KWW Jarosława Szlachetki

Szach i mat, czyli szachowe mistrzostwa uczniów i przedszkolaków

Szach i mat,
czyli szachowe mistrzostwa uczniów i przedszkolaków
Natalia Górnisiewicz (z prawej) wygrała ubiegłoroczne mistrzostwa, w tym roku powtórzyła to osiągnięcie; w szachy gra też jej tato i siostra Zuzanna (z lewej) Fot. Fot. A Ostafin

To był jubileuszowy turniej. Szachowe Mistrzostwa Powiatu Myślenickiego Szkół i Przedszkoli już po raz dziesiąty odbyły się w Szkole Podstawowej nr 4 w Myślenicach. Wzięło w nich udział blisko 200 uczestników z 7 przedszkoli i 22 szkół podstawowych. Kto pokazał, że w tej grze nie ma sobie równych?

Zgromadzonych w szkolnej sali gimnastycznej powitał nauczyciel matematyki i pomysłodawca turnieju Marcin Suder, zawody oficjalnie otworzyła dyrektorka placówki Ewa Leśniak, a ich regulamin przedstawiła Anna Dziadkowiec. W siedmiorundowej rywalizacji - w czterech kategoriach wiekowych: do lat 7, do 10 lat, do 13 lat oraz do 16 lat, z odrębną klasyfikacją dla dziewcząt i chłopców - nikt nie odpadał. Wygrany z danej pary walczył dalej ze zwycięzcą z innej, a przegrany – z przegranym itd. Przedszkolaki i uczniowie z wielką uwagą przyglądali się szachom i śledzili ruchy swoich przeciwników, dostosowując do nich swoją taktykę. Ich zmagania oceniała ośmioosobowa komisja z przewodniczącą Anną Dziadkowiec. Oprócz indywidualnej, jury podsumowało też rywalizację drużynową. W klasyfikacji przedszkolnej laureatami zostały: Przedszkole

nr 1 w Dobczycach (I miejsce), Przedszkole przy SP nr 3 w Stróży (II miejsce) oraz Przedszkole nr 2 w Pcimiu (III miejsce), a w klasyfikacji szkolnej SP nr 1 w Dobczycach (I miejsce), SP nr 3 w Myślenicach (II miejsce) oraz SP nr 2 w Dobczycach (III miejsce).

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy nagrody rzeczowe.

Dobrze jest pograć w szachy

Organizatorami wydarzenia były SP nr 4 w Myślenicach oraz Myślenicka Akademia Talentów. – O turnieju szachowym pomyślałem dzięki mojemu synowi, który chciał grać w tę grę, a w naszym mieście takie zawody się nie odbywały. Postanowiłem więc sam się tym zająć – wspominał Marcin Suder. – Początkowo miał to być turniej między naszą szkołą i „Dwójką”, zaprosiłem jednak do udziału w nim również inne placówki i tak spotykamy się już od dziesięciu lat – dodał.

Już pierwsza edycja mistrzostw cieszyła się dużą frekwencją – ponad 140 uczestników, a tegoroczna pobiła rekord – w sali gimnastycznej rywalizowało blisko 200 przedszkolaków i uczniów. Część z nich po raz pierwszy próbowała swoich sił w zawodach, inni byli stałymi bywalcami tego wydarzenia. – Dla mnie będzie to pierwszy start w turnieju. Liczę przede wszystkim na dobrą zabawę, ale oczywiście miło by było zająć jakieś dobre miejsce – mówił przed rozpoczęciem rywalizacji Radosław Kulpa ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Myślenicach. Bardzo lubi grać w szachy i docenia ich wpływ na rozwój człowieka. – To taktyczna gra, która uczy logicznego myślenia i koncentracji. Trzeba zastanowić się nad każdym ruchem.

Radek przyznał, że tajniki gry w szachy poznawał sam przez czytanie tematycznych książek i artykułów w internecie.

