Sukcesy młodych karateków z „Byakko”

Sport 22 października 2024 Wydanie 40/2024

Młodzi karatecy z Myślenickiej Akademii Karate „Byakko” mają za sobą dwa turnieje, z których wrócili „z tarczą”. Pierwszy to IKO Upper Silesia Cup 2024, który odbył się 5 października 2024 roku w Siemianowicach Śląskich, natomiast drugi – IKO Calisia Cup 2024, który odbył się w sobotę, 12 października 2024 roku w Kaliszu.

W zawodach na Górnym Śląsku wzięło udział blisko 300 zawodników z 26 klubów z Polski, Austrii oraz Czech. Myślenicką Akademię reprezentowało 42 karateków, którzy zdobyli 7 złotych, 3 srebrne oraz 18 brązowych medali.

Dzięki doskonałym występom naszych zawodników uplasowaliśmy się na pierwszym miejscu w klasyfikacji drużynowej – czytamy w komunikacie „Byakko”.

W konkurencji kumite (walki kontaktowe) złote medale zdobyli: Mieszko Fąfara, Nikola Dzidek, Amelia Jania, Wojtek Swachta, Bartłomiej Niepsuj oraz Antonii Kęsek. Srebrne: Piotr Piechnik, Karolina Łapa i Aleksandra Kęsek, natomiast brązowe: Szymon Maksimowski, Dawid Burkat, Dawid Hajduk, Kacper Jania, Miłosz Buksiak, Karol Motyka, Nina Szczerbaniuk, Gabriela Filipowicz, Eliza Swachta, Nela Żaba, Szymon Graliński, Kajetan Szlachetka, Jan Boczarski, Wiktor Walczak i Kuba Sidor.

W konkurencji kata (układy techniczne) Wojtek Swachta zdobył złoty medal, a brązowe medale przypadły Mieszkowi Fąfarze, Neli Żabie i Kajetanowi Szlachetce.

Liliana Sidor i Miłosz Pilch zajęli 5. miejsca, Amelia Makselon uplasowała się na 6. miejscu, Izabela Per na 7., a Karolina Łapa na 8. miejscu.

Ponadto Akademię godnie reprezentowali także Bartek Swachta, Kacper Filipowicz, Patryk Brytańczyk, Maria Bzdek, Basia Kozyra, Tytus Boczarski, Jakub Motyka, Tomek Mazgaj, Maja Motyka, Ala Miśko oraz Ola Wieliczko.

Tydzień później, w Kaliszu w rywalizacji wzięło udział 290 zawodników z 25 klubów z Polski i Czech, w tym 17 karateków z myślenickiej Akademii „Byakko”. Zdobyte przez nich 14 medali pozwoliło „Byakko” zająć czwarte miejsce w klasyfikacji drużynowej.

W walkach kumite zawodnicy z Myślenic zaprezentowali wysoki poziom. Złote medale wywalczyli: Maciek Szmit (14-15 lat, -75 kg), Mikołaj Śliwa (14-15 lat, -65 kg), Aleksandra Wieliczko (12-13 lat, +50 kg), Nela Żaba (10-11 lat, -30 kg) oraz Kuba Sidor (6-7 lat, -25 kg). Srebrne medale zdobyły Julia Wielgus (16-17 lat, -65 kg) i Liliana Sidor (10-11 lat, -35 kg). Brązowe krążki trafiły do Szymona Maksimowskiego (14-15 lat, +75 kg), Niny Szczerbaniuk (10-11 lat, +40 kg), Bartłomieja Niepsuja (8-9 lat, -30 kg) oraz Dawida Hajduka (12-13 lat, +55 kg).

W konkurencji kata złote medale zdobyli Liliana Sidor (10-11 lat, dziewczęta) i Kuba Sidor (6-7 lat, chłopcy), a brązowy medal przypadł Amelii Makselon (12-13 lat, dziewczęta).

Warto również wspomnieć o bardzo dobrych występach Aleksandry Wieliczko, Izabeli Per, Neli Żaby i Bartłomieja Niepsuja, którzy zajęli miejsca tuż za podium w rundach finałowych. Myślenice reprezentowali również: Tymoteusz Hujdus, Weronika Per, Karol Paszcz i Miłosz Buksiak, którzy mimo że nie stanęli na podium, pokazali niesamowitą determinację i ducha walki. Szczególne podziękowania należą się trenerom i sekundantom: sensei Marcinowi Sturgulewskiemu, sensei Iwonie Maksimowskiej, senpai Michałowi Sidorowi oraz senpai Dariuszowi Żabie, którzy wspierali zawodników i zorganizowali transport na turniej. W roli sędziego akademię reprezentował sensei Jan Waniewski – pisze „Byakko”.

Wśród tych, którzy wspierają Myślenicką Akademię Byakko jest miasto i gmina Myślenice.