Spotkanie ze sportowcami
Uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Myślenicach odwiedzili sportowcy - brązowy medalista Igrzysk Paraolimpijskich w PyeongChang Igor Sikorski, mistrz świata juniorów w siatkówce w Bahrajnie Marcin Prus oraz brązowa medalistka Mistrzostw Europy w Siatkówce Plażowej w Klagenfurcie Monika Brzostek.
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Zimowa Akademia Sportu” promującego sporty zimowe.
- Pana Igora Sikorskiego poznałam w mojej poprzedniej pracy. Stwierdziłam, że dobrze by było zaprosić go do szkoły, w której obecnie pracuję. A że w naszej placówce działają klasy integracyjny, to tym bardziej stwierdziłam, że będzie to trafiona inicjatywa.
Jestem bardzo wdzięczna panu burmistrzowi i pani naczelnik Ciemińskiej za ich wsparcie i realizację projektu w naszej szkole - mówi Renata Skuza, dyrektorka „Trójki”.
Nie poddawajcie się!
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji, z której uczniowie mogli dowiedzieć się czym jest sport paraolimpijski. Następnie goście opowiedzieli o swoich karierach sportowych i doświadczeniach życiowych, zachęcali do aktywności, dążenia do celu mimo ograniczeń, dzielili się cennymi radami dotyczącymi zdrowego stylu życia. - Uczniowie z wielką uwagą słuchali prelegentów, zadawali im pytania. Widać było, że to co mówią bardzo ich ciekawi - relacjonuje Renata Skuza. Po prelekcjach Monika Brzostek zaprosiła uczniów do udziału w zajęciach ruchowych. Spotkanie zakończyło się rozdaniem certyfikatów, medali i autografów oraz wspólnymi zdjęciami. To jednak nie był koniec sportowych atrakcji w myślenickiej „Trójce” w tym dniu. Na uczniów czekał jeszcze „Zimowy Test Sprawności” łączący curling, biathlon, hokej i snowboard. Najlepsi wezmą udział w ogólnopolskim finale w Cieszynie, który odbędzie się 7 grudnia.
Nasza rozmówczyni podkreśla, że chciałaby kontynuować sportowe inicjatywy w swojej szkole. Myśli m.in. o realizacji projektu „Jeżdżę z głową” zachęcającego do jazdy na nartach. - Sport uczy nie tylko aktywności, ale także koncentracji, co z pewnością, po doświadczeniu zdalnego nauczania, przyda się uczniom - zaznacza dyrektorka.
Jak uczyć gry w szachy?
Przy okazji rozmowy o „Zimowej Akademii Sportu” Renata Skuza opowiedziała nam o kursie, który odbywa się w jej szkole - nauczania gry w szachy, prowadzonym przez członków Polskiego Związku Szachowego. Biorą w nim udział nauczyciele wychowania wczesnoszkolnego ze szkół z gminy Myślenice. - Ma on przygotować grono pedagogiczne do nauki dzieci gry w szachy w związku z planami wprowadzenia takiego nauczania w klasach pierwszych - wyjaśnia dyrektorka i dodaje, że jej zdaniem to bardzo dobry pomysł. - Szachy integrują, kształtują pamięć, ćwiczą wyobraźnię przestrzenną, uczą rozwiązywania problemów, a także wpływają na wszechstronny rozwój dziecka.