Systematyczny trening

Szachowe mistrzostwa dobrze znają ubiegłoroczna i tegoroczna zwyciężczyni Natalia Górnisiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach oraz dwukrotny laureat poprzednich edycji Władysław Piwowarczyk ze szkoły organizującej turniej. Obydwoje od kilku lat biorą w nim udział. Natalia ma na swoim koncie również inne sukcesy, m.in. trzecie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Szachowym „Cracovia” oraz siódme miejsce w Mistrzostwach Polski. Jaka jest jej recepta na sukces? – Przede wszystkim trening, powtarzanie. Nie można robić sobie przerw od gry, wtedy wiele rzeczy się zapomina i trzeba uczyć się na nowo.

W tym roku do grona uczestników zawodów w SP nr 4 dołączyła jej siostra Zuzanna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dobczycach. To był udany start. Zuzia zajęła trzecie miejsce. – Gra w szachy to nasza rodzinna pasja – podkreślały uczennice. Zuzia, podobnie jak Natalia również może pochwalić się sukcesami w tej dziedzinie. Z powodzeniem występowała w wielu lokalnych turniejach.

Władysław swoją przygodę z szachami rozpoczął od gier z mamą w domu. Później zapisał się do myślenickiego klubu szachowego i zaczął brać udział w turniejach, również tych ogólnopolskich. – Wspólna pasja jednoczy. Dzięki szachom nawiązałem nowe znajomości. Rozmawiając z kolegami i koleżankami, wymieniając z nimi swoje doświadczenia wciąż poszerzam wiedzę o tej grze – mówił, a jednocześnie podkreślał, że gra w szachy jest dla niego przede wszystkim zabawą, nie rywalizacją o jak najwyższe lokaty. Nie stresował się więc tym, czy uda mu się zająć miejsce na podium.

Zwycięzcy

Chłopcy do 7 lat: 1. Wojciech Jamka (Przedszkole nr 1 w Dobczycach), 2. Aleksander Drabik (Przedszkole w Lubniu), 3. Stanisław Nowak (Przedszkole nr 1 w Dobczycach).

Dziewczęta do 7 lat: 1. Agata Płoszczyca (Przedszkole przy SP nr 3 w Stróży), 2. Izabela Hodana (Przedszkole przy SP nr 3 w Stróży), 3. Maja Kołodziej (Przedszkole nr 1 w Dobczycach).

Chłopcy do 10 lat: 1. Maksymilian Nowakowski (SP nr 1 w Dobczycach), 2. Jakub Jamka (SP nr 1 w Dobczycach), 3. Maciej Jamrozik (SP w Bęczarce).

Dziewczęta do 10 lat: 1. Lena Kołodziej (SP nr 1 w Dobczycach), 2. Ewa Pawlikowska (SP nr 3 w Myślenicach), 3. Kamila Piwowarska (SP w Kornatce).

Chłopcy do 13 lat: 1. Kamil Pawłowski, 2. Tomasz Bajer (obydwaj SP nr 2 w Dobczycach), 3. Bartłomiej Jaśkowiec (SP w Trzemeśni).

Dziewczęta do 13 lat: 1. – podobnie jak w ubiegłym roku – Natalia Górnisiewicz (SP nr 1 w Dobczycach), 2. Maria Płoszczyca (SP nr 3 w Stróży), 3. Zuzanna Górnisiewicz (SP nr 2 w Dobczycach – siostra Natalki).

Chłopcy do 16 lat: 1. Jakub Suder (SP nr 3 w Myślenicach), 2. Tomasz Pietrzak (SP nr 2 w Myślenicach), 3. Filip Sobala (SP w Krzczonowie),

Dziewczęta do 16 lat: 1. Zofia Suder (SP nr 3 w Myślenicach), 2. Julia Płoszczyca (SP nr 3 w Stróży), 3. Klaudia Jonkisz (SP w Kornatce).

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).