i recyrkulacji. Komory biologicznego oczyszczania ścieków to wielki betonowy zbiornik, na budowę którego zużyto około 600 kubików betonu. W tzw. segmencie biologicznym najważniejsze są kolonie bakterii, które „pożywiają się” surowymi ściekami. Po mechanicznym oczyszczeniu ścieki trafiają właśnie na oczyszczanie biologiczne, gdzie działają bakterie. Produktem działalności bakterii są ścieki biologicznie oczyszczone i osady czyli odpady powstające w tym procesie, które są odseparowane od siebie. Osady poddawane są tzw. stabilizacji czyli napowietrzaniu, a dalej trafią do węzła odwadniania osadu. Następnie pozostały osad poddawany jest utylizacji. Tak w skrócie działa oczyszczalnia.

Oprac. Witold Rozwadowski