Szkoła w Osieczanach ma już 100 lat
W środę od mszy świętej w kościele św. Wojciecha w Osieczanach rozpoczął się jubileusz 100-lecia szkoły, która wychowała wielu mieszkańców Osieczan. Ksiądz Andrzej Fryda podczas homilii przypomniał historię szkoły oraz zwracał uwagę na trud pracy nauczycieli. W dalszej części obchodów jubileuszu zaproszeni goście przeszli do strażnicy OSP w Osieczanach, gdzie premierowo został zaprezentowany film nagrany z okazji jubileuszu.
W uroczystościach wzięli udział burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka, poseł na Sejm RP Władysław Kurowski, przewodniczący Rady Miejskiej Jan Podmokły oraz radni, absolwenci, mieszkańcy i przedstawiciele lokalnych organizacji.
Podczas uroczystości burmistrz Myślenic poinformował, że budynek ZPO Osieczany będzie czekała wielka inwestycja.
- Z wielką dumą mogliśmy obserwować na przestrzeni dziejów, jak rozwijały się kariery sportowe absolwentów szkoły, szczególnie w narciarstwie: Sylwii Jaśkowiec, Janusza Zięby, Urszuli Łętochy wraz bratem Maciejem. Dzisiaj z wielką radością chciałbym poinformować, że budynek ZPO Osieczany zgodnie z przedstawionym przeze mnie projektem zyska nowy blask. W ramach inwestycji zostanie rozbudowana część dydaktyczna i część sportowa. Oczywiście ta inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie pozyskane przez nas środki z Krajowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zgodnie z tym, o czym wcześniej rozmawialiśmy z rodzicami i gronem pedagogicznym, postanowiliśmy dołożyć wszelkich starań o pozyskanie środków na rozbudowę Osieczan. Wiemy jak w ostatnim czasie miejscowość ta rozwija skrzydła, a przyjęty nowy plan zagospodarowania przestrzennego daje kolejne możliwości zabudowy mieszkaniowej, tak więc rozwój ten będzie tylko postępował – mówił burmistrz Jarosław Szlachetka.
W ramach inwestycji zostanie rozbudowana część dydaktyczna i część sportowa. Oczywiście ta inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie pozyskane przez Miasto i Gminę Myślenice środki z Krajowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W dobudowanych częściach szkoły znajdą się sale dla przedszkola w związku z rosnącym zapotrzebowaniem szkoły na zwiększenie ilości oddziałów przedszkolnych w powiększających się Osieczanach. Powstanie również sala gimnastyczna, na którą uczniowie czekają najbardziej, pamiętając sukcesy absolwentów szkoły w Osieczanach.
Radny Tomasz Wójtowicz podkreślił, że – Dzięki staraniom Pana burmistrza przed szkołą w Osieczanach szykuje się świetlana przyszłość dzięki pozyskaniu przez gminę Myślenice środków na rozbudowę. Rozbudowa będzie ziszczeniem marzeń pokoleń dzieci i rodziców z Osieczan, aby uczyć się w godnych warunkach.
Początki szkoły sięgają 1915 roku, kiedy to Rada Szkolna Okręgowa w Myślenicach wyraziła zgodę na założenie szkoły w Osieczanach. Niestety przeszkodą w jej powstaniu był wtedy brak miejsca na lokalizację budynku. Co prawda Jan Dunin Brzeziński obiecał dać ziemię na ten szczytny cel już w 1914 roku, ale wojna pokrzyżowała chwilowo te plany. Grunt na budynek szkoły ostatecznie został przekazany przez niego dopiero po wojnie. Pierwsza szkółka powstała ostatecznie w 1920 roku w starej wynajętej chałupie zwanej „chrobakówką”. Była w niej wtedy jedna klasa, którą uczył były legionista mieszkający we wsi Leopold Pindelski. Nauka w tej szkole trwała tylko rok, a później przeniesiono ją do Domu Gminnego i Strażnicy.
W kolejnych latach szkoła powiększała się dynamicznie i w roku szkolnym 1924/1925 liczyła już 4 oddziały i siedem roczników uczniów, a nowym nauczycielem i kierownikiem szkoły został Julian Jarosz. W tym czasie pojawiły się pierwsze plany budowy nowego budynku szkoły, ale powódź w 1926 roku i przedwczesna śmierć Juliana Jarosza spowodowały odłożenie tych zamierzeń na późniejszy okres. Kolejnym kierownikiem szkoły w Osieczanach został Władysław Kaczor, który również energicznie dążył do budowy szkoły, w czym wspierała go Rada Szkolna pod przewodnictwem Józefa Ralskiego, a później Karola Ralskiego. Na brak postępów w budowie nałożyły się dwa czynniki, najpierw kryzys gospodarczy, a później kolejna powódź w 1934 roku. Ostatecznie nowy budynek szkoły powstał w roku szkolnym 1937/1938 dzięki wydatnej pomocy Jana Dunin Brzezińskiego, który ofiarował na ten cel teren i drzewo do budowy. Kolejnymi nauczycielami szkoły byli w tym czasie Józef Rams, a później Teresa Brzezińska (od 1936 roku), która prowadziła naukę przez cały okres okupacji niemieckiej.
W 1945 roku nastąpiła reforma oświaty po której osieczańska szkoła stała się placówką siedmioklasową II stopnia i zatrudniała trzech pedagogów. Lata powojenne były dla szkoły w Osieczanach okresem częstych remontów i dalszej rozbudowy obiektu. W tym okresie obowiązki dyrektora sprawował Adam Kołodziejski (od 1945 do 1970 roku), którego staraniem szkoła otrzymała imię Obrońców Warszawy. W następnych latach funkcje dyrektora szkoły pełnili Józefa Kołodziejska do 1974 roku, Andrzej Kwoka do 1978 roku, Józef Łętocha do 1983 roku, Janina Batko do 1988 roku i Józef Bidziński do 1998 roku. W tym czasie placówka rozrosła się do 8 oddziałów, 12 nauczycieli i 170 uczniów.
W 1998 roku szkołę podstawową połączono z przedszkolem samorządowym i utworzono Zespół Placówek Oświatowych. Kolejny rok przyniósł reformę oświaty i przekształcenie szkoły w placówkę sześcioletnią. Dyrektorem zespołu została ponownie Janina Batko. W latach 1999 – 2003 dyrektorem Zespołu była Maria Przewłocka, a od 2003 do 2019 roku funkcję tę pełnił Bogusław Żyła – pierwszy dyrektor w historii szkoły, który wcześniej był jej wychowankiem. Od 2017 roku, po kolejnej reformie systemu edukacji, szkoła podstawowa jest ośmioklasowa. W 2019 roku dyrektorem Zespołu Placówek Oświatowych w Osieczanach została Lilianna Mitana