Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata

Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata

W roku 1942 Niemcy rozpoczęli realizacje planu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Masowe egzekucje na wschodzie, które pochłonęły setki tysięcy żydowskich ofiar, trwały już od agresji III Rzeszy na Związek Sowiecki w czerwcu 1941r.

W Polsce za jakąkolwiek pomoc okazaną ukrywającym się Żydom groziła kara śmierci, podobnie było tylko na terenach Serbii, Ukrainy i Litwy. Mimo tego znamy wiele przykładów niesienia pomocy żydowskim uciekinierom przez Polaków, nierzadko za cenę własnego życia i życia swoich najbliższych.

W niedzielę 10 marca w Tokarni, odsłonięto pomnik Katarzyny Filipek - Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, która swoje życie poświęciła ratując żydowską rodzinę Sterlingów. Niedzielne uroczystości, poprzedziły wydarzenia edukacyjne zorganizowane dla dorosłych i młodzieży. Prezentacje multimedialne i prelekcje odbyły się w Kliszczackim Centrum Kultury, które przygotowane zostały we współpracy z Odziałem Krakówskim IPN.

Odsłonięcie pomnika, rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni, której przewodniczyli kardynał Stanisław Dziwisz i biskup Jan Zając. Po mszy nastąpił przemarsz do parku dworskiego, gdzie znajduje się pomnik Bohaterskiej Kobiety.

Po powitaniu gości i okolicznościowych przemówieniach, nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika, którego dokonali Stanisław Filipek, wnuk zamordowanej Katarzyny, wójt gminy Tokarnia Marek Kluska, minister w Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik, oraz Mateusz Szpytma zastępca prezesa IPN.

 

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.