Przekształcanie „kopciuchów”, a Małopolska Uchwała Antysmogowa
Zgodnie z zapisami Małopolskiej Uchwały Antysmogowej, która dotyczy całego województwa małopolskiego, tylko do końca kwietnia 2024 r. dopuszczalne jest użytkowanie kotłów poniżej 3 klasy. Można się spotkać z firmami oferującymi „modernizację” kotła prowadzącą do spełnienia wymogów emisji spalin dla klasy 5 oraz ekoprojektu. Jak ma się do tego obowiązująca wszystkich mieszkańców województwa Małopolska Uchwała Antysmogowa?
Termin wymiany pieców zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie mieszkańcy całej Małopolski w tym gminy Myślenice, którzy użytkują kotły poniżej 3 klasy lub miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (kominek, piec kaflowy, trzon kuchenny, kozę) nie spełniające wymagań, powinni wybrać nowe ekologiczne urządzenie grzewcze. Obowiązek nałożony przez Urząd Marszałkowski w 2017 roku został wsparty rządowym programem dofinansowań „Czyste Powietrze”. Zainteresowanie nim z roku na rok wzrasta, czego dowodem są jedne z najlepszych wyników gminy Myślenice w programie „Czyste Powietrze” w całym województwie.
Można się spotkać z firmami, które określają się mianem „instytutów” i oferują „modernizację”, „dostosowanie” kopciuchów do urządzeń spełniających normy unijne. Oficjalna procedura wyznaczania klasy 5 dla sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń może być prowadzona przez laboratorium posiadające akredytację PCA na prowadzenie badań zgodnie z normą PN-EN 303-5:2021 oraz kocioł musi zostać dostarczony do laboratorium, gdzie przeprowadzone jest badanie. Z kolei dostosowanie kotła na paliwo stałe do norm ekoprojektu jest ściśle określone w metodyce sporządzonej przez Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE. Wyżej wymienione dokumenty są dowodem na to, że procedura przekształcania pieców do najwyższych norm nie należy do najłatwiejszych. Przedstawiana przez firmy oferujące „modernizację” dokumentacja, w szczególności protokół okresowej kontroli kotłów i certyfikat modernizacji kotła, nie spełniają opisanych powyżej wymagań określonych w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 i normie PN-EN 303-5:2021. Tym samym dokumenty te nie mogą stanowić potwierdzenia spełniania przez kocioł wymogów uchwały antysmogowej w przypadku kontroli. Działania takie nie są objęte żadnym dofinansowaniem, co dodatkowo powinno skłonić do przemyśleń.
Zdecydowanie wskazana jest wymiana „kopciuchów” na nowe ekologiczne źródła ogrzewania na paliwa stałe z oficjalnymi certyfikatami ekoprojektu. Urządzenia na biomasę (drewno, pellet) objęte są dofinansowaniem od 45% do nawet 100% ceny netto oraz umożliwiają skorzystanie z termomodernizacyjnej ulgi podatkowej w zakresie pozostałej kwoty, która nie została dofinansowana. Ponadto stosując paliwa spełniające określone normy nie musimy martwić się o wyniki kontroli realizowanych przez Straż Miejską lub proces inwentaryzacji związany z Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków.
Szczegółowe informacje na temat dofinansowania z programu „Czyste Powietrze” pokój nr 2, Urząd Miasta i Gminy Myślenice ul. Rynek 8/9, tel. 12 639 23 38, 693 832 221, e-mail: ekodoradcy@myslenice.pl