#SZCZEPIMY SIĘ

#SZCZEPIMY SIĘ

Polska wchodzi w nową fazę walki z koronawirusem. W ramach największej od lat operacji logistycznej szczepionki będą mogły trafić do ok. 30 milionów obywateli.

Dzięki szczepionce przeciw COVID-19 możemy szybciej wrócić do normalności – znanej z czasów sprzed pandemii. Ważne, aby zaszczepiło się jak najwięcej Polaków.

Nad szczepionką przez wiele miesięcy pracowali najlepsi specjaliści z całego świata. Następnie została dopuszczona do użytku przez Europejską Agencję Leków, a pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się w poświąteczną niedzielę, 27 grudnia.

Dlaczego warto się zaszczepić przeciwko COVID-19?

Bo uchronisz siebie przed niebezpieczeństwem. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem – sięgającym nawet 95% – szczepienie uchroni Cię przed zakażeniem COVID-19.

Bo uratujesz komuś życie. Szczepiąc się, myślisz również o innych – członkach rodziny, przyjaciołach i znajomych. Ale także nieznajomych – spotkanych przypadkiem na ulicy, czy w sklepie. Dzięki Tobie zwiększy się również ich bezpieczeństwo. Nawet jeśli czujesz się młody i silny, poprzez zaszczepienie przerwiesz łańcuch zakażeń.

Bo możesz! Szczepionki na koronawirusa są dobrowolne, bezpłatne i skuteczne.

Bo pomożesz zwalczyć pandemię na świecie. Od wybuchu epidemii na COVID-19 zmarło już ponad 1,5 mln ludzi na całym świecie. Każdy zaszczepiony to potencjalnie od kilku do kilkunastu osób uchronionych przed zarażeniem. Już 50% zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej koronawirusa.

Bo zyskasz spokój. Szczepiąc się, zyskasz wewnętrzny spokój, wynikający z bezpieczeństwa własnego i najbliższych.

Bo szczepionki są bezpieczne. Szczepionki są badane przez polskie i unijne instytucje. Ich dopuszczenie do użytku jest zależne od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej.

Bo zostaniesz zbadany. Przed szczepieniem zostaniesz przebadany przez lekarza. Dzięki temu sprawdzisz swój aktualny stan zdrowia.

Bo dzięki Tobie szybciej wrócimy do normalności! Szczepiąc się, przyczyniasz się do szybszego znoszenia ograniczeń i powrotu nas wszystkich do normalnego życia.

Powrót do normalności oznacza:

- odejście od maseczek,

- swobodne spotkania z rodziną i przyjaciółmi,

- powrót dzieci do szkół i rozwój ich kompetencji społecznych,

- dalszy rozwój gospodarki,

- ochronę miejsc pracy oraz szansę na nowe zatrudnienia,

- swobodny dostęp do basenów, siłowni, kin i teatrów,

- wakacje bez ograniczeń,

- poprawę jakości życia nas wszystkich.

Szczepionki są najbardziej skuteczną metodą chroniącą przed zarażeniem różnymi chorobami. Ludzkość z powodzeniem korzysta z tej zdobyczy cywilizacji od kilkuset lat.

Pierwsze szczepienia skierowane zostały do pracowników sektora ochrony zdrowia, DPS-ów i miejskich ośrodków pomocy społecznej, personelu pomocniczego i administracyjnego w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz do rodziców wcześniaków.

Od 15 stycznia planowane jest rozpoczęcie kolejnych etapów powszechnych szczepień:

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Od połowy stycznia ma się rozpocząć rejestracja osób z kolejnej grupy, które chcą się zaszczepić. Każdy kto zechce się zaszczepić może zarejestrować się: online lub przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez, stronę internetową lub Internetowe Konto Pacjenta.

W powiecie myślenickim dostępnych będzie 18 punktów, w których można będzie dokonać szczepienia.

W myślenickim szpitalu również trwa akcja szczepień. Póki co szczepienia obejmują grupę 0 czyli: medyków, pielęgniarki, personel niemedyczny placówek zdrowia, pracowników aptek, DPS-ów, MGOSP-ów i stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Szczepienia populacyjne mają być realizowane w placówkach, które zgłosiły swój akces i zostały zakwalifikowane.

Placówki w powiecie myślenickim, w których będzie można zaszczepić się przeciw koronawirusowi:

Gmina Myślenice

- Poradnia Pediatryczno-Internistyczna Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Myślenice, Ul. Szpitalna

- Doctus Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Myślenice, Ul. Szpitalna

- Certus Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Myślenice, Ul. Drogowców

- Certus Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością – Filia, Myślenice, Ul. Władysława Jagiełły

- Ośrodek Pediatryczno - Internistyczny Myślenice Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Myślenice, Ul. Juliusza Słowackiego

Gmina Dobczyce

- Niepubliczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej Dob-Med Piotr Stopnicki I Partnerzy, Dobczyce, Rynek

- Specjalmed Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Dobczyce, ul. Zarabie

Gmina Sułkowice

- Przychodnia Medycyny Rodzinnej Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Sułkowice, Ul. Szkolna

Gmina Lubień

- Lub-Med Olga Czarnecka-Mirgos, Tomasz Mirgos S.C., Lubień

Gmina Pcim

- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Medyczne Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Pcim

- Praktyka Lekarza Rodzinnego „Stróża” S.C. Lek.Med.Teresa Adamczyk,Lek.Med.Ewa Osińska-Osiak, Stróża

Gmina Raciechowice

- NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego M. Janik, Raciechowice

- Specjalmed Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialności, Raciechowice

Gmina Siepraw

- Centrum Medyczne Siepraw Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Siepraw, Ul. Jana Pawła II

- Grupowa Praktyka Lekarska - Ośrodek Zdrowia w Sieprawiu, Jolanta Bobrowska - Spółka Jawna, Siepraw

Gmina Tokarnia

- Praktyka Grupowa Pediatryczno-Internistyczna - Lekarze E. Bałuk-Syrek &A. Krzywoń Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Skomielna Czarna

Gmina Wiśniowa

- Specjalmed Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Wiśniowa

- Praktyka Lekarza Rodzinnego Elżbieta Wodniak, Wiśniowa

 W każdej gminie będzie funkcjonował co najmniej jeden mobilny punkt szczepień, 

m. in. dla osób, które nie mogą samodzielnie dotrzeą na szczepienie. W ramach realizacji strategii szczepień mobilnych przewiduje się szczepienie dokonywane przez zespoły wyjazdowe (organizowane również przez inne instytucje np. Wojsko Polskie) w miejscu zamieszkania lub przebywania pacjenta.

opracowano na podstawie gov.pl

 

 

Marta Duszyk Marta Duszyk Autor artykułu

Absolwentka teatrologii na UJ, wielka miłośniczka książek, lubi spokój, koty i psy; z uwagą obserwuje otaczającą ją rzeczywistość i ludzi. Sekretarz Redakcji Gazety Myślenickiej od grudnia 2019.